Jinoyatchilikka qarshi kurashish barcha davrlarda ham davlatning jiddiy va muhim masalasi hisoblanib kelingan. Inson tinch va xotirjam yashashni hohlaydi. Tinchlik boʻlgan joyda baraka va rivojlanish boʻladi.
Joriy yilning 13-aprel sanasida JIDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektor O. Yusupdjanov talabalar bilan ochik muloqot oʻtkazdi. Yigʻilishda yoshlar oʻrtasida sodir etilayotgan jinoyatchilik masalasiga koʻproq urgʻu berildi. Shu bilan birga, yoshlar orasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklarni oldini olish, ularni turli mafkuraviy tahdidlar va yot gʻoyalar taʼsiridan asrash, boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazish borasida soʻz yuritildi. Yoshlar ertamiz koʻzgusi. Ularning kelajagi butun bir millatning shirin tashvishidir. Hozirda barcha jabhada yoshlar masalalariga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Ayniqsa yoshlar oʻrtasida huquqbuzarliklar va jinoyatlarning oldini olish uchun nafaqat ota-ona, balki Universitet va yana bir qator tashkilot va idoralar ham masʼul etib belgilangan.
O. Yusupdjanov tomonidan talabalar ongiga jinoyatga qoʻl urmaslik, birovning haqiga xiyonat qilmaslik, Vatanga sadoqatli boʻlish, atrofdagi insonlarga yuksak hurmatda boʻlish kabi fazilatlarini singdirildi. Yana bir ogʻriqli mavzu –firibgarlik bilan bogʻliq jinoyatlar hozirgi kunda yoshlar oʻrtasida koʻpayotganligi taʼkidlab oʻtildi.
Hozirgi kunda Universitetimizda oʻqish uchun barcha shart sharoitlar mavjudligi,  talabalar oldida turgan muammolarni bartaraf qilish, ularga keng imtiyoz va imkoniyatlar berish borasida ulkan ishlar amalga oshirilayotganligi misol qilib keltirildi.
Mamlakatimizda yoshlar oʻrtasida  huquqbuzarliklarning oldini olish boʻyicha olib borilayotgan tizimli islohotlar xalqimizning tinch va osoyishtaligini taʼminlashga xizmat qiladi. Bu albatta jamiyatda ijtimoiy-maʼnaviy muhitning yanada sogʻlomlashishiga, talabalar oʻrtasida imunitet xosil qilishga  zamin yaratadi deb ayta olamiz.

Strengthening the crime prevention environment is key to the effectiveness of crime prevention
The fight against crime has always been a serious and important task of the state. Human wants to live in peace and prosperity. Where there is peace, there will be well-being and development.
On April 13 of this year, the first vice-rector of the UWED for work with youth and spiritual education O. Yusupjanov held an open conversation with students. The problem of crime among youth was discussed at the meeting. It was about the prevention of delinquency and crime among young people, protecting them from the influence of various ideological threats and alien ideas, meaningful leisure. Youth is the mirror of tomorrow. Their future is the concern of the whole nation. Currently, special attention is paid to youth issues in all areas. For the prevention of delinquency and crime, especially among young people, not only parents, but also the university and a number of other organizations and departments are responsible.
O. Yusupjanov instilled in the minds of students such qualities as not to commit crimes, not to betray anyone, to be faithful to the Motherland, to have high respect for the people around them. Another sensitive topic was the rise in fraud among young people.
It was noted that today our university has created all the conditions for studying, a lot of work is being done to eliminate the problems faced by students, providing them with a wide range of benefits and opportunities.
The systemic reforms being carried out in our country to prevent delinquency among young people will serve to ensure the peace and tranquility of our people. We can say that this will create a basis for improving the social and spiritual environment in society, the formation of immunity among students.