JIDU talabalari bilan jurnalistlarning davra suhbati
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida faol talabalar va jurnalistlar o‘rtasida an’anaviy va onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Asosiy e’tibor “uwed.voice” (“JIDU Ovozi”) onlayn gazetasini ishga tushirishga qaratilgan.
Tadbirni yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor Odil Abdug‘afurovich Yusufjanov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Talabalarning o‘z gazetalarini muntazam nashr etish tashabbusi va ishtiroki muhimligini, axborot faoliyati nafaqat dolzarb voqealarni keng yoritish, balki faktlar, ma’lumotlar bilan ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish imkonini beradi. Zamonaviy dunyoda kim axborotga ega bo'lsa, o'sha dunyoni egallaydi yoki axborot dunyoni boshqaradi, deb bejiz aytishmagan. Bugungi kunda, ayniqsa, yosh mutaxassis uchun axborot faoliyati muhim ahamiyatga ega.
Universitet mehmonlari jurnalist, “Oltin qalam” davlat mukofoti, Prezident stipendiyasi sovrindori, O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti o‘qituvchisi Aleksandra Terexina hamda “Ziyo-forum” fondining mtdia bo‘limi mudiri Sevara Maxmudovalar edi. A.Terekhina yoshlar gazetasi qanday tayyorlanishi, qaysi materiallar va mavzular ko‘proq talab qilinayotgani, sarlavhalarning ahamiyati, sahifalarning to‘g‘ri joylashishi, dizayni, jumladan tahririyatda korrektor bo‘lishi, xato va texnik xatolariga yo‘l qo‘ymaslik haqida gapirdi. Jurnalist o`z tajribasi, shuningdek, sirtqi bo'lim talabalari bilan onlayn gazeta nashr etishi, ular o'rtasida sarlavhalar, yangiliklar bloki, foto illyustratsiya uchun mas'ul funktsiyalarni taqsimlash haqida o'rtoqlashdi. Instagram va Telegram-kanallarida katta tajribaga ega Sevara Mahmudova akkauntdan (yoki Bio-dan) eng yaxshi foydalanish bo'yicha qisqacha maslahatlar orqali o'quvchilarni qanday jalb qilishni aytib berdi. Shuningdek, Sevara tarqatma materiallar, “ZIYOLILAR” yosh tadqiqotchilar almanaxining so‘nggi soni, bukletlar olib keldi va davra suhbati ishtirokchilariga taqdim etdi.
Talabalar muhokama etilayotgan masalalarda faol ishtirok etdilar, o‘z fikr-mulohazalarini, takliflarini – o‘z gazetasini qanday bo`lishi haqida fikrlarini bildirdilar. Xalqaro munosabatlar fakulteti 2-kurs talabasi Samandar Saraev JIDU media markazi bilan ishlash tajribasiga ega ekanliklarini, olim, universitet o‘qituvchisi bilan intervyu tayyorlab, YouTube’da e’lon qilinganini aytdi. Internet-gazetada intervyular, fikr-mulohazalar, videolar, qiziqarli sarlavhalarni ko'proq nashr etish maqsadga muvofiqdir. Nashr lug‘aviy buzilishlar, nuqsonlar bilan chiqqanda xatolikka yo‘l qo‘ymaslik ham juda muhim, negadir siz chop etilgan materialning o‘zi haqida emas, balki ular haqida ko‘proq o‘ylaysiz.
Samandarni Xalqaro iqtisodiy munosabatlar va menejment fakultetining yana bir talabasi Shoxruh Qo‘chqorov qo‘llab-quvvatladi. Shuningdek, gazetamiz talabalar uchun mo‘ljallangan bo‘lsa-da, aql-zakovatga, vtdia savodhonligka qat’iy amal qilishi kerakligini ta’kidladi. Va shunga qaramay, yutuqlarimiz haqida ko'proq yozishimiz kerak, ko'pchilik sportda, ijodda muvaffaqiyatga erishmoqda, kimdir olimpiadada g'olib chiqdi, grant, xalqaro sertifikat oldi, bu haqda gapirish, yozish kerak.
Talaba Azizbek Muratbekov onlayn muloqot orqali so‘zga chiqib, “Sening qarashing” ruknini joriy etishni va u yerda turli fikr, pozitsiya, qarashlarni e’lon qilishni taklif qildi. Shuningdek, hamda "Kichik quvonchlar" rubrikasini yaratish va uning ostida talabalarimiz, kursdoshlarimizning turli muvaffaqiyatlarini yoritishimiz mumkin. Axir kimdir rasm chizishni yaxshi ko'radi, kimdir qo'shiq aytishni, cholg'u cholg'usini chalishni, hatto she'r yozishni ham yaxshi ko'radi, har kimning qandaydir iste'dodi, sevimli mashg'uloti bor, nega bu haqida aytmaysiz.
Turli takliflar, gazeta nisbatan qarashlari bildirildi. Shunday qilib, gazeta chiqarishda davomiylikni qo`llash taklif qilindi. Bir necha yil oldin onlayn gazeta nashr etilgan edi, lekin talabalar o'qishni tugatdi, keyin pandemiya bo`luanligi sababli ularning tajribasi biroz unutildi. Axir biz ham 2-3 yildan keyin universitetni tamomlaymiz, shuning uchun tahririyatga iqtidorli birinchi kurs talabalarini jalb qilishimiz kerak, shunda ular keyinchalik nashr etishni davom ettirsin. Xalqaro munosabatlar fakultetidan Umida Qurbonova gender tengligi masalasini ko‘tarib, g‘amxo‘r o‘qituvchilarimiz haqida ko‘proq yozishimiz kerakligini, ularning ko‘pchiligi biz bilan doimiy muloqotda bo‘lib, muammolarni hal etishda yordam berishini aytdi. Shuning uchun ular haqida ko'proq yozishimiz kerak, Umidaga shu mavzuda material yozish topshirilgan.
“Xalqaro munosabatlar” fakulteti dekan muovini Sayera Tillaxo‘jaeva muhokamani yakunlab, takliflarni umumlashtirib, barcha talabalarni tadbir haqida axborot, korrespondentsiyalar yozish va o‘z shaxsiy bahosini berishga taklif qildi. Ikkinchidan, tahririyat tarkibi, yangi talabalar gazetasi muharriri, talabalardan turli mavzularda taklif etilgan materiallarni to'plash va nashrga tayyorlash. Tadbir qatnashchilar taklifi bilan universitet mehmonlari Aleksandra Terehina va Sevara Maxmudovalar gazeta faollaridan iborat matbuot guruhiga kiritilildi, ular uning ishida ishtirok etishga rozi bo‘lishdi.

Round table of journalists with UWED students
The University of World Economy and Diplomacy hosted a traditional and online meeting between student activists and journalists. The focus is on the launch of the online newspaper “uwed.voice”- (“Voice of UWED”). The event was opened by Vice-Rector for Youth Affairs Odil Abdugafurovich Yusufzhanov. He noted the importance of the initiative and participation of students to publish their own newspaper on a regular basis, information activities allow not only to widely cover current events, but also develop skills in working with facts and information. It is no coincidence that they say that in the modern world, whoever owns information owns the world, or information rules the world. Today, information support is especially important for a young specialist, it helps him to advance, gain an image and be successful.
The guests of the university were Alexandra Terekhina, a journalist, winner of the Oltin Kalam state award, a presidential scholarship, a teacher at the University of Journalism and Mass Communications of Uzbekistan and Sevara Makhmudova, head of the media department of the Ziyo-Forum Foundation. A. Terekhina spoke about how a youth newspaper is made, what materials and topics are most in demand, about the importance of headings, the correct layout of pages, design, including a proofreader in the editorial board, avoiding mistakes and typos. The journalist also shared her experience of publishing an online newspaper with part-time students, about the distribution between them of the functions responsible for headings, news block, photo illustration. Sevara Makhmudova, having extensive experience in Instagram and Telegram channels, told how to attract readers through brief information tips on how best to use an account (or Bio). Sevara also brought handouts, the latest issue of the almanac of young researchers "ZIYOLILAR", booklets and presented them to the participants of the round table.
Students were actively involved in the issues discussed, expressed their opinions, suggestions - what they would like to see their newspaper. A second-year student of the Faculty of International Relations, Samandar Saraev, said that they already had experience working with the UWED media center, they prepared an interview with a scientist, a university teacher, and it was published on YouTube. It is advisable to publish more interviews, opinions, videos, interesting headings in an online newspaper. It is also very important not to make mistakes when a publication comes out with lexical distortions, omissions, for some reason you think more about them, and not about the material itself that was published. Samandar was supported by another student from the Faculty of International Economic Relations and Management Shokhruh Kuchkarov. He also noted that our newspaper must adhere to intelligence, correctness, although it is designed for students. And yet, we still need to write more about our achievements, many have success in sports, in creativity, someone won the оlympics, received a grant, an international certificate, we need to talk about it, write about it.
Student Azizbek Muratbekov spoke via online communication, he proposed to introduce the heading “Your vision”, and that different opinions, positions, and views be published there. And you can also create a rubric "Small joys" and under it give different successes of our students, fellow students. After all, someone likes to draw, someone likes to sing, play a musical instrument, they even write poems, everyone has some kind of talent, hobby, why not celebrate it.
A variety of proposals were made, the vision of the newspaper. So, it was proposed to observe continuity. A few years ago, an online newspaper was published, but the students graduated, then the pandemic began, and their experience was forgotten a little. After all, we will also graduate from the university in 2-3 years, so we need to attract talented freshmen to the editorial office so that they can continue publishing later. Umida Kurbanova from the Faculty of International Relations raised the issue of gender equality, said that we need to write more about our caring teachers, many of them constantly communicate with them and help solve problems. We need to write more about them, Umida was instructed to write material on this topic.
Summing up the discussion and summarizing the proposals, the Deputy Dean of the Faculty of International Relations, Sayora Tillakhojayeva, invited everyone to write an information message, correspondence about the event and reflect their attitude towards it, give their personal assessment. Secondly, the composition of the editorial board, the editor of the new student newspaper, to collect from the students the proposed materials on various topics and prepare the issue for publication. At the suggestion of the audience, guests of the university Alexandra Terehtna and Sevara Makhmudova were included in the press group of activists on the newspaper, they agreed to participate in its work.