JIDUda BMT modeli gibrid shaklda o'tdi
2022-yil 14-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yangi gibrid formatda BMT modeli bo'lib o'tdi. "BMT modeli" doirasida o'tkazilgan muhokamalar ishtirokchilarga Birlashgan Millatlar tashkilotining qanday ishlashini tushunish va xalqaro hamkorlikning barcha qiyinchiliklari va yutuqlari haqida fikr olish imkonini berdi. "BMT modeli" uchta asosiy bosqichdan iborat edi: birinchi navbatda, a'zolarni belgilangan davlatlarni o'rganish bilan bog'liq intensiv tayyorgarlik jarayoni; ikkinchidan, har bir ishtirokchi har qanday rolda ishtirok etadigan "BMT modeli" bo'yicha munozarani simulyatsiya qiladigan to'g'ridan-to'g'ri rol o'yinlari, odatda, har qanday mamlakatni ko’rsatgan "diplomat" rolida; va ishtirokchilarning chiqishlari va ular erishgan tajribalari baholanadigan yakuniy bosqich.
Konferensiya Ingliz tili kafedrasi tomonidan tashkil etildi. BMT modeli manaviyat bo'yicha prorektor O.A.Yusufjonov tomonidan ushbu modellar diplomatik ko'nikmalarni amalda qo'llash uchun ko'proq talabalarni jalb qilish uchun xalqaro miqyosda amalga oshirilishi kerakligini ta'kidladi. Talabalar "Zamonaviy ta'lim muammolarini hal qilish" bo'yicha dunyodagi eng ijtimoiy muammolarni hal etishga ustuvor e'tibor qaratdilar. Konferensiyada global muammolar yuzasidan muzokaralar olib borgan va innovatsion yechimlarni taklif qilgan turli davlatlarning mansabdor shaxslari sifatida ishtirok etgan 20 dan ortiq talabalar ishtirok etdilar.
Ingliz tili kafedrasi mudiri E.V.Borisova bu yilgi model an'anaviy bir necha oydan farqli o'laroq, bir necha kun ichida tayyorlanganini ta'kidladi, ammo qisqa vaqt ichida konferentsiya tashkil etish darajasiga ta'sir ko'rsatmadi.

The UN Model in a hybrid format was held in the UWED
On January 14, 2022, the UN Model in a new hybrid format was held at the University of World Economy and Diplomacy. The discussions within the “Model UN” framework allowed the participants to understand how the United Nations works. Other important aims were to display how to narrow differences in the course of negotiations and to raise students’ awareness of the challenges and achievements of international cooperation within the UN framework. The "Model UN" consists of three main stages: first, an intensive preparation process where the participants study the information about the countries that he or she represented with the focus on the issue of the topic; secondly, a direct role-playing game simulating a discussion on the "UN Model", where each participant acts as a "diplomat" representing a country; and the final stage, where participants' speeches and the experience they gained are evaluated.
The conference was organized by the Department of English. The UN model was opened by Vice-Rector O.A.Yusufjonov, noting that these models should also be conducted at an international scale with more students participating to practice their diplomatic skills. The students gave priority to solving some of the urgent social problems in the world and put great emphasis on the issue of "Solving the problems of modern education". The conference was attended by more than 20 students who acted as officials of various states, negotiated on global issues, and offered innovative solutions. All students of the UWED were given the opportunity to observe the implementation of the model online.
E.V.Borisova, Head of the English Language Department, noted that this year's Model was prepared in just a few days, unlike the traditional several months, but the tight deadlines did not affect the level of organization of the conference.