Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Yaponiya hukumati tomonidan “Chiqayotgan quyosh Katta Kordon ordeni” imperatorlik mukofoti bilan taqdirlandi.
2021-yilning 3-noyabr kuni Yaponiya hukumati 2021-yilgi Imperator ordeni bilan taqdirlangan xorijliklar ro‘yxatini e’lon qilgan. Ro‘yxatda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev ham bor.
Bugun, 25-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston-Yaponiya: diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 30 yil, strategik sheriklikni chuqurlashtirish istiqbollari” mavzusidagi xalqaro konferensiya tashkil etildi. Tadbir davomida JIDU rektori Sodiq Safoyevga  Yaponiya hukumati tomonidan “Chiqayotgan quyosh Katta Kordon ordeni” imperatorlik mukofotini topshirish marosimi ham oʻtkazildi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, Sodiq Safoyev Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama aloqalarni chuqurlashtirish va do‘stona munosabatlarni rivojlantirish yo‘lidagi ko‘p yillik xizmatlari uchun “Chiqayotgan quyosh Katta Kordon ordeni” bilan taqdirlangan.
“Chiqayotgan quyosh Katta Kordon ordeni” faqat yuqori natijalarga erishgan shaxslarga beriladi va u birinchi bor O‘zbekistonda berilmoqda. Eslatib o‘tish lozimki, ushbu orden 1875-yildan beri berilib kelinmoqda.
Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi xabariga ko‘ra, “Sodiq Safoyev Yaponiya va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi muhim platforma bo‘lgan “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqoti boshlanishida Tashqi ishlar vaziri bo‘lib ishlagan va uzoq yillar davomida Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashga hamda mazkur dialog rivojiga hissa qo‘shgan.
“Oliy Majlis – Yaponiya parlamenti” parlamentlararo guruhining sobiq raisi sifatida u ikki davlat oʻrtasidagi parlament almashinuvini rivojlantirishga oʻz hissasini qoʻshgan. Uning ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlar va doʻstlikni mustahkamlashdagi xizmatlarini nihoyatda salmoqli deb atash mumkin.
Shu munosabat bilan, Universitet jamoasi rektorni ushbu yutug‘i bilan samimiy tabriklaydi va unga yanada yuksak marralar va muvaffaqiyatlarni izhor etadi.

Rector of UWED was awarded the Order of the Grand Cordon by the Government of Japan
Sadyk Safoev, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the University of World Economy and Diplomacy, was awarded the Imperial Prize of the Government of Japan.
On November 3, 2021, the Japanese government announced the list of foreigners awarded the 2021 Imperial Order. The list also includes the rector of the University of World Economy and Diplomacy Sadyk Safoev.
Today, on February 25, an international conference on the topic “Uzbekistan-Japan: 30 years of diplomatic relations, prospects for deepening strategic partnership” was held at the University of World Economy and Diplomacy. During the event, UWED rector Sadyk Safoev was awarded the Grand Cordon order by the Japanese government.
It should be noted that Sadyk Safoev was awarded the Order of the “Great Cord of the Rising Sun” for many years of service in deepening bilateral ties and developing friendly relations between Japan and Uzbekistan.
The Order of the Rising Sun is awarded only to those who have achieved high results. It should be noted that this order was issued in 1875.
According to the Japanese Embassy in Uzbekistan, Sadyk Safoev served as Minister of Foreign Affairs at the beginning of the Central Asia + Japan Dialogue, an important platform between Japan and Central Asia, and contributed to strengthening relations between the two countries.
As a former chairman of the Oliy Majlis-Japan Inter-Parliamentary Group, it has promoted the development of parliamentary exchanges between the two countries. His contribution to strengthening relations and friendship between the two countries can be called significant.
In this regard, the university staff sincerely congratulates the rector on this achievement and wishes him even greater success.