Joriy yilning 13-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektorining O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining 2022-yil 6-yanvardagi 2-sonli “Ta’lim muassasalarida 2021/2022-o‘quv yilining ikkinchi yarmini yangicha tartibda boshlash uchun to‘liq va puxta tayyorgarlik ko‘rish hamda qishki ta’til davrini mazmunli o‘tkazish to‘g‘risida”gi buyrug‘ining 6-bandi hamda “2021/22-o‘quv yilida yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar yo’nalishida amalda oshiriladigan ishlar rejasi”ning 19 va 45 bandlari ijrosini ta’minlash maqsadida “Yoshlar xalq tayanchi”  mavzusida tashkil etilgan onlayn davra suhbati talaba-yoshlarda milliy g‘urur va iftixor tuyg‘ularini tarbiyalashga qaratildi.
Ushbu ma’naviy-ma’rifiy tadbirda, “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi dotsenti,  A.A.Sharapov mavzuga oid taqdimot bilan ma’ruza qilib,  bugungi  kunda mamlakatimiz taraqqiyotida yoshlarning o’rni muhim rol kasb etishi haqida, shuningdek ma’ruzada yoshlar masalalariga oid O’zbekiston Respublikasi Prezidenti nutqlarida ilgari surilgan fikirlar keltirildi. Mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlar jarayonida yoshlarga o’zlarini namoyon qilishlarida keng imkoniyatlar yaratilayotganligi, yoshlarni taxsil olishi uchun tanlov imkoniyati ko’payganligi e’tirof etildi.

"Молодёжь - опора народа"
В соответствии с пунктом 6 приказа ректора Университета мировой экономики и дипломатии от 13 января 2022 года министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан № 2 от 6 января 2022 года “О полной и тщательной подготовке к началу второй половины 2021/2022 учебного года и значительному проведения зимних каникул в образовательных учреждениях”, а также “Планом работ по духовно-просветительской работе и вопросам молодежи в 2021/22 учебном году” в целях обеспечения исполнения пунктов 19 и 45 был проведен лекция на тему “ Молодёжь- опора народа" направленной на воспитание у студентов чувства национальной гордости и достоинства.
На этом духовно-просветительском мероприятии доцент кафедры "Международные отношения" А.A. Шарапов подчеркнул, что роль молодежи в развитии нашей страны сегодня неоценима. В докладе также были представлены мнения, выдвинутые в выступлениях Президента Республики Узбекистан по вопросам молодежи. Было признано, что в ходе проводимых в нашей стране реформ молодежи создаются широкие возможности для самовыражения, увеличивается выбор молодежи для получения образования.