Joriy yilning aprel oyida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida nemis tili fanidan notiqlik san’ati bo’yicha tanlovning birinchi bosqichi nemis tilini asosiy va ikkinchi chet tili sifatida o’rganayotgan talabalar o’rtasida bo’lib o’tdi. Tanlovdan ko’zlangan asosiy maqsad O’zbekistonda nemis tili rivojiga hissa qo’shish, global ahamiyatga ega bo’lgan zamonaviy muammolarga talabalar e’tiborini qaratish va talabalarning ma’lum bir masala borasida o’z nuqtai nazarlarini nemis tilida ifoda etish mahoratini rivojlantirishdan iborat edi. Talabalar tanlovda quyidagi mavzular bo’yicha o’z nutqini bayon etdilar:
1. 2022-yilda O‘zbekiston bilan Germaniya diplomatik munosabatlar o’rnatilganining 30 yilligini nishonlaydi: hamkorlik natijalari haqida nima deya olasiz? Kelgusi 30 yil davomida bu munosabatlar qanday bo’ladi deb o’ylaysiz?
2. Diplomatiya san’ati nimasi bilan ajralib turadi? Diplomatiya tinch-totuv yashashga qanday ta’sir ko’rsatadi?
3. Hozirgi yosh avlod oldida qanday muammolar bor? Ularning qanday yechimlarini ko’ryapsiz?
4. Ijtimoiy tarmoqlar siz uchun qanchalik muhim? Ularning ijobiy va salbiy tomonlari qanday? Ijtimoiy tarmoqlarning kelajagi va ularning ijtimoiy hayotga ta’siri haqida fikringiz qanday?
Oʻtgan yilda Xalqaro munosabatlar fakulteti 3-bosqich talabasi Sobirova Mohinur ushbu tanlov doirasida universitetda faxrli 1-o'rinni qoʻlga kiritib, Germaniya Federativ Respublikasining Toshkentdagi Elchixonasida boʻlib o’tgan yakuniy bosqichda na'munali  ishtirok etgan edi. Joriy yilda tanlovdan tashqari ishtirok etib, "Eng yaxshi nemis tili bilimdoni" deb tan olindi.

On April, the first stage of the German Public Speaking Competition at the University of World Economy and Diplomacy was held among students studying German as a primary and a second foreign language. The main purpose of the competition was to contribute to the development of the German language in Uzbekistan, to draw students 'attention to contemporary issues of global importance and to develop students' ability to express their views on a particular issue in German. Students gave a short speech on the following topics in the competition:
1. In 2022, Uzbekistan and Germany will celebrate the 30th anniversary of diplomatic relations: what can you say about the results of cooperation? How do you think this relationship will be over the next 30 years?
2. What distinguishes the art of diplomacy? How does diplomacy affect peaceful coexistence?
3. What are the challenges the younger generation facing today? What solutions do you see in them?
4. How important are social networks to you? What are their pros and cons? What do you think about the future of social networks and their impact on social life?
Last year, Sabirova Mohinur, a third-year student at the Faculty of International Relations, won an honorary first place at the university and took part in the final round at the Embassy of the Federal Republic of Germany in Tashkent. This year, in addition to the competition, he was recognized as the “Best German Scholar”.
This year, 12 students took part in the competition. The winners were selected based on the following criteria: