Joriy yilning aprel oyida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida nemis tili fanidan notiqlik san’ati bo’yicha tanlovning birinchi bosqichi nemis tilini asosiy va ikkinchi chet tili sifatida o’rganayotgan talabalar o’rtasida bo’lib o’tdi. Tanlovdan ko’zlangan asosiy maqsad O’zbekistonda nemis tili rivojiga hissa qo’shish, global ahamiyatga ega bo’lgan zamonaviy muammolarga talabalar e’tiborini qaratish va talabalarning ma’lum bir masala borasida o’z nuqtai nazarlarini nemis tilida ifoda etish mahoratini rivojlantirishdan iborat edi. Talabalar tanlovda quyidagi mavzular bo’yicha o’z nutqini bayon etdilar:
1. 2022-yilda O‘zbekiston bilan Germaniya diplomatik munosabatlar o’rnatilganining 30 yilligini nishonlaydi: hamkorlik natijalari haqida nima deya olasiz? Kelgusi 30 yil davomida bu munosabatlar qanday bo’ladi deb o’ylaysiz?
2. Diplomatiya san’ati nimasi bilan ajralib turadi? Diplomatiya tinch-totuv yashashga qanday ta’sir ko’rsatadi?
3. Hozirgi yosh avlod oldida qanday muammolar bor? Ularning qanday yechimlarini ko’ryapsiz?
4. Ijtimoiy tarmoqlar siz uchun qanchalik muhim? Ularning ijobiy va salbiy tomonlari qanday? Ijtimoiy tarmoqlarning kelajagi va ularning ijtimoiy hayotga ta’siri haqida fikringiz qanday?
Oʻtgan yilda Xalqaro munosabatlar fakulteti 3-bosqich talabasi Sobirova Mohinur ushbu tanlov doirasida universitetda faxrli 1-o'rinni qoʻlga kiritib, Germaniya Federativ Respublikasining Toshkentdagi Elchixonasida boʻlib o’tgan yakuniy bosqichda na'munali  ishtirok etgan edi. Joriy yilda tanlovdan tashqari ishtirok etib, "Eng yaxshi nemis tili bilimdoni" deb tan olindi.

В УМЭД состоялся первый тур конкурса "Ораторского искусства" по немецкому языку
В апреле состоялся первый тур конкурса ораторского искусства по немецкому языку в Университете мировой экономики и дипломатии среди студентов, изучающих немецкий язык как основной и второй иностранный. Основной целью конкурса является содействие развитию немецкого языка в Узбекистане, привлечение внимания учащихся к современным проблемам мирового значения и развитие у учащихся навыков выражения своего мнения по тому или иному вопросу на немецком языке. Студенты выступили на следующие темы:
- В 2022 году Узбекистан и Германия отметят 30-летие установления дипломатических отношений: что можете сказать о результатах сотрудничества? Какими вы видите эти отношения в ближайшие 30 лет?
- Что такое искусство дипломатии? Как дипломатия влияет на мир?
- Какие проблемы стоят перед нынешним молодым поколением? Какие решения вы видите для них?
- Насколько важны для вас социальные сети? Каковы их плюсы и минусы? Что вы думаете о будущем социальных сетей и их влиянии на социальную жизнь?
В прошлом году Сабирова Мохинур, студентка третьего курса факультета международных отношений, заняла почетное первое место в университете и приняла участие во втором туре в Посольстве ФРГ в Ташкенте. В этом году она участвовала вне конкурса и была признана «Лучшим знатоком немецкого языка».
В этом году в конкурсе приняли участие 12 студентов. Победители были выбраны по следующим критериям: