JIDUda BMT modeli gibrid shaklda o'tdi
2022-yil 14-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yangi gibrid formatda BMT modeli bo'lib o'tdi. "BMT modeli" doirasida o'tkazilgan muhokamalar ishtirokchilarga Birlashgan Millatlar tashkilotining qanday ishlashini tushunish va xalqaro hamkorlikning barcha qiyinchiliklari va yutuqlari haqida fikr olish imkonini berdi. "BMT modeli" uchta asosiy bosqichdan iborat edi: birinchi navbatda, a'zolarni belgilangan davlatlarni o'rganish bilan bog'liq intensiv tayyorgarlik jarayoni; ikkinchidan, har bir ishtirokchi har qanday rolda ishtirok etadigan "BMT modeli" bo'yicha munozarani simulyatsiya qiladigan to'g'ridan-to'g'ri rol o'yinlari, odatda, har qanday mamlakatni ko’rsatgan "diplomat" rolida; va ishtirokchilarning chiqishlari va ular erishgan tajribalari baholanadigan yakuniy bosqich.
Konferensiya Ingliz tili kafedrasi tomonidan tashkil etildi. BMT modeli manaviyat bo'yicha prorektor O.A.Yusufjonov tomonidan ushbu modellar diplomatik ko'nikmalarni amalda qo'llash uchun ko'proq talabalarni jalb qilish uchun xalqaro miqyosda amalga oshirilishi kerakligini ta'kidladi. Talabalar "Zamonaviy ta'lim muammolarini hal qilish" bo'yicha dunyodagi eng ijtimoiy muammolarni hal etishga ustuvor e'tibor qaratdilar. Konferensiyada global muammolar yuzasidan muzokaralar olib borgan va innovatsion yechimlarni taklif qilgan turli davlatlarning mansabdor shaxslari sifatida ishtirok etgan 20 dan ortiq talabalar ishtirok etdilar.
Ingliz tili kafedrasi mudiri E.V.Borisova bu yilgi model an'anaviy bir necha oydan farqli o'laroq, bir necha kun ichida tayyorlanganini ta'kidladi, ammo qisqa vaqt ichida konferentsiya tashkil etish darajasiga ta'sir ko'rsatmadi.

14 января 2022 года в Университете мировой экономики и дипломатии прошла Модель ООН в новом гибридном формате. Проведение дискуссий в рамках «Модели ООН» позволило участникам понять, как работает Организация Объединенных Наций, и получить представление о всех сложностях и достижениях международного сотрудничества. «Модель ООН» состоит из трех основных этапов: во-первых, интенсивного процесса подготовки, связанного с изучением опыта стран, которые будут представлять участники. Второй этап — это непосредственная ролевая игра, имитирующая дискуссию по «Модели ООН», в ходе которой каждый участник выступает в какой-либо роли — как правило, в роли «дипломата», представляющего какую-либо страну. Во время заключительного этапа проводится оценка выступлений участников и приобретенного ими опыта.
Конференция была организована кафедрой английского языка. Модель ООН открыл проректор по работе с молодёжью О.А.Юсуфжонов отметив, что данные модели должны проводиться и в международном формате с большим количеством участников, для более углубленного использования дипломатических навыков. Студенты уделили приоритетное внимание решению некоторых наиболее социальных проблем в мире "Решение проблем современного образования". В конференции участвовали более 20 студентов, выступавших в роли официальных представителей государств, ведущих переговоры по глобальным проблемам и которые предлагали свои инновационные решения. Для всех студентов УМЭД была представлена возможность наблюдать за проведением модели в онлайн режиме.
Заведующая кафедрой английского языка Борисова Елена Викторовна отметила, что Модель ООН этого года была подготовлена всего за несколько дней, в отличие от традиционных нескольких месяцев, но сжатые сроки не повлияли на уровень организации конференции.