Darhaqiqat, zavod joylashgan hudud bir necha yil oldin quruq choʻl edi, xolos. Qisqa davrlar ichida aynan shu zonada gigant zavod qad rostladi. Ushbu kimyo klasterining qurilishi mamlakatimiz rahbarining doimiy e’tiborida boʻlib kelgan.
Shavkat Mirziyoyev 2017-2018-yillarda ham aynan shu yerga kelib, jarayonlar bilan tanishgan edi. Pandemiya sharoitiga qaramasdan ishlar toʻxtovsiz davom etdi. Natijada, bugungi kunda ushbu zavod toʻliq qurib bitkazildi.
Umumiy qiymati 3 milliard 420 ming dollarlik ushbu zavodning maydoni 135 gektar hisoblanadi. Shuni alohida qayd etishimiz lozimki, bunday yirik masshtabdagi loyiha shu paytgacha jahonda faqat 4 ta davlatda - Qatar, Nigeriya, Janubiy Afrika Respublikasi hamda Malayziyada barpo etilgan, xolos.
Ushbu zavodda Singapur, AQSh, Yaponiya, Koreya, Italiya, Germaniya, Xitoy kabi 24 mamlakatdagi 130 ga yaqin yetakchi korxonalarda tayyorlangan 10 mingdan ortiq uskunalar oʻrnatilganligi esa ushbu majmuaning naqadar ulkan loyiha ekanligidan dalolat berishi, shubhasiz. Ayniqsa, dunyodagi noyob 140 ta xalqaro litsenziya va patentlar olinganligi tahsinga sazovor.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida geologik qidiruv ishlarini chuqurlashtirish haqida alohida toʻxtalib oʻtdi. Ushbu tarmoqdagi qilinadigan ishlarning juda koʻpligi, ularga alohida xomashyo kerakligi alohida ta’kidlandi.
Darhaqiqat, “Yashil iqtisodiyot”ga oʻtayotgan dunyoda yangi geofizik uskunalardan foydalanib, geologik tadqiqotlarni kuchaytirish lozim. Bunday ulkan inshootning ishlashi uchun esa, albatta, katta hajmda energiya kerak. Zavodda esa bu borada mustaqil tizim tashkil etilgan. Shunisi ahamiyatliki, ish jarayonida hosil boʻladigan bugʻdan yiliga 650 million kilovatt-soat elektr energiyasi olinadi. Bu yoʻl bilan ushbu majmua oʻzini toʻliq elektr bilan ta’minlay oladi. Bundan tashqari, Shoʻrtan gaz-kimyo majmuasi va endi quriladigan korxonaga ham elektr quvvati yetkazib bera oladi. Buning evaziga esa tejalgan elektr energiyasi xonadonlarga yoʻnaltiriladi. Bu tizim ham zavodning qanday mukammal reja asosida barpo etilganligidan dalolat beradi, albatta.
Davlatimiz rahbari tashrif davomida zavod markaziy boshqaruv markazida faoliyat yuritayotgan Amerikaning Honeywell korporatsiyasi treningida malaka oshirgan yoshlarimiz bilan uchrashdi. Zamonaviy bilimlarni egallab, xorijiy tillarni oʻrganib, xorijda tajriba oshirib, shunday ulkan zavodlarda faoliyat yuritayotgan yoshlarimizga qarata: “Bilimingiz - eng katta boyligingiz. Mana, hozir qoraqalpogʻistonlik operator yigit bilan gaplashdim: oyligim 15 million soʻm, dedi. Bunday yoshlarimiz koʻpayishini istardim. Buning uchun boshqa tengdoshlaringizni ham ilmga, hunarga undab, ortingizdan ergashtiring. Toshkent, Navoiy, Fargʻona, Buxoro viloyatlari va Usyurtda yana 5 ta kimyo texnologik klasterini tashkil etishni boshlaganmiz. Ularda kim ishlaydi? Sizlarga oʻxshagan oʻzimizning qora koʻzlar”, deya ta’kidladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti “Uzbekistan GTL” zavodining ochilish marosimida Yangi yil arafasida mamlakatimiz sanoatida yana bir yorqin sahifa ochayotgan tarixiy voqeaga guvoh boʻlish barchamiz uchun quvonchli voqea ekanligini alohida ta’kidladi. Bunday ulkan majmuaning barpo etilishi soʻnggi yillarda sanoat rivojini yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha amalga oshirilayotgan davlatimiz siyosatining yorqin natijasi, desak, mubolagʻa boʻlmaydi.
Ushbu zavod mamlakatimizda, umuman olganda, mintaqamizda neft-gaz-kimyo sanoati sohasidagi eng yirik majmua hisoblanadi. Korxonada yiliga 3,6 milliard metr kub tabiiy gaz qayta ishlanib, qiymati 1 milliard dollardan ortiq boʻlgan 1,5 million tonna suyuq mahsulotlar ishlab chiqarilishi rejalashtirilgan.
Jumladan, 307 ming tonna aviakerosin, 724 ming tonna dizel yoqilgʻisi, 437 ming tonna nafta, 53 ming tonna suyultirilgan gaz tayyorlanadi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, ushbu mahsulotlar hisobiga, yiliga 500 million dollarlik import oʻrni qoplanadi, 200 million dollarlik eksport va 2 trillion soʻmlik soliq tushumlari ta’minlanadi.
Xalqaro energetika agentligi hisobkitoblariga koʻra, GTL mahsulotlarini ishlab chiqarish 2030-yilga borib 2 marta oʻsadi. Shu boisdan yanada yuqori qoʻshilgan qiymatli boshqa turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish ham ushbu korxonaning oʻz oldiga qoʻygan rejalaridan biri hisoblanadi.
Jumladan, zavod negizida alkil-benzol, buten va geksen, sintetik moylar, malein angidrid, emulsion qoʻshimchalar, katalizatorlar kabi mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha ham qiymati 620 million dollar boʻlgan 6 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Prezident oʻz nutqi davomida hozirgi kunda butun dunyo “Yashil iqtisodiyot”ga oʻtayotgani, savdo-sotiqda bu borada qoʻyayotganini alohida qayd etdi. “Uzbekistan GTL” mahsulotlari esa jahondagi eng yirik ekologik talablar va standardlarga toʻliq javob beradi. Bu yerda tayyorlanadigan sintetik yoqilgʻi an’anaviy yoqilgʻilarga nisbatan 40 foiz kam chiqindi va zararli gaz hosil qilishi ta’kidlandi. Buning hisobidan, yiliga 13 ming 500 tonna zararli gazlarning havoga tarqalishiga yoʻl qoʻyilmaydi.
Ushbu zavod ishga tushganidan sng 1 ming 300 ta mutaxassis yuqori daromadli, doimiy ish oʻrniga ega boʻlishi belgilangan. Eng quvontiradigan jihati shundaki, zavod qurilishida qatnashgan mutaxassislarning qariyb 80 foizi oʻzimizning mahalliy kadrlar, yangicha ishlashga chanqoq yoshlar hisoblanadi. Ushbu tajriba esa kelgusida davlatimizda oʻz kuchimiz bilan yangi sanoat obyektlarini barpo etishda albatta juda kerak boʻladi.
Biz qancha ogʻir boʻlmasin, mamlakatimizni rivojlangan davlatlar qatoriga olib chiqish va xalqimiz uchun munosib turmush darajasini yaratish yoʻlida marrani baland olib ishlash va yashashga oʻrgandik.
Ana shunday ulugʻ maqsadlarga qiyinchiliklardan qoʻrqmasdan, yangi bilim va texnologiyalarni egallab, barchamiz birgalikda harakat qilib, albatta erishamiz.

Yesterday, the head of our country visited the “Uzbekistan GTL” plant in Kashkadarya region.
In fact, the area where the plant is located was a dry desert a few years ago. In a short period of time, a giant plant was built in this zone. The construction of this chemical cluster has always been in the focus of the President.
Shavkat Mirziyoyev also came here in 2017-2018 and got acquainted with the process. Despite the pandemic, work continued unabated. As a result, the plant is now fully built.
The total area of ​​the plant, which is worth $ 3.42 billion, is 135 hectares. It should be noted that such a large-scale project has so far been implemented in only four countries in the world - Qatar, Nigeria, South Africa and Malaysia.
The fact that the plant is equipped with more than 10,000 pieces of equipment manufactured by about 130 leading companies in 24 countries, including Singapore, the United States, Japan, Korea, Italy, Germany and China, is a testament to the scale of the project. In particular, it is commendable that 140 unique international licenses and patents have been obtained in the world.
In his speech, the head of state touched upon the deepening of geological prospecting. It was noted that there is a lot of work to be done in this area, they need special raw materials.
Indeed, in a world transitioning to a green economy, geological research needs to be intensified using new geophysical equipment. The operation of such a huge structure, of course, requires a large amount of energy. The plant has an independent system in this regard. Significantly, 650 million kilowatt-hours of electricity are generated annually from the steam generated during the operation. In this way, the complex will be fully self-sufficient in electricity. In addition, Shurtan will be able to supply electricity to the gas-chemical complex and the plant under construction. In return, the saved electricity is sent to households. This system is also an indication of how perfectly planned the plant was, of course.
During the visit, the head of our state met with our young people who have been trained at the training of the American Honeywell Corporation, which operates in the central control center of the plant. Having acquired modern knowledge, learning foreign languages, gaining experience abroad, we say to our young people working in such huge factories: “Your knowledge is your greatest asset. Now I talked to a young cameraman from Karakalpakstan and he said that my salary is 15 million soums. I would like our young people to increase. To do this, encourage your peers in science and craft and follow them. We have started to establish 5 more chemical technology clusters in Tashkent, Navoi, Ferghana, Bukhara regions and Usyurt. Who works in them? Our own black eyes like yours”, he said.
At the opening ceremony of the “Uzbekistan GTL” plant, the President of the Republic of Uzbekistan stressed that on the eve of the New Year it is a joy for all of us to witness another historic event that opens a bright page in the industry of our country. It is no exaggeration to say that the construction of such a large complex is a bright result of the state policy pursued in recent years to bring industrial development to a new level.
This plant is the largest in the country, in general, in the region in the field of petrochemical industry. The company plans to process 3.6 billion cubic meters of natural gas a year and produce 1.5 million tons of liquid products worth more than $1 billion.
In particular, 307,000 tons of jet fuel, 724,000 tons of diesel fuel, 437,000 tons of naphtha and 53,000 tons of liquefied gas will be produced.
It should be noted that these products will cover $ 500 million in imports, $ 200 million in exports and $ 2 trillion in tax revenues annually.
According to the International Energy Agency, GTL production will double by 2030. Therefore, the production of other types of products with higher added value is one of the plans of the company.
In particular, the plant plans to implement six projects worth $ 620 million for the production of alkyl-benzene, butene and hexene, synthetic oils, maleic anhydride, emulsion additives, catalysts.
In his speech, the President noted that the whole world is now moving to a “green economy” and is investing in trade. “Uzbekistan GTL” products fully meet the world’s largest environmental requirements and standards. It was noted that synthetic fuels produced 40% less waste and harmful emissions than conventional fuels. As a result, the release of 13,500 tons of harmful gases per year will not be allowed.
Once the plant is operational, 1,300 specialists will have high-paying, permanent jobs. The most gratifying thing is that about 80% of the specialists involved in the construction of the plant are our local staff, young people who are eager to work. This experience will be very useful in the future in the construction of new industrial facilities in our country.
We have learned to live and work hard to bring our country to the ranks of developed countries and create a decent standard of living for our people, no matter how difficult it may be.
We can achieve such great goals without fear of difficulties, by acquiring new knowledge and technologies, and by working together.