JIDU va JICA hamkorligi
Bugun JIDU JICA (Yaponiya) ning O‘zbekiston Respublikasidagi vakolatxonasi rahbari, iqtisod fanlari doktori janob Miyazaki Suguruning bir qator ma’ruzalarini yakunladi.
Uch hafta davomida (2022-yil 30-martdan 13-aprelgacha) yapon tilini oʻrganayotgan talabalar va Sharq tillari kafedrasi professor-oʻqituvchilari iqtisodiyot sohasidagi bilimlarini toʻldirish, shuningdek, shunday davlatlar misolida toʻldirish imkoniga ega boʻldi. Xitoy va Filippin kabi, ushbu mamlakatlarning iqtisodiy rivojlanishining asosiy tendentsiyalari bilan tanishish.
Har bir ma’ruza qizg‘in bahs-munozaralar bilan yakunlandi, unda talabalar zamonaviy Yaponiya iqtisodiyotiga qiziqib, o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilishdi. Janob Miyazaki Suguru savollarga javob berar ekan, talabalarning iqtisod fanlari bo‘yicha bilim darajasi yuqori ekanligini ta’kidladi.
Yakunda talabalar janob Miyazaki Suguruga mazmunli ma’ruzalari uchun samimiy minnatdorchilik bildirdilar va bunday ma’ruzalarni davom ettirish istagini bildirdilar.

Сотрудничество УМЭД и JICA
Сегодня в УМЭД завершился цикл лекций Главы Представительства JICA (Япония) в Республике Узбекистан доктора экономических наук г-на Miyazaki Suguru.
На протяжении трех недель (с 30 марта по 13 апреля 2022г.) студенты, изучающие японский язык и ППС кафедры восточных языков имели возможность пополнить свои знания в области экономики, а также на примере таких стран как Китай и Филиппины ознакомиться с основными тенденциями экономического развития этих стран.
Каждая лекция заканчивалась оживленной дискуссией, в ходе которой студенты интересовались экономикой современной Японией и задавали интересующие их вопросы. Г-н Miyazaki Suguru, отвечая на вопросы, отметил высокий уровень знаний студентов в области экономики.
В завершении студенты тепло поблагодарили Г-н Miyazaki Suguru за познавательные лекции и выразили желание на продолжение подобных лекций.