2022-yil 26-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida totuvlik, do‘stlik va hamjihatlikka da'vat etuvchi umuminsoniy qadriyatlar aks etgan "Navroʻz – umumxalq bayrami"ga bagʻishlangan "Assalom, Navroʻzi olam!" mavzusida bayram tantanalari boʻlib oʻtdi.
Elimizning quvonchli bayrami – Navro‘z ayyomiga universitet jamoasi tomonidan katta  tayyorgarlik koʻrildi. Sahna maydoni turli koʻrgazmalar va boshqa qiziqarli sahna bezaklari bilan  bayramona ruhda bezatildi.  Unversititning faollar zalida aziz mehmonlar, universitet rahbariyati, professor-oʻqituvchilar, ishchi-xodimlar va talaba-oʻquvchilar ishtirokida bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi. "Navroʻz" musiqa sadolari ostida sahnaga tadbir boshlovchilari chiqib kelishdi va barcha yigʻilganlarni betakror ona yurtimiz – Oʻzbekistonimizga fasli bahor tashrifi, yaʼni “Navroʻzi olam” bilan muborakbod etdilar.
Zero, "Navroʻz" – bu yangi yil, yangi kun demakdir. Shunday ekan, "Navroʻz" barchamizga, butun xalqimizga tinchlik va osoyishtalik, fayz-u baraka, risq-u roʻz, yangi-yangi omad va baxt olib kelsin! Yurtimiz tinch va osmonomiz hamisha musaffo boʻlsin!
Salqin saharlarda, bodom gulida,
Binafsha labida, yerlarda bahor.
Qushlarning parvozi, yellarning nozi,
Baxmal vodiylarda, qirlarda bahor.
Taʼkidlash joizki, bu yilgi bayram tantanalari universitetimizda oʻzgacha sayl sifatida tashkil etilayotgani barchamizni quvontiradi. Zero, osh dasturxoni atrofida barcha birgalikda, bir jon, bir tan boʻlib harakatlanayotgani fikrimizning dalilidir, - deydi davra boshlovchilaridan biri.
Maʼlumki, Oʻzbekistonimizning har bir hududi oʻziga xos mentlitetga va milliy urf-odatlarga ega. Ana shu oʻziga xosliklar universitet talaba-yoshlari tomonidan tayyorlangan sahna koʻrinishlarida yaqqol namoyon boʻldi. Mehmonlar va davra ishtirokchilari hududiy sahnalar davomida, albatta oʻzlari bilgan va bilmagan, eshitgan va eshitmagan qiziqarli maʼlumotlarga ega boʻldilar.
JIDU talabalari tomonidan tayyorlangan ko‘y-qo‘shiqlar, milliy raqslar va chiqishlar yig‘ilganlarga o‘zgacha bayramona  ruh baxsh etdi.
"Navroʻz" tantanalari davomli tarzda universitetning  turli maydonlarida oʻtkazildi. Birinchi maydonda "Navroʻz" sayli, "Navroʻz taomlari dasturxoni" koʻrik-tanlovi, ikkinchi maydonda universitet iqtidorli talabalarining ijodiy ishlari koʻrgazmasi, uchinchi maydonda akademik guruhlar va fakultetlararo sport musobaqalari (kurash, tosh koʻtarish, arqon tortish, darts, armrestling) va toʻrtinchi maydonda  esa mehmonlar, professor-oʻqituvchilar, ishchi-xodimlar va talaba-yoshlar uchun bahoriy taomlar bilan osh dasturxoni bezatildi.
JIDUda ona xalqimizning milliyligini, madaniyatini, mehmondo‘stligini o‘zida mujassam etgan Navro‘z bayrami  kutaringki ruhda nishonlandi!

On March 26, 2022, the University of World Economy and Diplomacy hosted a holiday dedicated to the theme "Navruz - a national holiday" under the motto "Hello, Navruz!".
The staff of the university carefully prepared for this holiday. And the result was expectedly impressive.
The stage area was beautifully decorated with various exhibitions and other interesting decorations. Honorable guests, administration, professors, staff and students gathered in the assembly hall. To the sounds of Navruz music, the leading events took the stage and congratulated all those present on a unique spring holiday.
After all, Navruz is a new year, a new day. Therefore, may Navruz bring peace and tranquility, prosperity, new luck and happiness to all of us, to all our people! May our country be prosperous and the sky always peaceful!
It should be noted that this year's celebrations are organized at our university as a special holiday. The proof of such a statement, as one of the organizers noted, is that around the soup table everyone moves together, like one soul, like one body.
It is known that each region of Uzbekistan has its own mentality and national traditions. These features are clearly manifested in the performances prepared by the university students. The guests and participants of the round table had a great opportunity to get acquainted with the cultural characteristics of the regions of the country, as well as to deepen their existing knowledge.
The celebration of was held at different venues of the university. On the first square, the Navruz Kitchen Table competition was held, while in the assembly hall there was organized the performance of talented students, on a separate site - academic teams and interfaculty sports competitions (wrestling, rock climbing, tug of war, darts, arm wrestling, etc.).
Also, for guests, professors and teachers, a separate table was decorated with spring dishes from students and staff.