"Ayol diplomat qanday bo'lishi kerak?"
Joriy yilning 20 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Kadrlar va ta’lim muassasalari bilan ishlash boshqarmasi sektor mudiri Sh. Zokirovaning oliy o‘quv yurtlari talabalari "Ayol diplomat qanday bo'lishi kerak?" nomli mavzu yuzasidan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Uchrashuvni siyosiy fanlar doktori, professor Sultonova E’tibor Siddiqovna ochib berdi va Sh. Zokirovaning qisqacha tarjimai holi hamda ish faoliyati bilan tanishdi.
Shundan so‘ng so‘z Sh. Zokirovaga berildi va u o‘zining boy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi va universitet talabalariga foydali maslahatlar berdi. Sh. Zokirova so‘nggi yillarda mamlakatimizda gender tengligi masalasiga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.Shu bilan birga uchrashuv ishtirokchilari va tashkilotchilariga ko‘rsatgan qiziqishlari uchun minnatdorlik bildirib, o‘zini diplomatiyaga bag‘ishlashga tayyor bunday qizlar bilan uchrashganidan xursand ekanligini ta’kidladi.
E. Sultonova mehmonni universitetda faoliyat yuritayotgan “Ayollar kengashi”, “Yetakchi qizlar klubi”, “Olima ayollar uyushmasi” uyushmalari faoliyati bilan tanishtirdi.
So‘ngra “Lider qizlar klubi” vakillari – Xalqaro munosabatlar fakulteti talabalari M. Ilmiddinova va S. Sattorovalar “Zamonaviy lider ayol qiyofasi” va “Yangi O‘zbekistonda yetakchi ayoli qiyofasi” mavzularida ma’ruza qildilar.
Tadbir so'ngida E. Sultonova JIDU talabalari o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlar sari dadil intilishlari, eng avvalo o‘zlari va boshqalar uchun namuna bo‘lishlari kerakligini ta’kidladi. Shundan so‘ng talabalar uchrashuv tashkilotchilariga minnatdorchilik bildirib, o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob oldilar.

"Какой должна быть женщина дипломат?"
20 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии прошла встреча начальника сектора Управления кадров и образовательных учреждений Министерства иностранных дел Республики Узбекистан Ш. Закировой со студентками университета на тему: "Какой должна быть женщина дипломат?".
Встречу открыла Доктор политических наук, профессор Султанова Эътибор Сиддиковна, ознакомившая присутствующих с краткой биографией и деятельностью Ш. Закировы.
После, слово было передано Ш. Закировой, которая поделилась своим богатым опытом и дала полезные советы студенткам университета. Ш. Закирова отметила, что в последние годы в нашей стране уделяется особое внимание вопросам гендерного равенства. Гостья поблагодарила участниц встречи и её организаторов за их интерес и сказала, что рада встрече с молодыми девушками, которые готовы посветить себя дипломатии.
Э. Султанова ознакомила гостью с деятельностью Женского совета, Клуба девушек лидеров и Союза женщин-учёных, функционирующих в университете.
Далее, представительницы Клуба девушек лидеров – студентки факультета Международных отношений М. Илмиддинова и С. Саттарова выступили с презентациями на темы: "Имидж современной женщины лидера" и "Имидж женщины лидера Нового Узбекистана".
В заключении, Э. Султанова подчеркнула, что студентки УМЭД должны уверенно стремится к своим целям и быть примером для подражания, в первую очередь, для самих себя и для остальных. После этого, студенты поблагодарили организаторов встречи и получили ответы на все интересующие их вопросы.