"Ayol diplomat qanday bo'lishi kerak?"
Joriy yilning 20 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Kadrlar va ta’lim muassasalari bilan ishlash boshqarmasi sektor mudiri Sh. Zokirovaning oliy o‘quv yurtlari talabalari "Ayol diplomat qanday bo'lishi kerak?" nomli mavzu yuzasidan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuvni siyosiy fanlar doktori, professor Sultonova E’tibor Siddiqovna ochib berdi va Sh. Zokirovaning qisqacha tarjimai holi hamda ish faoliyati bilan tanishdi.
Shundan so‘ng so‘z Sh. Zokirovaga berildi va u o‘zining boy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi va universitet talabalariga foydali maslahatlar berdi. Sh. Zokirova so‘nggi yillarda mamlakatimizda gender tengligi masalasiga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.Shu bilan birga uchrashuv ishtirokchilari va tashkilotchilariga ko‘rsatgan qiziqishlari uchun minnatdorlik bildirib, o‘zini diplomatiyaga bag‘ishlashga tayyor bunday qizlar bilan uchrashganidan xursand ekanligini ta’kidladi.
E. Sultonova mehmonni universitetda faoliyat yuritayotgan “Ayollar kengashi”, “Yetakchi qizlar klubi”, “Olima ayollar uyushmasi” uyushmalari faoliyati bilan tanishtirdi.
So‘ngra “Lider qizlar klubi” vakillari – Xalqaro munosabatlar fakulteti talabalari M. Ilmiddinova va S. Sattorovalar “Zamonaviy lider ayol qiyofasi” va “Yangi O‘zbekistonda yetakchi ayoli qiyofasi” mavzularida ma’ruza qildilar.
Tadbir so'ngida E. Sultonova JIDU talabalari o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlar sari dadil intilishlari, eng avvalo o‘zlari va boshqalar uchun namuna bo‘lishlari kerakligini ta’kidladi. Shundan so‘ng talabalar uchrashuv tashkilotchilariga minnatdorchilik bildirib, o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob oldilar.

On April 20th of this year, University of world economy and diplomacy hosted a meeting of the head of the department of Management of personnel and educational institutions of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Sh. Zakirova with university students on the topic: "What should a woman diplomat be like?".
Doctor of Political Science, Professor Sultanova Ettibor Siddikovna opened the meeting by presenting the brief biography and work of Sh. Zakirovs to participants.
Afterwards, the floor was given to Sh. Zakirova, who shared her broad experience and gave valuable advice to university students. Sh. Zakirova noted that in recent years, special attention is being paid to gender equality issues in our country. The guest thanked the participants of the meeting and its organizers for their interest and said that she was glad to meet with girls, who are ready to devote themselves to diplomacy.
E. Sultanova introduced the guest to the work of Women's Council, Club of girl leaders and Union of women scientists, functioning at the university.
Then, representatives of the Club of girl leaders – students of the Faculty of International Relations - M. Ilmiddinova and S. Sattarova made presentations on following topics: "The image of a modern woman leader" and "The image of a woman leader of the New Uzbekistan".
In conclusion, E. Sultanova stressed that the students of UWED should earnestly strive towards their goals and be a role model for themselves, in the first place, and others. At the end of the meeting, students thanked the organizers of the meeting and received answers to all their questions.