Darhaqiqat, zavod joylashgan hudud bir necha yil oldin quruq choʻl edi, xolos. Qisqa davrlar ichida aynan shu zonada gigant zavod qad rostladi. Ushbu kimyo klasterining qurilishi mamlakatimiz rahbarining doimiy e’tiborida boʻlib kelgan.
Shavkat Mirziyoyev 2017-2018-yillarda ham aynan shu yerga kelib, jarayonlar bilan tanishgan edi. Pandemiya sharoitiga qaramasdan ishlar toʻxtovsiz davom etdi. Natijada, bugungi kunda ushbu zavod toʻliq qurib bitkazildi.
Umumiy qiymati 3 milliard 420 ming dollarlik ushbu zavodning maydoni 135 gektar hisoblanadi. Shuni alohida qayd etishimiz lozimki, bunday yirik masshtabdagi loyiha shu paytgacha jahonda faqat 4 ta davlatda - Qatar, Nigeriya, Janubiy Afrika Respublikasi hamda Malayziyada barpo etilgan, xolos.
Ushbu zavodda Singapur, AQSh, Yaponiya, Koreya, Italiya, Germaniya, Xitoy kabi 24 mamlakatdagi 130 ga yaqin yetakchi korxonalarda tayyorlangan 10 mingdan ortiq uskunalar oʻrnatilganligi esa ushbu majmuaning naqadar ulkan loyiha ekanligidan dalolat berishi, shubhasiz. Ayniqsa, dunyodagi noyob 140 ta xalqaro litsenziya va patentlar olinganligi tahsinga sazovor.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida geologik qidiruv ishlarini chuqurlashtirish haqida alohida toʻxtalib oʻtdi. Ushbu tarmoqdagi qilinadigan ishlarning juda koʻpligi, ularga alohida xomashyo kerakligi alohida ta’kidlandi.
Darhaqiqat, “Yashil iqtisodiyot”ga oʻtayotgan dunyoda yangi geofizik uskunalardan foydalanib, geologik tadqiqotlarni kuchaytirish lozim. Bunday ulkan inshootning ishlashi uchun esa, albatta, katta hajmda energiya kerak. Zavodda esa bu borada mustaqil tizim tashkil etilgan. Shunisi ahamiyatliki, ish jarayonida hosil boʻladigan bugʻdan yiliga 650 million kilovatt-soat elektr energiyasi olinadi. Bu yoʻl bilan ushbu majmua oʻzini toʻliq elektr bilan ta’minlay oladi. Bundan tashqari, Shoʻrtan gaz-kimyo majmuasi va endi quriladigan korxonaga ham elektr quvvati yetkazib bera oladi. Buning evaziga esa tejalgan elektr energiyasi xonadonlarga yoʻnaltiriladi. Bu tizim ham zavodning qanday mukammal reja asosida barpo etilganligidan dalolat beradi, albatta.
Davlatimiz rahbari tashrif davomida zavod markaziy boshqaruv markazida faoliyat yuritayotgan Amerikaning Honeywell korporatsiyasi treningida malaka oshirgan yoshlarimiz bilan uchrashdi. Zamonaviy bilimlarni egallab, xorijiy tillarni oʻrganib, xorijda tajriba oshirib, shunday ulkan zavodlarda faoliyat yuritayotgan yoshlarimizga qarata: “Bilimingiz - eng katta boyligingiz. Mana, hozir qoraqalpogʻistonlik operator yigit bilan gaplashdim: oyligim 15 million soʻm, dedi. Bunday yoshlarimiz koʻpayishini istardim. Buning uchun boshqa tengdoshlaringizni ham ilmga, hunarga undab, ortingizdan ergashtiring. Toshkent, Navoiy, Fargʻona, Buxoro viloyatlari va Usyurtda yana 5 ta kimyo texnologik klasterini tashkil etishni boshlaganmiz. Ularda kim ishlaydi? Sizlarga oʻxshagan oʻzimizning qora koʻzlar”, deya ta’kidladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti “Uzbekistan GTL” zavodining ochilish marosimida Yangi yil arafasida mamlakatimiz sanoatida yana bir yorqin sahifa ochayotgan tarixiy voqeaga guvoh boʻlish barchamiz uchun quvonchli voqea ekanligini alohida ta’kidladi. Bunday ulkan majmuaning barpo etilishi soʻnggi yillarda sanoat rivojini yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha amalga oshirilayotgan davlatimiz siyosatining yorqin natijasi, desak, mubolagʻa boʻlmaydi.
Ushbu zavod mamlakatimizda, umuman olganda, mintaqamizda neft-gaz-kimyo sanoati sohasidagi eng yirik majmua hisoblanadi. Korxonada yiliga 3,6 milliard metr kub tabiiy gaz qayta ishlanib, qiymati 1 milliard dollardan ortiq boʻlgan 1,5 million tonna suyuq mahsulotlar ishlab chiqarilishi rejalashtirilgan.
Jumladan, 307 ming tonna aviakerosin, 724 ming tonna dizel yoqilgʻisi, 437 ming tonna nafta, 53 ming tonna suyultirilgan gaz tayyorlanadi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, ushbu mahsulotlar hisobiga, yiliga 500 million dollarlik import oʻrni qoplanadi, 200 million dollarlik eksport va 2 trillion soʻmlik soliq tushumlari ta’minlanadi.
Xalqaro energetika agentligi hisobkitoblariga koʻra, GTL mahsulotlarini ishlab chiqarish 2030-yilga borib 2 marta oʻsadi. Shu boisdan yanada yuqori qoʻshilgan qiymatli boshqa turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish ham ushbu korxonaning oʻz oldiga qoʻygan rejalaridan biri hisoblanadi.
Jumladan, zavod negizida alkil-benzol, buten va geksen, sintetik moylar, malein angidrid, emulsion qoʻshimchalar, katalizatorlar kabi mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha ham qiymati 620 million dollar boʻlgan 6 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Prezident oʻz nutqi davomida hozirgi kunda butun dunyo “Yashil iqtisodiyot”ga oʻtayotgani, savdo-sotiqda bu borada qoʻyayotganini alohida qayd etdi. “Uzbekistan GTL” mahsulotlari esa jahondagi eng yirik ekologik talablar va standardlarga toʻliq javob beradi. Bu yerda tayyorlanadigan sintetik yoqilgʻi an’anaviy yoqilgʻilarga nisbatan 40 foiz kam chiqindi va zararli gaz hosil qilishi ta’kidlandi. Buning hisobidan, yiliga 13 ming 500 tonna zararli gazlarning havoga tarqalishiga yoʻl qoʻyilmaydi.
Ushbu zavod ishga tushganidan sng 1 ming 300 ta mutaxassis yuqori daromadli, doimiy ish oʻrniga ega boʻlishi belgilangan. Eng quvontiradigan jihati shundaki, zavod qurilishida qatnashgan mutaxassislarning qariyb 80 foizi oʻzimizning mahalliy kadrlar, yangicha ishlashga chanqoq yoshlar hisoblanadi. Ushbu tajriba esa kelgusida davlatimizda oʻz kuchimiz bilan yangi sanoat obyektlarini barpo etishda albatta juda kerak boʻladi.
Biz qancha ogʻir boʻlmasin, mamlakatimizni rivojlangan davlatlar qatoriga olib chiqish va xalqimiz uchun munosib turmush darajasini yaratish yoʻlida marrani baland olib ishlash va yashashga oʻrgandik.
Ana shunday ulugʻ maqsadlarga qiyinchiliklardan qoʻrqmasdan, yangi bilim va texnologiyalarni egallab, barchamiz birgalikda harakat qilib, albatta erishamiz.

Четкое представление о мощном экономическом потенциале Нового Узбекистана
Фактически, территория, где расположен завод, несколько лет назад была сухой пустыней. В короткие сроки в этой зоне был построен гигантский завод. Строительство этого химического кластера всегда было в центре внимания Президента.
Шавкат Мирзиёев также приезжал сюда в 2017-2018 годах в целых ознакомления с процессом. Несмотря на пандемию, работа не утихала. В результате-завод полностью построен.
Общая площадь завода, стоимостью 3,42 миллиарда долларов, составляет 135 га. Следует отметить, что столь масштабный проект пока реализован всего в четырех странах мира - Катаре, Нигерии, ЮАР и Малайзии.
Тот факт, что на заводе установлено более 10 000 единиц оборудования производства около 130 ведущих компаний в 24 странах, включая Сингапур, США, Японию, Корею, Италию, Германию и Китай, свидетельствует о масштабности проекта. . В частности, похвально то, что в мире было получено 140 уникальных международных лицензий и патентов.
В своем выступлении глава государства коснулся темыуглубления геологоразведочных работ. Было отмечено, что в этой сфере предстоит большая работа, для этого нужно особое сырье.
Действительно, в мире, переходящем к зеленой экономике, необходимо активизировать геологические исследования с использованием нового геофизического оборудования. Работа такой огромной конструкции, конечно же, требует большого количества энергии. В этом отношении на заводе действует независимая система. Примечательно, что 650 миллионов киловатт-часов электроэнергии ежегодно вырабатывается из пара, образующегося во время работы. Таким образом, комплекс будет полностью обеспечен электроэнергией. Кроме того, Шуртан сможет снабжать электроэнергией газохимический комплекс и строящийся завод. Взамен сэкономленная электроэнергия отправляется в домохозяйства. Эта система, конечно же, также свидетельствует о том, насколько хорошо было спланировано предприятие.
В ходе визита глава нашего государства встретился с молодыми людьми, прошедшими обучение на тренингах американской корпорации Honeywell Corporation, которая действует в центральном диспетчерском пункте завода. Приобретя современные знания, изучая иностранные языки, приобретая опыт за границей, мы говорим нашим молодым людям, работающим на таких огромных фабриках: «Ваши знания - ваш главный актив. Сейчас я поговорил с молодым кинооператором из Каракалпакстана, и он сказал, что его зарплата составляет 15 миллионов сум. Хочется, чтобы наша молодежь росла. Для этого поощряйте своих сверстников в науке и ремесле и следуйте за ними. Мы начали создание еще 5 химико-технологических кластеров в Ташкентской, Навоийской, Ферганской, Бухарской областях и Усюрте. Кто в них работает? Наши собственные черные глаза, подобные Вашим», - сказал он.
На церемонии открытия завода «UzbekistanGTL» Президент Республики Узбекистан подчеркнул, что в преддверии нового года для всех нас очень приятно стать свидетелями еще одного исторического события, открывающего яркую страницу в отраслях нашей страны. Без преувеличения можно сказать, что строительство такого крупного комплекса - это яркий результат проводимой в последние годы государственной политики по выводу промышленного развития на новый уровень.
Этот завод является крупнейшим в стране, в целом по региону в области нефтехимической промышленности. Компания планирует перерабатывать 3,6 млрд кубометров природного газа в год и производить 1,5 млн тонн жидких продуктов на сумму более 1 млрд долларов.
В частности, будет произведено 307 тысяч тонн авиакеросина, 724 тысячи тонн дизельного топлива, 437 тысяч тонн нафты и 53 тысячи тонн сжиженного газа.
Следует отметить, что эти продукты будут покрывать 500 миллионов долларов импорта, 200 миллионов долларов экспорта и 2 триллиона долларов налоговых поступлений ежегодно.
По данным Международного энергетического агентства, к 2030 году производство GTLувеличится вдвое. Поэтому производство других видов продукции с более высокой добавленной стоимостью является одним из планов компании.
В частности, на заводе планируется реализовать шесть проектов на сумму 620 миллионов долларов по производству алкилбензола, бутена и гексена, синтетических масел, малеинового ангидрида, эмульсионных присадок, катализаторов.
В своем выступлении Президент отметил, что сейчас весь мир переходит к «зеленой экономике» и инвестирует в торговлю. Продукция «Uzbekistan GTL» полностью соответствует крупнейшим мировым экологическим требованиям и стандартам. Было отмечено, что синтетическое топливо производит на 40% меньше отходов и вредных выбросов, чем обычное топливо. В результате не будет допущен выброс 13 500 тонн вредных газов в год.
После ввода завода в эксплуатацию, 1300 специалистов будут иметь высокооплачиваемую постоянную работу. Самое отрадное, что около 80% специалистов, задействованных в строительстве завода, - это наши местные кадры, молодые люди, которые хотят работать. Этот опыт будет очень полезен в будущем при строительстве новых промышленных объектов в нашей стране.
Мы научились жить и много работать, чтобы вывести нашу страну в число развитых стран и создать достойный уровень жизни для нашего народа, каким бы трудным это ни было.
Мы можем достичь таких великих целей, не опасаясь трудностей, путем приобретения новых знаний и технологий и совместной работы.