JIDU talabalari bilan jurnalistlarning davra suhbati
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida faol talabalar va jurnalistlar o‘rtasida an’anaviy va onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Asosiy e’tibor “uwed.voice” (“JIDU Ovozi”) onlayn gazetasini ishga tushirishga qaratilgan.
Tadbirni yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor Odil Abdug‘afurovich Yusufjanov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Talabalarning o‘z gazetalarini muntazam nashr etish tashabbusi va ishtiroki muhimligini, axborot faoliyati nafaqat dolzarb voqealarni keng yoritish, balki faktlar, ma’lumotlar bilan ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish imkonini beradi. Zamonaviy dunyoda kim axborotga ega bo'lsa, o'sha dunyoni egallaydi yoki axborot dunyoni boshqaradi, deb bejiz aytishmagan. Bugungi kunda, ayniqsa, yosh mutaxassis uchun axborot faoliyati muhim ahamiyatga ega.
Universitet mehmonlari jurnalist, “Oltin qalam” davlat mukofoti, Prezident stipendiyasi sovrindori, O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti o‘qituvchisi Aleksandra Terexina hamda “Ziyo-forum” fondining mtdia bo‘limi mudiri Sevara Maxmudovalar edi. A.Terekhina yoshlar gazetasi qanday tayyorlanishi, qaysi materiallar va mavzular ko‘proq talab qilinayotgani, sarlavhalarning ahamiyati, sahifalarning to‘g‘ri joylashishi, dizayni, jumladan tahririyatda korrektor bo‘lishi, xato va texnik xatolariga yo‘l qo‘ymaslik haqida gapirdi. Jurnalist o`z tajribasi, shuningdek, sirtqi bo'lim talabalari bilan onlayn gazeta nashr etishi, ular o'rtasida sarlavhalar, yangiliklar bloki, foto illyustratsiya uchun mas'ul funktsiyalarni taqsimlash haqida o'rtoqlashdi. Instagram va Telegram-kanallarida katta tajribaga ega Sevara Mahmudova akkauntdan (yoki Bio-dan) eng yaxshi foydalanish bo'yicha qisqacha maslahatlar orqali o'quvchilarni qanday jalb qilishni aytib berdi. Shuningdek, Sevara tarqatma materiallar, “ZIYOLILAR” yosh tadqiqotchilar almanaxining so‘nggi soni, bukletlar olib keldi va davra suhbati ishtirokchilariga taqdim etdi.
Talabalar muhokama etilayotgan masalalarda faol ishtirok etdilar, o‘z fikr-mulohazalarini, takliflarini – o‘z gazetasini qanday bo`lishi haqida fikrlarini bildirdilar. Xalqaro munosabatlar fakulteti 2-kurs talabasi Samandar Saraev JIDU media markazi bilan ishlash tajribasiga ega ekanliklarini, olim, universitet o‘qituvchisi bilan intervyu tayyorlab, YouTube’da e’lon qilinganini aytdi. Internet-gazetada intervyular, fikr-mulohazalar, videolar, qiziqarli sarlavhalarni ko'proq nashr etish maqsadga muvofiqdir. Nashr lug‘aviy buzilishlar, nuqsonlar bilan chiqqanda xatolikka yo‘l qo‘ymaslik ham juda muhim, negadir siz chop etilgan materialning o‘zi haqida emas, balki ular haqida ko‘proq o‘ylaysiz.
Samandarni Xalqaro iqtisodiy munosabatlar va menejment fakultetining yana bir talabasi Shoxruh Qo‘chqorov qo‘llab-quvvatladi. Shuningdek, gazetamiz talabalar uchun mo‘ljallangan bo‘lsa-da, aql-zakovatga, vtdia savodhonligka qat’iy amal qilishi kerakligini ta’kidladi. Va shunga qaramay, yutuqlarimiz haqida ko'proq yozishimiz kerak, ko'pchilik sportda, ijodda muvaffaqiyatga erishmoqda, kimdir olimpiadada g'olib chiqdi, grant, xalqaro sertifikat oldi, bu haqda gapirish, yozish kerak.
Talaba Azizbek Muratbekov onlayn muloqot orqali so‘zga chiqib, “Sening qarashing” ruknini joriy etishni va u yerda turli fikr, pozitsiya, qarashlarni e’lon qilishni taklif qildi. Shuningdek, hamda "Kichik quvonchlar" rubrikasini yaratish va uning ostida talabalarimiz, kursdoshlarimizning turli muvaffaqiyatlarini yoritishimiz mumkin. Axir kimdir rasm chizishni yaxshi ko'radi, kimdir qo'shiq aytishni, cholg'u cholg'usini chalishni, hatto she'r yozishni ham yaxshi ko'radi, har kimning qandaydir iste'dodi, sevimli mashg'uloti bor, nega bu haqida aytmaysiz.
Turli takliflar, gazeta nisbatan qarashlari bildirildi. Shunday qilib, gazeta chiqarishda davomiylikni qo`llash taklif qilindi. Bir necha yil oldin onlayn gazeta nashr etilgan edi, lekin talabalar o'qishni tugatdi, keyin pandemiya bo`luanligi sababli ularning tajribasi biroz unutildi. Axir biz ham 2-3 yildan keyin universitetni tamomlaymiz, shuning uchun tahririyatga iqtidorli birinchi kurs talabalarini jalb qilishimiz kerak, shunda ular keyinchalik nashr etishni davom ettirsin. Xalqaro munosabatlar fakultetidan Umida Qurbonova gender tengligi masalasini ko‘tarib, g‘amxo‘r o‘qituvchilarimiz haqida ko‘proq yozishimiz kerakligini, ularning ko‘pchiligi biz bilan doimiy muloqotda bo‘lib, muammolarni hal etishda yordam berishini aytdi. Shuning uchun ular haqida ko'proq yozishimiz kerak, Umidaga shu mavzuda material yozish topshirilgan.
“Xalqaro munosabatlar” fakulteti dekan muovini Sayera Tillaxo‘jaeva muhokamani yakunlab, takliflarni umumlashtirib, barcha talabalarni tadbir haqida axborot, korrespondentsiyalar yozish va o‘z shaxsiy bahosini berishga taklif qildi. Ikkinchidan, tahririyat tarkibi, yangi talabalar gazetasi muharriri, talabalardan turli mavzularda taklif etilgan materiallarni to'plash va nashrga tayyorlash. Tadbir qatnashchilar taklifi bilan universitet mehmonlari Aleksandra Terehina va Sevara Maxmudovalar gazeta faollaridan iborat matbuot guruhiga kiritilildi, ular uning ishida ishtirok etishga rozi bo‘lishdi.

Круглый стол журналистов со студентами УМЭД
В Университете мировой экономики и дипломатии прошла встреча в традиционном и онлайн формате студентов- активистов с журналистами. В центре внимания – запуск онлайн-газеты “uwed.voice”- (“Voice of UWED”). Мероприятие открыл проректор по работе с молодежью Одил Абдугафурович Юсуфжанов. Он отметил важность инициативы и участие студентов издавать свою газету на регулярной основе, информационная деятельность позволяет не только широко освещать происходящие события, но и развивает навыки работы с фактами, информацией. Не случайно говорят, что в современном мире, кто владеет информацией, тот, владеет миром, либо информация правит миром. Сегодня информационная поддержка особенно важна и молодому специалисту, она помогает ему продвинуться, завоевать имидж и быть успешным.
Гостями университета были Александра Терехина, журналист, обладатель государственной премии «Олтин калам», Президентской стипендии, преподаватель Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана и Севара Махмудова, руководитель медиаотдела фонда Зиё-форум. А. Терехина рассказала, как делается молодежная газета, какие материалы и темы наиболее востребованы, о значимости рубрик, правильной верстке полос, дизайне, о включении в редколлегию корректора, недопущении ошибок, опечаток. Журналист поделилась также опытом издания онлайн газеты со студентами- заочниками, о распределении между ними функций, ответственных за рубрики, новостного блока, фотоиллюстрации. Севара Махмудова, имея большой опыт работы в инстаграм и телеграм- каналах, рассказала, как привлекать читателей, через краткие информ-подсказки, как лучше использовать аккаунт (или Bio). Севара также принесла раздаточный материал, последний выпуск альманаха молодых исследователей «ZIYOLILAR», буклеты и подарила их участникам круглого стола.
Студенты активно подключались к обсуждаемым вопросам, высказывали свои мнения, предложения- какой они хотели бы видеть свою газету. Студент второго курса факультета «Международные отношения» Самандар Сараев сказал, что у них уже был опыт работы с медиа-центром УМЭД, они подготовили интервью с ученым, преподавателем университета, и оно вышло в Ютубе. Желательно в онлайн-газете публиковать больше интервью, мнения, видео, интересные рубрики ввести. Также очень важно не допускать ошибок, когда публикация выходит с лексическими искажениями, упущениями, почему- то больше думаешь о них, а не о самом материале, увидевшем свет. Самандара поддержал, другой студент из факультета «Международные экономические отношения и менеджмента» Шохрух Кучкаров. Он также отметил, что газета наша должна придерживаться интеллигентности, корректности, хотя она и рассчитана на студентов. И еще, надо все же больше писать о наших достижениях, у многих есть успехи, в спорте, в творчестве, кто-то выиграл на олимпиаде, получил грант, международный сертификат, надо об этом говорить, писать.
Студент Азизбек Муратбеков выступил через онлайн-связь, он предложил ввести рубрику «Твое видение», и чтобы там публиковались различные мнения, позиции, взгляды. А еще можно создать рубрику «Мелкие радости» и под ней давать разные успехи наших студентов, сокурсников. Ведь кто-то любит рисовать, кто-то петь, играть на музыкальном инструменте, даже стихотворения пишут, у каждого есть какой- то талант, хобби, почему бы это не отметить.
Высказывались самые разные предложения, видение газеты. Так, предлагалось соблюдать преемственность. Несколько лет назад выходила онлайн газета, но студенты закончили учебу, потом началась пандемия, и опыт их немного забылся. Мы ведь тоже через 2-3 года закончим университет, потому надо привлекать в редакцию талантливых первокурсников, чтобы они потом продолжили издание. Умида Курбанова из факультета «МО» подняла вопрос о гендерном равенстве, сказала, что нужно больше писать о наших заботливых преподавателях, среди них многие с ними постоянно общаются, помогают решать проблемы. Надо о них больше писать, Умиде было поручено написать материал по этой теме.
Подводя итого дискуссии и обобщая предложения, заместитель декана факультета «Международные отношения Сайера Тиллаходжаева, предложила всем написать информационное сообщение, корреспонденцию о проведенном мероприятии и отразить свое отношение к нему, дать свою личную оценку. Во- вторых, составу редколлегии, редактору новой студенческой газеты собрать со студентов, предлагаемые материалы на разные темы и поготовить номер к изданию. По предложению собравшихся, гостей университета Александру Терехтну и Севару Махмудову включили в пресс- группу активистов по газете, они дали согласие участвовать в ее работе.