Alisher Navoiy va zamonaviy dunyo
JIDUda buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 581 yilligi munosabati bilan “Milliy tiklanishdan - Milliy yuksalish sari!” bosh tamoyili asosida “Hazrat dunyo kezar (Alisher Navoiy va zamonaviy dunyo)” nomli tadbirlar doirasida “Alisher Navoiyni bilasizmi?” mavzusida viktorina bo‘lib o‘tdi.
Oʻsib kelayotgan yosh avlodning intellektual salohiyatini oshirish, ular qalbida yuksak axloqiy fazilatlarni tarbiyalashdagi beqiyos ahamiyatini nazarda tutib, shuningdek, ulugʻ shoir va mutafakkirlarning adabiy-ilmiy merosini mamlakatimizda va xalqaro miqyosda yanada keng targʻib etish maqsadida JIDUda O‘zbek va rus tillari kafedrasi tomonidan buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 581 yilligi munosabati bilan “Milliy tiklanishdan - milliy yuksalish sari!” degan bosh tamoyil asosida “Hazrat dunyo kezar (Alisher Navoiy va zamonaviy dunyo)” nomli tadbirlar oyligi doirasida “Alisher Navoiyni bilasizmi?” mavzusida viktorina haftaligi o‘tkazildi.
Ushbu tadbirda universitet professor-o‘qituvchilari va Xalqaro iqtisodiyot va menejment, Xalqaro munosabat va Xalqaro huquq fakulteti talabalari ishtirok etdi.
Tadbirni Jahon iqtidodiyoti va diplomatiya universiteti Yoshlar masalalari bilan ishlash bo‘yicha prorektori Yusupjonov Odil Abdugafurovich kirish so‘zi bilan ochib berdi. U adabiyotning jamiyat ma'naviy hayotidagi o‘rni, inson ongi, ruhi hamda hissiga beqiyos ezgu ta'siri haqida so‘zlab, millatimizning buyuk allomasi, she’riyat mulkining sultoni, o‘zbek adabiy tilining asoschisi, mutafakkir shoir Nizomiddin mir Alisher Navoiy hayoti, uning o‘lmas ijodiy asarlarini o‘qish, ijodidan bahramand bo‘lish muhim ekanligini ta’kidladi.
Navbatdagi notiq o‘zbek va rus tillari kafedrasi mudiri M.Abduraxmonova o‘z nutqida xalqaro sohada faoliyat yuritadigan mutaxassislar tariximiz, tilimiz, buyuk allomalarimiz ijodiy merosini chuqur o‘rganib, mukammal bilimga ega bo‘lishlari, jumladan, buyuk mutafakkirimiz Alisher Navoiy asarlarini mutolaa qilishi ularning ma’naviy barkamolligini ko‘rsatuvchi asosiy mezonlaridan biri ekanligini alohida ta’kidlab, O‘zbek va rus tillari kafedrasi dotsenti Shoira Normatovaga so‘z berdi.
Shoira Normatova o‘z taqdimotida Navoiy she'riyatining siri, sehrini namoyon qiluvchi yorqin misollar keltirib, buyuk arbobning ijodiy merosi va asarlarining ahamiyati haqida qiziqarli ma’lumotlar berdi. Shuningdek, notiq O‘zbek tilida muloqot ko‘nikmalari fani doirasida mustaqil mutolaa qilish uchun Navoiyning eng sara asarlari tanlab olinganligini aytib o‘tdi.
Tadbir davomida yoshlar ma’naviy va ma’rifiy ishlar bo‘yicha bo‘lim boshlig‘i Furqat Yaxshiyev va O‘zbek va rus tillari kafedrasi o‘qituvchisi Shaxnoza Xudayqulovalar ham “Alisher Navoiyni bilasizmi?” mavzusidagi viktorinada talabalarni Navoiyning hayoti, ijodi, siyosiy va ijtimoiy hayotdagi o‘rni, uning merosini qay darajada bilishlarini sinovdan o‘tkazdi.
Viktorina natijalariga ko‘ra, quyidagi talabalar g‘olib deb topildi:
- Bahodir Dadaboyev, Xalqaro huquq fakulteti, 1-kurs, 1-o'rin
- Maftuna Mo‘minova, Xalqaro huquq fakulteti, 1-kurs, 1-o'rin
- Isfandiyor Bahoviddinov, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti talabasi, 1-kurs, 2-o'rin
- Jiyanov Sardor, Xalqaro huquq fakulteti, 2-kurs, 2-o'rin
- Shohjahon Haydarqulov, Xalqaro huquq fakulteti, 1-kurs, 2-o'rin
- Samandar Soliyev, Xalqaro munosabatlar fakulteti, 1-kurs, 2-o'rin
- Umida Qurbonova, Xalqaro munosabatlar fakulteti, 1-kurs, 3-o'rin
- Nurfozil Latipov, Xalqaro munosabatlar fakulteti, 1-kurs, 3-o'rin
- Otabek Suyunov, Xalqaro huquq fakulteti, 1-kurs, 3-o'rin
G‘oliblarni muvaffaqiyatlari bilan qutlab, ularga yangi marralarda zafarlar tilab qolamiz!
Yoshlarni buyuk ajdodlarimiz merosini o‘rganishlariga qiziqtirish maqsadida amalga oshirilgan ushbu loyiha samarali natija berdi.

Алишер Навои и современный мир
В рамках мероприятия «Aлишер Навои и современный мир» в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась викторина на тему «знаете ли вы Алишера Навои?», приуроченная ко дню празднования 581-й годовщины великого поэта и мыслителя Алишера Навои.
С целью сохранения и дальнейшего распространения литературного и научного наследия великих поэтов и мыслителей Узбекистана, а также развития интеллектуального потенциала и моральных качеств молодого поколения, по инициативе кафедры узбекского и русского языков 1-огофевраля 2022 года была проведена викторина на тему «Знаете ли вы Алишера Навои?».
В мероприятии приняли участие студенты 1-ого курса факультета «Международная экономика и менеджмент», а также факультета «Международное право».
Мероприятие было открыто проректором по работе с молодёжью Юсупжановым Одилом Абдугафуровичем. В своей речи он подчеркнул важную роль литературы в духовной жизни общества, отметил её великое влияние на душу и чувства человека, а также добавил, насколько необходимо читать бессмертные художественные произведения великого мыслителя нашей нации, основателя узбекского литературного языка - Алишера Навои.
Доцент кафедры узбекского и русских языков Шоира Норматова в своём выступлении акцентировала внимание на то, что главным критерием духовного развития наших специалистов, работающих в сфере международной деятельности, является их глубокое изучение творческого наследия великих учёных, историков, лингвистов и писателей, в том числе работ великого мыслителя Алишера Навои.
Шоира Норматова представила аудитории интересную информацию о творчестве Навои и его вкладе в сокровищницу мировой художественной литературы. Лучшие произведения Алишера Навои были выбраны для самостоятельного чтения студентов 1-ого курса по предмету «Навыки общения на узбекском языке».
Во время мероприятия было проведено тестирование на тему «Роль политической и творческой жизни Навои», а также интерактивная викторина на тему «Знаете ли вы Алишера Навои?». По результатам викторины студент факультета «Международное право» - Баходир Дадабоев и студент факультета «Международная экономика и менеджмент» - Исфандиёр Баховиддинов были признаны самыми активными участниками данного мероприятия.
Мероприятие, организованное для изучения наследия наших великих предков, было проведено в интерактивной, познавательной форме, с применением современных информационных технологий и оставило незабываемое впечатление в душе у каждого участника.
Во время мероприятия начальник отдела по работе с молодёжью Фуркат Яхшиев и преподаватель кафедры узбекского и русского языков Шахноза Худойкулова провели викторину на тему “Знаете ли вы Алишера Навои?”.
Победителями викторины стали:
- Студент 1-ого курса факультета “Международное право” Дадабоев Баходир – 1-ое место;
- Студент 1-ого курса факультета “Международная экономика и менеджмент” Баховиддинов Исфандиёр – 2-ое место;