JIDU talabalari Italiya Respublikasining O'zbekistondagi elchixonasida tashkil etilgan "Italiya haqida tushlar" mavzusidagi ko'rgazmaga tashrif buyurdilar
16.04.2022 1715
2022-yilning 24-mart kuni O'zbekiston Respublikasi va Italiya Respublikasi o'rtasida diplomatik aloqalar o'rnatilganiga 30 yil bo'ldi.
Shu munosabat bilan Italiya Respublikasining Toshkent shahridagi elchixonasi binosida «Italiya haqida tushlar» mavzusida ko'rgazma bo'lib o'tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasidagi diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar, davlat organlari va oliy ta’lim muassasalari, keng jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Elchixona taklifiga binoan ko‘rgazmada JIDU vakillari – Romano-german tillari kafedrasi mudiri V. Mamatkasimova, italyan tili o‘qituvchilari M. Madrahimova va SH. Abdug‘aniyev, Xalqaro huquq fakulteti talabalari – A. Nasimjonov, A. Xaydarova, K. Nizomiddinova, Sh. Qaxramonova, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti talabalari – D. Abzalxanova, S. Rahmonovlar ishtirok etishdi.
Ko‘rgazmaning ochilish marosimida Italiya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi janob Agostino Pinna mehmonlarni samimiy qutlar ekanlar, O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik mustahkam sheriklikka aylanganini ta'kidladi va bunga yorqin dalil sifatida turli daraja va formatlarda o'tkazilgan suhbatlarni keltirdi.
Ta’kidlanganidek, mavzuga oid ko‘rgazmani tashkil etishdan maqsad xalqlar o‘rtasidagi madaniy hamkorlik va muloqotning barcha shakllarini rivojlantirish, madaniy yutuqlarni o‘zaro almashish, birgalikdagi ijodiy faoliyatni, san’atni rag‘batlantirish, milliy qadriyatlarimizni o‘zaro boyitishga faol ko‘maklashishdan iborat.

Студенты УМЭД посетили выставку на тему "Мечты об Италии" в Посольстве Итальянской Республики в Ташкенте
16.04.2022 1714
24 марта 2022 года исполнилось 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Итальянской Республикой.
По этому случаю в здании Посольства Итальянской Республики в Ташкенте проведена тематическая выставка на тему «Мечты об Италии».
Мероприятие посетили представители дипломатического корпуса и международных организаций в Республике Узбекистан, государственных органов и высших учебных заведений, широкой общественности и СМИ.
По приглашению Посольства, в работе выставки принимали участие представители УМЭД – заведующая кафедрой романо-германских языков Маматкасимова В., преподаватели итальянского языка Мадрахимова М. и Абдуганиев Ш., студенты факультета Международное право - Насимжонов А., Хайдарова А., Низомиддинова К., Кахрамонова Ш., студенты факультета Мировой экономики и менеджмента - Абзалханова Д., и Рахмонов С.
В церемонии открытия выставки, Посол Итальянской Республики в Республике Узбекистан г-н Агостино Пинна, тепло приветствуя гостей, подчеркнул, что взаимодействие между Узбекистаном и Италией превратилось в прочное партнерство, о чем свидетельствует регулярный диалог на различных уровнях и форматах.
Было отмечено, что целью тематической выставки является развитие всех форм культурного сотрудничества и общения народов, взаимный обмен культурными достижениями, поощрение совместной творческой деятельности, искусства, активное содействие взаимообогащению национальных культур.