2022-yil 2-fevral kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligining Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va Karlton universiteti (Kanada) o‘rtasida onlayn formatda muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Kanada tomonidan Karlton universiteti (NPSIA) qoshidagi Norman Paterson xalqaro aloqalar maktabi direktori Iagadisen Sami, NPSIA qoshidagi Yevropa, Rossiya va Yevroosiyo tadqiqotlari instituti direktori Krina Viju-Miloshevich hamda vitse-prezidenti, xalqaro aloqalar bo‘yicha xodimi prof. Karen Shvarts ishtirok etishdi va Karlton universitetining xalqaro aloqalar bo'yicha menejeri Ridhima Peravali.
Muzokaralarda JIDU tomonidan rektor S.Safoyev, Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektor S.Saidqosimov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor G.Ismailova va Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani M.Baxadirov ishtirok etishdi.
Uchrashuvni tashkil etish va o‘tkazishda O‘zbekistonning AQSh va Kanadadagi Favqulodda va muxtor elchisi J.Vahabov faol ishtirok etdi.
Uchrashuvda S.Safoyev JIDUning tashkil topish tarixi, tarkibiy bo‘linmalari, ta’lim yo‘nalishlari va xalqaro hamkorligi haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi hamda universitetning kelgusi yillardagi rivojlanish rejasi bo‘yicha qisqacha ma’lumot berdi.
Kanada tomoni tadbir tashkil etilgani uchun minnatdorchilik bildirib, Karlton universiteti faoliyati haqida ma’lumot berdi, JIDU bilan ta’lim va ilmiy-tadqiqot sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishdan manfaatdorligini bildirdi.
Ikki oliy taʼlim muassasasi faoliyati, ilmiy salohiyat va xalqaro mutaxassislar tayyorlash sohasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari, talabalar, tadqiqotchilar va oʻqituvchilar almashinuvini yanada muvofiqlashtirishning amaliy masalalari yuzasidan atroflicha maʼlumot almashildi.
Yaqin kelajakda hamkorlar o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumini tayyorlash va imzolash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Ma’lumot uchun: Karlton universiteti Ottavada joylashgan bo'lib, Kanadadagi eng kuchli o'nta universitetdan biri bo'lib, 24 000 dan ortiq talaba tahsil oladigan yirik universitet hisoblanadi. Talabalarning 17% butun dunyodan kelgan chet elliklardir. Ta’lim muassasasining professor-o‘qituvchilari 1100 dan ortiq o‘qituvchilarni o‘z ichiga oladi.

2 февраля 2022г. в on-line формате состоялись переговоры между Университетом Карлтона (Канада) и Университетом мировой экономики и дипломатии МИД Узбекистана.
Университет Карлтона представляли Директор Школы международных отношений Нормана Патерсона при Карлтонском университете (NPSIA) Иагадисен Сами, директор Института европейских, российских и евразийских исследований в NPSIA Крина Виджу-Милошевич, ассоциированный вице-президент, сотрудник по международным связям проф. Карен Шварц и менеджер по международным связям Университета Карлтона Ридхима Перавали.
Со стороны УМЭД в переговорах приняли участие Ректор УМЭД С.Сафаев, проректор по международному сотрудничеству С.Саидкасымов, проректор по научной работе и инновациям Г.Исмаилова, декан факультета «Международные отношения» М.Бахадиров.
Активное участие в организации и проведении встречи принял Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в США и Канаде Ж.Вахабов.
В ходе встречи С.Сафаев подробно рассказал об истории создания, структурных подразделениях, образовательных направлениях и международном сотрудничестве УМЭД, вкратце изложил план развития Университета на ближайшие годы.
Выразив благодарность за организацию мероприятия, канадская сторона проинформировала о деятельности Университета Карлтона, выразила заинтересованность в углублении сотрудничества с УМЭД в образовательной и научно-исследовательской сферах.
Был проведен обстоятельный обмен информацией о деятельности двух высших учебных заведений, о научном потенциале и возможностях для расширения двустороннего сотрудничества в сфере подготовки кадров-международников, обсуждены практические вопросы дальнейшей координации обмена студентами, исследователями и преподавателями между двумя вузами.
Достигнута договоренность о подготовке и подписании Меморандума о взаимопонимании между партнерами в ближайшее время.
Для справки: Carleton University расположен в г.Оттава, входит в десятку сильнейших университетов Канады, считается крупным вузом, в котором получает образование более 24.000 учащихся. 17% студентов являются иностранцами со всего мира. Академический состав учебного заведения включает более 1100 преподавателей.