JIDUda Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektor prof. Saidqosimov S.S. va Vitautas Buyuk universiteti (Litva) rektori prof. Juozas Augutisning boshchiligidagi delegatsiya bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiya vakillari sifatida Kommunikatsiyalar bo'yicha prorektor prof. Vilma Biijkienė, Siyosatshunoslik va diplomatiya fakulteti dekani prof. Šarunas Liekis, Informatika fakulteti dekani prof. Tomas Krilavichius, Xalqaro hamkorlik koordinatori Yekaterina Makrikiene va Xalqaro hamkorlik va marketing departamenti rahbari Vaidas Dachola ishtirok etdilar.
Mehmonlarga JIDUning yaratilish tarixi, tarkibiy bo‘linmalari, ta’lim va ilmiy yo‘nalishlari hamda jahonning yetakchi universitetlari bilan xalqaro aloqalari haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Litva tomoni Vitautas Buyuk universiteti faoliyati haqida ma’lumot berib, JIDU bilan ta’lim va ilmiy-tadqiqot sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishdan manfaatdorligini bildirdi.
Ikki oliy taʼlim muassasasi faoliyati, ilmiy salohiyat va ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, Erasmus+ dasturlarini amalga oshirishning amaliy masalalari, Yevropa Ittifoqining yetakchi universitetlari bilan hamkorlikda ilmiy va taʼlim loyihalarini amalga oshirish imkoniyatlari yuzasidan atroflicha maʼlumotlar almashildi.
Ma'lumot uchun: Vitautas Buyuk universiteti Kaunas shahrida (Litva) joylashgan. Uning tarkibida 9000 dan ortiq talaba bo‘lib, u Litvaning ikkinchi yirik universiteti hisoblanadi. Universitetda 29 ta kafedra va markazlarni birlashtirgan 10 ta fakultet va 2 ta institut mavjud.

UWED hosted negotiations between the vice-rector for international relations prof. Saidkasymov S. and the delegation of Vytautas Magnus University (Lithuania), headed by the rector prof. Juozas Augutis.
Among its members were Vice-Rector for Communications Prof. Vilma Biijkiene, Dean of the Faculty of Political Science and Diplomacy prof. Sarunas Liekis, Dean of the Faculty of Informatics prof. Tomas Krilavicius, International Cooperation Coordinator Ekaterina Makrikiene and Head of International Cooperation and Marketing Department Vaidas Dachola.
The guests were provided with detailed information about the history of creation, structural divisions, educational and scientific areas, as well as international relations of UWED with leading universities in the world.
The Lithuanian side informed about the activities of Vytautas Magnus University, expressed its interest in deepening cooperation with UWED in both educational and research fields.
A thorough exchange of information was held on the activities of two higher education institutions, on scientific potential and prospects of expansion of bilateral cooperation, practical issues of implementation of Erasmus + programs, and the possibility of joint implementation of scientific and educational projects with the participation of leading universities of the European Union.
For reference: Vytautas Magnus University is located in Kaunas (Lithuania) and it is the second largest university in Lithuania with over 9,000 students. The university has 10 faculties and 2 institutes, uniting 29 departments and centers.