JIDUda rektor va yoshlar uchrashuvi
Ma’lumki so‘nggi yillarda yurtimizda demokratik islohotlarni amalga oshirish, jumladan, inson huquq va erkinliklari, qonun ustuvorligini ta’minlash borasida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Darhaqiqat, “Harakatlar strategiyasidan – Taraqqiyot strategiyasi sari” tamoyiliga asoslangan Yangi O‘zbekistonning “Taraqqiyot strategiyasi” ham milliy rivojlanishimizning yangi bosqichini boshlab beradi. Joriy yilning 21-yanvar kuni Oliy Majlis Senati raisi birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev “Harakatlar strategiyasidan – Taraqqiyot strategiyasi sari” tamoyili asosida universitetni tizimli isloh etish” mavzusida talabalar bilan onlayn uchrashdi.
Uchrashuvda universitet rektori asosiy qomusimiz kafili sifatida Konstitutsiya va qonunlarimiz talablarini so‘zsiz bajarish, “Inson qadri uchun” degan ustuvor tamoyilni to‘la ro‘yobga chiqarishga qaratilgan “Taraqqiyot strategiyasi” doirasida amalga oshiriladigan eng ustuvor vazifalar haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi. Erkin fuqarolik jamiyatini rivojlantirish orqali xalqparvar davlat barpo etish, inson qadr-qimmati va uning qonuniy manfaatlarini ta’minlash, adolat va qonun ustuvorligi, milliy iqtisodiyotni, uning o‘sish sur’atlarini zamon talablari darajasida rivojlantirish, adolatli ijtimoiy siyosat yuritish, inson kapitalini rivojlantirishning eng muhim omili hisoblangan sifatli ta’lim-tarbiya masalasi, ma’naviy va ma’rifiy sohalar, shuningdek, global muammolar va ularga yechim topish, mamlakatimizda nihoyatda dolzarb hisoblangan tinchlik va xavfsizlikni ta’minlashni o‘z ichiga olgan yetti muhim yo‘nalish mohiyati aniq misollar bilan tushuntirib berildi. Shuningdek, tadbir davomida universitetni tizimli isloh qilish ya’ni undagi ta’lim sifatini yanada oshirish, JIDUni “Smart” universitetga aylantirish, jahonning ilg‘or universitetlari bilan hamkorlik aloqalarini rivojlantirish, professor-o‘qituvchilar hamda xodimlar malakasini oshirish bo‘yicha takliflar berib o‘tildi.
Ochiq muloqotda talaba-yoshlar ham faol ishtirok etib, mavzu yuzasidan o‘z fikr-mulohaza va takliflarini bildirib o‘tdilar. Ushbu onlayn uchrashuv universitetimiz talabalarining mamlakatimiz “Taraqqiyot strategiyasi”da ilgari surilgan ustuvor yo‘nalish va vazifalarni teran anglashga va uni amalga oshirishda munosib hissa qo‘shishga ruhlantirdi.

Известно, что в последние годы в нашей стране ведется активная работа по реализации демократических реформ, в том числе прав и свобод человека, верховенства права.  Действительно, «Стратегия развития Нового Узбекистана», основанная на принципе «От Стратегии действий – к Стратегии развития», также знаменует собой новый этап в нашем национальном развитии.  21 января первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафаев провел онлайн-встречу со студентами на тему «Системная реформа вуза по принципу «от Стратегии действий – к Стратегии развития»".
На встрече ректор вуза подробно рассказал о приоритетах «Стратегии развития», направленных на безусловное соблюдение требований Конституции и законов, а также на полную реализацию приоритетного принципа «за ценность человека». Построение народного государства лежит на основе развития свободного гражданского общества, обеспечения человеческого достоинства и его законных интересов, справедливости и законности, развития национальной экономики, темпов ее роста на уровне современных требований, справедливой социальной политики, гуманизма. Важнейшим фактором является вопрос качественного образования, духовно-просветительской сферы, а также семь важных направлений, в том числе глобальные проблемы и их решения, обеспечение мира и безопасности, которые крайне важны нашей стране, суть которых была разъяснена с конкретными примерами.  В ходе мероприятия ректор также выступил с предложениями по системному реформированию вуза, т.е. по дальнейшему повышению качества образования, трансформации УМЭД в «умный» университет, развитию сотрудничества с ведущими университетами мира, повышению квалификации профессорско-преподавательский состав и сотрудников.
Студенты также приняли активное участие в открытом диалоге, высказав свое мнение и предложения по теме.  Эта онлайн-встреча вдохновила студентов нашего университета на более глубокое понимание приоритетов и задач, изложенных в «Стратегии развития» нашей страны, и на внесение достойного вклада в ее реализации.