Universitetda "Ta’limda zamonaviy trendlar: xorijiy tillar va xalqaro iqtisodiyot" nomli xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi
28.02.2022 2342
Iqtisodiyotning globallashuvi sharoitida chet tillarni bilish jahon bozorida vaziyatni xolisona baholashda, korxonalarning iqtisodiyot samaradorligini oshirish borasidagi strategiyasini ishlab chiqishda yordam beradigan muhim axborot mahsulotiga aylanmoqda. Iqtisodchi uchun chet tili amaliy iqtisodiyotning eng zamonaviy yo‘nalishlariga yo‘l ochadi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, chet tilini bilmay turib iqtisodchi mutaxassis bo‘lish mumkin emas, chunki iqtisodga oid tushunchalarning aksariyati xorijiy mamlakatlarda rivojlangan.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya univеrsitеtida 2022-yil 23-fevral kuni iqtisodiy globallashuv jarayonida ta’lim: iqtisodiyot va chet tillarni o‘qitish, masofaviy ta’lim muammolari, yechimlari va yutuqlariga bag‘ishlangan xalqaro miqyosidagi “Ta’limda zamonaviy trendlar: xorijiy tillar va xalqaro iqtisodiyot” mavzusidagi ilmiy-amaliy anjuman tashkil qildi.
Anjuman kun tartibidan quyidagi dolzarb masalalar o‘rin oldi:
- turli ta’lim muassasalarida universal masofaviy ta’lim sharoitida o‘qitishning o‘ziga xos xususiyatlari: muammolar, tajribalar, istiqbollar;
- xalqaro iqtisodiyot va menejment sohasida chet tillarni o‘qitishning dolzarb masalalari;
- raqamli iqtisodiyot: biznesni o‘zgartirish tendentsiyalari va istiqbollari;
- sun’iy intellekt davrida tarjima: turli yondashuvlar integratsiyasi;
- tarjimani pedagogik vositaga aylantirish;
- mutaxassislik uchun xorijiy tillar (LSP) o‘qitishda fanlararo integratsion ta’limining ahamiyati: tajriba, yutuqlar, muammolar va yechimlar.
Anjumanda mahalliy oliy ta’lim muassasalari: O‘zbekiston Milliy universiteti, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Toshkent davlat pedagogika universiteti va bir qator xorijiy davlatlar universitetlari professor-o‘qituvchilari so‘zga chiqishdi. Jumladan, AQShning Kolumbiya va Vebster universitetlari, I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti, Mordoviya Milliy Universiteti, Dresden texnika universiteti tadqiqotchilari va olimlari konferensiyada onlayn va offlayn tariqasida ishtirok etishdi.
Anjumandan ko‘zlangan asosiy maqsadlaridan yana biri Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetei talabalariga zamonaviy trendlar, masofaviy ta’lim va raqamli iqtisodiyot muammolariga bag‘ishlangan yetakchi mutaxassislarning ma’ruzalaridan bahramand bo‘lish, ingliz tili borasidagi bilim va ko‘nikmalarini yanada mustahkamlash va xalqaro anjumanlarda ishtirok etish tajribasidan xabardor qilish edi. Shu munosabat bilan universitetning har sohada ilg‘or talabalari anjumanni tashkil qilish va o‘tkazish jarayoniga faol jalb qilindi. Anjuman davomida talabalar ma’ruzachilarga o‘zlarini qiziqtirgan masalalarda savollar berishlariga imkoniyat yaratib berildi.
Xulosa qilib aytganda, xalqaro anjuman tashkilotchilari o‘z oldiga qo‘ygan maqsad va vazifalariga to‘liq erishdi va nafaqat JIDU jamoasidan balki ishtirokchi oliy ta’lim muassassalaridan anjumanni tashkil qilish va o‘tkazish borasidagi iliq va ijobiy fikrlarni eshitishga muvaffaq bo‘lishdi.

In the context of the globalization of the economy, knowledge of foreign languages ​​becomes an important information product that helps to objectively assess the situation on the world market and develop strategies to improve the efficiency of enterprises. For an economist, a foreign language opens the way to the most modern areas of practical economics. Experts say that it is impossible to become an economist without knowledge of a foreign language, because most of the concepts of economics have been developed in foreign countries.
On  February 23, 2022 the University of World Economy and Diplomacy  hosted an international conference on the topic “Modern Trends in Education: Foreign Languages and International Economy”, dedicated to the problems, solutions and achievements of distance learning, economics and teaching of foreign languages ​​in the context of economic globalization.
The agenda of the conference included the following topical issues:
• the features of universal distance learning in various educational institutions: problems, experience, prospects;
• current issues of teaching foreign languages ​​in international economics and management,
• digital economy: business trends and prospects;
• transition to the era of artificial intelligence: integration of various approaches,
• turning translation into a pedagogical tool;
• the importance of interdisciplinary integrative education in teaching foreign languages ​​(LSP) for specialization: experience, achievements, problems and solutions.
Professors of local universities such as the National University of Uzbekistan, the Uzbek State University of World Languages, the Tashkent State Pedagogical University made speeches  at the conference. And also the conference was attended online and offline by researchers and scientists from Columbia and Webster Universities in the USA, National University of Oil and Gas «Gubkin University» in Russia, the National University of Mordovia and Dresden Technical University.
One of the main goals of the conference was to involve  students of the University of World Economy and Diplomacy, give them the opportunity to enjoy lectures by leading experts on modern trends, distance learning and the digital economy, further strengthen their knowledge and English language skills and, in this regard, in the process of organizing and holding the conference advanced students of the university in all directions were actively engaged. During the conference, students enjoyed  the opportunity of asking questions  to the speakers on a topic of interest to them.
In a word, the organizers of the international conference fully achieved their goals and objectives and were able to recieve warm and positive feedback not only from the UWED community, but also from the participating universities about the organization on  holding  the conference.