JIDUda Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektor prof. Saidqosimov S.S. va Vitautas Buyuk universiteti (Litva) rektori prof. Juozas Augutisning boshchiligidagi delegatsiya bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiya vakillari sifatida Kommunikatsiyalar bo'yicha prorektor prof. Vilma Biijkienė, Siyosatshunoslik va diplomatiya fakulteti dekani prof. Šarunas Liekis, Informatika fakulteti dekani prof. Tomas Krilavichius, Xalqaro hamkorlik koordinatori Yekaterina Makrikiene va Xalqaro hamkorlik va marketing departamenti rahbari Vaidas Dachola ishtirok etdilar.
Mehmonlarga JIDUning yaratilish tarixi, tarkibiy bo‘linmalari, ta’lim va ilmiy yo‘nalishlari hamda jahonning yetakchi universitetlari bilan xalqaro aloqalari haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Litva tomoni Vitautas Buyuk universiteti faoliyati haqida ma’lumot berib, JIDU bilan ta’lim va ilmiy-tadqiqot sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishdan manfaatdorligini bildirdi.
Ikki oliy taʼlim muassasasi faoliyati, ilmiy salohiyat va ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, Erasmus+ dasturlarini amalga oshirishning amaliy masalalari, Yevropa Ittifoqining yetakchi universitetlari bilan hamkorlikda ilmiy va taʼlim loyihalarini amalga oshirish imkoniyatlari yuzasidan atroflicha maʼlumotlar almashildi.
Ma'lumot uchun: Vitautas Buyuk universiteti Kaunas shahrida (Litva) joylashgan. Uning tarkibida 9000 dan ortiq talaba bo‘lib, u Litvaning ikkinchi yirik universiteti hisoblanadi. Universitetda 29 ta kafedra va markazlarni birlashtirgan 10 ta fakultet va 2 ta institut mavjud.

В УМЭД состоялись переговоры проректора по международным связям проф. Саидкасымова С.С. с делегацией Университета Витаутаса Великого (Литва), во главе с ректором проф. Юозасом Аугутисом. В её состав входили, в частности, проректор по коммуникациям проф. Вильма Бийейкене, декан факультета политических наук и дипломатии проф. Шарунас Лиекис, декан факультета информатики проф. Томас Крилавичюс, декан факультета лесов и экологии проф. Витас Марозас, координатор международного сотрудничества Екатерина Макрикиене и начальник отдела международного сотрудничества и маркетинга Вайдас Дачола.
Гостям была представлена подробная информация об истории создания, структурных подразделениях, образовательных и научных направлениях, а также международных связях УМЭД с ведущими университетами мира.
Литовская сторона проинформировала о деятельности Университета Витаутаса Великого, выразила заинтересованность в углублении сотрудничества с УМЭД в образовательной и научно-исследовательской сферах.
Был проведен обстоятельный обмен информацией о деятельности двух высших учебных заведений, о научном потенциале и перспективах для расширения двустороннего сотрудничества, обсуждены практические вопросы осуществления программ Erasmus+, возможности совместной реализации научно-образовательных проектов с участием ведущих вузов Европейского Союза.
Для справки: Университет Витаутаса Великого расположен в г. Каунас (Литва), является вторым по численности университетом в Литве, в котором обучаются более 9.000 учащихся. В университете 10 факультетов и 2 института, объединяющие 29 кафедр и центров.