Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya univertsiteti rektorining “O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining 2021-yil 29-noyabrdagi 506-sonli buyrug‘i ijrosini ta’minlash to‘g‘risida” 2021-yil 13-dekabrdagi 216-1-UM-sonli buyrug‘i 2-bandi ijrosini ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar rejasiga muvofiq talabalarning bo’sh vaqtini samarali va mazmunli tashkil etish, ularning turli yo’nalishlarda iste’dodini ro’yobga chiqarish, ijodkorlik, tashabbuskorlik fazilatlarini yanada rivojlantirish ko’zda tutilgan. Shu maqsadda, talabalarning talabalik hayotiga qiziqtirish, ularda ilm-fan, yangi g’oya va tashabbuslarni shakllantirishga yo’naltirilgan universitet onlayn-gazetasi va “Fan va Ma’rifat” Telegram kanalini yaratish rejalashtirildi.
Joriy yilning 31-yanvar kuni Yoshlar masalalari va manaviy-ma’rifiy ishlar bo’yicha prorektori O.Yusupdjanov, Yoshlarni ma’naviy-marifiy tarbiyalash bo’limi boshlig’i F.Yaxshiyev, Xalqaro munosabatlar fakulteti dekan muovini S.Tillaxo‘jayeva va tyutorlar ishtirokida ushbu loyihani amalga oshirish hamda uni yuritish  uchun o’z nomzodligini ko’rsatgan faol yoshlar bilan uchrashuv o’tkazildi.
Oflayn va onlayn tarzda tashkil etilgan suhbatda  muhbir, tarjimon, ijtimoiy media menejeri, dizaynerlik, mas’ul muharrir, fakultet koordinatori, kopirayterlik yo’nalishlari bo’yicha iqtidor va salohiyatga ega bo’lgan talabalar saralandi. Shuningdek, universitet onlayn gazetasi va kanalning dastlabki ko’rinishining taqdimoti bo’lib o’tdi. Gazetaning mazmun-mohiyatini boyitish, uning qamrovini kengaytirish, qiziqarli va ommabopligini ta’minlash bo’yicha talaba-yoshlar ham o’z fikr-mulohazalari va takliflarini bildirib o’tdilar.
Yig‘ilish yakunida gazeta va kanal faoliyatini boshlash uchun mas’ul yetakchilar tayinlanib, ularga belgilangan vazifalar taqsimlandi.
Ushbu loyihani boshlash va uning davomiyligini ta’minlashda tashabbuskor talaba-yoshlarimizga muvaffaqqiyat tilaymiz.

According to the action plan for the implementation of Part 2 of Order No. 216-1-UM of the Rector of the University of World Economy and Diplomacy S. Safoev "On the entry into force of Order No. 506 of the Minister of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan of November 29, 2021" of December 13, 2021, the university plans to organize fruitful and meaningful leisure activities for students, reveal their talents in various directions, as well as develop their creative and initiative abilities. To this end, in order to encourage students' interest in student life, to form new ideas and initiatives, it is planned to create an online newspaper, as well as a Telegram channel "Fan va marifat".
On January 31 of this year, with the participation of vice-rector for Youth affairs and cultural and educational activities O. Yusufdjanov, head of the Department for cultural and educational works with youth F. Yakhshiev, deputy dean of the Faculty of International Relations S. Tillakhodjaeva and tutors there was held a meeting with active students who nominated their candidatures for the development and conduction of this project.
In the conversation, organized in online and offline formats, students with talent and skills in the areas of interviewer, translator, social media manager, designer, copywriter, executive editor were selected. In addition, a detailed presentation of the content and general appearance of the newspaper and channel was made. Students also expressed their opinion and suggestions on how to enrich the content of the newspaper, expand its coverage, make it interesting and popular. As a result of the meeting, those responsible for starting the activities of the newspaper and the channel were elected and their main tasks were identified.