Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Yaponiya hukumati tomonidan “Chiqayotgan quyosh Katta Kordon ordeni” imperatorlik mukofoti bilan taqdirlandi.
2021-yilning 3-noyabr kuni Yaponiya hukumati 2021-yilgi Imperator ordeni bilan taqdirlangan xorijliklar ro‘yxatini e’lon qilgan. Ro‘yxatda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev ham bor.
Bugun, 25-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston-Yaponiya: diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 30 yil, strategik sheriklikni chuqurlashtirish istiqbollari” mavzusidagi xalqaro konferensiya tashkil etildi. Tadbir davomida JIDU rektori Sodiq Safoyevga  Yaponiya hukumati tomonidan “Chiqayotgan quyosh Katta Kordon ordeni” imperatorlik mukofotini topshirish marosimi ham oʻtkazildi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, Sodiq Safoyev Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama aloqalarni chuqurlashtirish va do‘stona munosabatlarni rivojlantirish yo‘lidagi ko‘p yillik xizmatlari uchun “Chiqayotgan quyosh Katta Kordon ordeni” bilan taqdirlangan.
“Chiqayotgan quyosh Katta Kordon ordeni” faqat yuqori natijalarga erishgan shaxslarga beriladi va u birinchi bor O‘zbekistonda berilmoqda. Eslatib o‘tish lozimki, ushbu orden 1875-yildan beri berilib kelinmoqda.
Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi xabariga ko‘ra, “Sodiq Safoyev Yaponiya va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi muhim platforma bo‘lgan “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqoti boshlanishida Tashqi ishlar vaziri bo‘lib ishlagan va uzoq yillar davomida Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashga hamda mazkur dialog rivojiga hissa qo‘shgan.
“Oliy Majlis – Yaponiya parlamenti” parlamentlararo guruhining sobiq raisi sifatida u ikki davlat oʻrtasidagi parlament almashinuvini rivojlantirishga oʻz hissasini qoʻshgan. Uning ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlar va doʻstlikni mustahkamlashdagi xizmatlarini nihoyatda salmoqli deb atash mumkin.
Shu munosabat bilan, Universitet jamoasi rektorni ushbu yutug‘i bilan samimiy tabriklaydi va unga yanada yuksak marralar va muvaffaqiyatlarni izhor etadi.

Садык Сафаев, первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии, удостоен Императорской премии правительства Японии.
3 ноября 2021 года правительство Японии объявило список иностранцев, награжденных Императорским орденом 2021 года. В список также включен ректор Университета мировой экономики и дипломатии Садык Сафаев.
Сегодня, 25 февраля, в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась международная конференция на тему «Узбекистан-Япония: 30 лет дипломатических отношений, перспективы углубления стратегического партнерства». В ходе мероприятия ректор УМЭД Садык Сафаев был награжден правительством Японии орденом «Большой кордон».
Следует отметить, что Садык Сафаев награжден орденом «Большой шнур восходящего солнца» за многолетнюю службу в деле углубления двусторонних связей и развития дружественных отношений между Японией и Узбекистаном.
Орден Восходящего солнца вручается только тем, кто добился высоких результатов. Следует отметить, что данный приказ был издан в 1875 году.
По сообщению посольства Японии в Узбекистане, Садык Сафаев занимал пост министра иностранных дел в начале диалога «Центральная Азия + Япония», важной платформы между Японией и Центральной Азией, способствовал укреплению отношений между двумя странами.
В качестве бывшего председателя межпарламентской группы Олий Мажлис-Япония способствовал развитию парламентских обменов между двумя странами. Его вклад в укрепление отношений и дружбы между двумя странами можно назвать значительным.
В связи с этим коллектив университета искренне поздравляет ректора с этим достижением и желает ему еще больших успехов.