Universitetda "Ta’limda zamonaviy trendlar: xorijiy tillar va xalqaro iqtisodiyot" nomli xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi
28.02.2022 2342
Iqtisodiyotning globallashuvi sharoitida chet tillarni bilish jahon bozorida vaziyatni xolisona baholashda, korxonalarning iqtisodiyot samaradorligini oshirish borasidagi strategiyasini ishlab chiqishda yordam beradigan muhim axborot mahsulotiga aylanmoqda. Iqtisodchi uchun chet tili amaliy iqtisodiyotning eng zamonaviy yo‘nalishlariga yo‘l ochadi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, chet tilini bilmay turib iqtisodchi mutaxassis bo‘lish mumkin emas, chunki iqtisodga oid tushunchalarning aksariyati xorijiy mamlakatlarda rivojlangan.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya univеrsitеtida 2022-yil 23-fevral kuni iqtisodiy globallashuv jarayonida ta’lim: iqtisodiyot va chet tillarni o‘qitish, masofaviy ta’lim muammolari, yechimlari va yutuqlariga bag‘ishlangan xalqaro miqyosidagi “Ta’limda zamonaviy trendlar: xorijiy tillar va xalqaro iqtisodiyot” mavzusidagi ilmiy-amaliy anjuman tashkil qildi.
Anjuman kun tartibidan quyidagi dolzarb masalalar o‘rin oldi:
- turli ta’lim muassasalarida universal masofaviy ta’lim sharoitida o‘qitishning o‘ziga xos xususiyatlari: muammolar, tajribalar, istiqbollar;
- xalqaro iqtisodiyot va menejment sohasida chet tillarni o‘qitishning dolzarb masalalari;
- raqamli iqtisodiyot: biznesni o‘zgartirish tendentsiyalari va istiqbollari;
- sun’iy intellekt davrida tarjima: turli yondashuvlar integratsiyasi;
- tarjimani pedagogik vositaga aylantirish;
- mutaxassislik uchun xorijiy tillar (LSP) o‘qitishda fanlararo integratsion ta’limining ahamiyati: tajriba, yutuqlar, muammolar va yechimlar.
Anjumanda mahalliy oliy ta’lim muassasalari: O‘zbekiston Milliy universiteti, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Toshkent davlat pedagogika universiteti va bir qator xorijiy davlatlar universitetlari professor-o‘qituvchilari so‘zga chiqishdi. Jumladan, AQShning Kolumbiya va Vebster universitetlari, I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti, Mordoviya Milliy Universiteti, Dresden texnika universiteti tadqiqotchilari va olimlari konferensiyada onlayn va offlayn tariqasida ishtirok etishdi.
Anjumandan ko‘zlangan asosiy maqsadlaridan yana biri Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetei talabalariga zamonaviy trendlar, masofaviy ta’lim va raqamli iqtisodiyot muammolariga bag‘ishlangan yetakchi mutaxassislarning ma’ruzalaridan bahramand bo‘lish, ingliz tili borasidagi bilim va ko‘nikmalarini yanada mustahkamlash va xalqaro anjumanlarda ishtirok etish tajribasidan xabardor qilish edi. Shu munosabat bilan universitetning har sohada ilg‘or talabalari anjumanni tashkil qilish va o‘tkazish jarayoniga faol jalb qilindi. Anjuman davomida talabalar ma’ruzachilarga o‘zlarini qiziqtirgan masalalarda savollar berishlariga imkoniyat yaratib berildi.
Xulosa qilib aytganda, xalqaro anjuman tashkilotchilari o‘z oldiga qo‘ygan maqsad va vazifalariga to‘liq erishdi va nafaqat JIDU jamoasidan balki ishtirokchi oliy ta’lim muassassalaridan anjumanni tashkil qilish va o‘tkazish borasidagi iliq va ijobiy fikrlarni eshitishga muvaffaq bo‘lishdi.

В условиях глобализации экономики знание иностранных языков становится важным информационным продуктом, помогающим объективно оценивать ситуацию на мировом рынке, разрабатывать стратегии повышения эффективности предприятий. Для экономиста иностранный язык открывает дорогу в самые современные области практической экономики. Специалисты утверждают, что без знания иностранного языка стать экономистом невозможно, ведь большинство концепций экономики разработано в зарубежных странах.
23 февраля 2022 года Университет мировой экономики и дипломатии стал организатором международной конференции «Современные тенденции в образовании: иностранные языки и международная  экономика», посвященная проблемам, решениям и достижениям дистанционного обучения, экономики и преподавания иностранных языков в условиях экономической глобализации.
В повестку дня конференции были включены следующие актуальные вопросы:
• особенности всеобщего дистанционного обучения в различных учебных заведениях: проблемы, опыт, перспективы;
• актуальные вопросы преподавания иностранных языков в международной экономике и менеджменте;
• цифровая экономика: тенденции изменения бизнеса и перспективы;
• переход в эпоху искусственный интеллект: интеграция различных подходов;
• превращение перевода в педагогический инструмент;
• важность междисциплинарного интеграционного образования в обучении иностранным языкам (LSP) для специализации: опыт, достижения, проблемы и решения.
На конференции выступили профессора местных вузов: Национального университета Узбекистана, Узбекского государственного университета мировых языков, Ташкентского государственного педагогического университета и ряда зарубежных вузов. В конференции онлайн и офлайн приняли участие исследователи и ученые из Колумбийского и Вебстерского университетов США, РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М. Губкина, Национального университета Мордовии и Дрезденского технического университета.
Одна из основных целей конференции – чтобы студенты Университета мировой экономики и дипломатии смогли насладиться лекциями ведущих специалистов по современным тенденциям, дистанционному обучению и цифровой экономике, еще больше укрепить свои знания и навыки владения английским языком и в связи с этим , в процесс организации и проведения конференции были активно вовлечены передовые студенты университета по всем направлениям. В ходе конференции студентам была предоставлена ​​возможность задать вопросы спикерам по интересующей их теме.
Словом, организаторы международной конференции полностью добились поставленных целей и задач и смогли услышать теплые и положительные отзывы не только от сообщества УМЭД, но и от вузов-участников об организации и проведении конференции.