Joriy yilning 14-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 22-noyabrdagi “Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganligining 30 yilligi hamda Vatan himoyachilari kunini nishonlashga tayyorgarlik koʻrish va oʻtkazish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi F-4-son farmoyishi bilan tasdiqlangan dasturning 27-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida “Vatanim tayanchiman” mavzusida onlayn tarzda tadbir oʻtkazildi.
Ushbu onlayn bayram tadbirida, universitet Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori O.Yusupjanov, Toshkent harbiy okrugi Tarbiyaviy ishlar boshqarmasi katta ofitseri podpolkovnik E.Meliboyev, Yoshlarni ma’naviy-ma’rifiy tarbiyalash bo‘limi boshlig‘i F.Yaxshiyev, tyutorlar hamda talabalar ishtirok etdilar.
Shuningdek, tadbirda milliy armiyamiz mamlakatimizda erkin, ozod va farovon hayot bunyod etish, demokratik islohotlarni samarali amalga oshirish yoʻlida ishonchli kafolat boʻlib keloyotganligi e'tirof etildi. Tadbir davomida talabalar oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.
Bundan tashqari universitetda bayram munosabati bilan “Vatanga muhabbat-eng muqaddas tuygʻu” mavzusida insholar tanlovi, “Vatanimga munosib qalqon boʻlaman” videoroliklar tanlovlari oʻtkazilmoqda.

"Я - опора своей Родины"
В целях обеспечения реализации пункта 27 программы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 22 ноября 2021 года № Ф-4 «О мерах по подготовке и проведению празднования 30-летия Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Дня защитника Отечества», 14 января 2021 г. в Университете мировой экономики и дипломатии проведено мероприятие в онлайн-формате.
В данном праздничном онлайн-мероприятии приняли участие проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работы университета О.Юсупжанов, старший офицер Управления воспитательной работы Ташкентского военного округа подполковник Э.Мелибоев, руководитель отдела духовно-просветительского воспитания молодежи Ф.Яхшиев, тьюторы и студенты.
На мероприятии также отмечалось, что национальная армия является надежной гарантией построения свободной, независимой и благополучной жизни в нашей стране, эффективного проведения демократических реформ. В ходе мероприятия студенты получили ответы на свои вопросы.
Кроме того, по случаю праздника в университете проводится конкурс сочинений на тему «Любовь к Родине – самое святое чувство» и конкурс видеороликов «Буду достойным щитом своей Родины».