Talabalar maroqli dam olishdi
Hammamizga yaxshi ma’lumki, inson va jamiyat hayotida, xalqning ma’naviy dunyosini, ong-u tafakkurini yuksaltirishda teatr san’atining o‘rni va ahamiyati beqiyosdir. Buyuk ma’rifatparvar bobomiz Mahmudxo‘ja Behbudiy aytganlaridek, teatr haqiqatan ham ibratxona, qutlug‘ tarbiya va ma’rifat maskanidir.
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan besh muhim tashabbusning birinchi yo‘nalishi doirasida, ya’ni yoshlarning musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirish maqsadida, joriy yilning 26-fevral kuni JIDU Yoshlarni ma’naviy-ma’rifiy tarbiyalash bo‘limi tomonidan talaba-yoshlarni O‘zbekiston davlat drama teatriga tashrifi uyurishtirildi. Teatrda buyuk yozuvchi O‘tkir Hoshimovning “Dunyoning ishlari” asari asosida sahnalashtirilgan spektakl premyerasi namoyish etildi. Mazkur spektaklda 1950-yillarda yozuvchi oilasining boshidan kechirgan voqealari ifodalangan. Shuning bilan birga davr azoblaridan to‘yib, o‘z oilasini himoya qilishga qodir ayol taqdiri orqali onaning iztiroblari ham mohirona ifodalangan bo‘lib, asarda o‘zbek ayolining orzulari, armonlari, ertangi kunga bo‘lgan yuksak ishonchi jonli gavdalantiriladi.
O‘zbekona milliy qadriyatlarimiz hamda yuksak insoniy fazilatlarni o‘zida aks ettirgan ushbu spektakl talabalarda katta taasurot qoldirdi.

We all know that the role and significance of theatrical art in the life of a person and society, in the development of the spiritual world and the consciousness of the people is incomparable. As our great enlightened ancestor, Mahmudhoja Behbudi said, the theater is truly an example, a place of education and enlightenment.
As part of the first directions of the five important initiatives, which were put forward by the President. To increase the interest of young people in music, painting, literature, theater, and other arts, on February 26, UWED students visited the State Drama Theater of Uzbekistan. The premiere of the performance based on the work of the great writer Utkir Khoshimov "Dunyoning ishlari" took place in the theater. The performance tells about the life of the writer's family in the 1950s. At the same time, the mothers' suffering is masterfully expressed through the fate of a woman who is fed up with the suffering of time and can protect her family.
The students were impressed by the performance, which reflects our national values ​​and high human qualities.