Fransuz tili o‘qituvchilarining Toshkent Fransuz Alyansidagi uchrashuvi
Fransiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi Madaniy va texnik hamkorlik bo’limi tomonidan Toshkent shahri va viloyatlarda faoliyat olib borayotgan fransuz tili o‘qituvchilari uchun uchrashuv tashkil etildi. Ishtirokchilarni Fransiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi ta’lim hamkorligi bo‘yicha mintaqaviy attashesi Serj Bellini samimiy kutib oldi. Tadbir 2022-yil 8-aprel kuni Toshkentdagi Fransuz Alyansida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Roman-german tillari kafedrasi professor-o‘qituvchilari ishtirok etdilar. Uchrashuvda fransuz tili va adabiyoti bo‘yicha o‘quv materiallari bilan ta’minlash masalalari muhokama qilindi. Ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassisdan batafsil javoblar oldilar. Kutubxonachi-operator Kari Desservetaz savollarga javob berar ekan, bugungi kunda kutubxona shunchaki axborot emas, balki uchrashuv va muloqot maskani, shu bois kutubxonachi faoliyati ko‘lami kengaymoqda ekanligini ta’kidladi. Shuningdek, kutubxona muvaffaqiyatining muhim omillaridan biri uning fondlari sifati, sifatli kitobsiz kutubxona mavjud bo‘lmasligi haqida gapirdi.
Tadbir so‘ngida barcha yig‘ilish ishtirokchilariga fransuz tilidan darsliklar va badiiy adabiyotlar sovg‘a qilindi.

Встреча преподавателей французского языка в "Alliance Française" в Ташкенте
Отдел по культуре и сотрудничеству Посольства Франции в Узбекистане организовал встречу для преподавателей французского языка университетов и институтов ведущие деятельность в регионах и городе Ташкенте. Участников доброжелательно встретил Серж Беллини, атташе по региональным связям в образовании Посольства Франции в Узбекистане. Мероприятие состоялось в «Alliance Française» в Ташкенте в 8 апреля 2022 года.
На мероприятии участвовали профессорско-преподавательский состав кафедры Романо-германские языки Университета мировой экономики и дипломатии. В ходе встречи были обсуждены вопросы обеспечения учебными материалами по французскому языку и литературе. Участники получили исчерпывающие ответы от эксперта по интересующим их вопросам. Отвечая на вопросы, Кари Дессерветаз – библиотекарь-оператор отметил, что сегодня библиотека – это не только место для получения информации, но и место для встреч и общения, поэтому сфера деятельности библиотекаря расширяется. Он также сказал, что одним из важных факторов успеха библиотеки является качественное заполнение ее фондов, без которых библиотека не может существовать.
В конце мероприятия всем участникам встречи были вручены учебники и художественная литература на французском языке.