Hammamizga yaxshi ma’lumki, inson va jamiyat hayotida, xalqning ma’naviy dunyosini, ong-u tafakkurini yuksaltirishda teatr san’atining o‘rni va ahamiyati beqiyosdir.
Buyuk ma’rifatparvar bobomiz Mahmudxo‘ja Behbudiy aytganlaridek, teatr haqiqatan ham ibratxona, qutlug‘ tarbiya va ma’rifat maskanidir.
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan besh muhim tashabbusning birinchi yo’nalishi doirasida, ya’ni yoshlarning musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san'atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirish maqsadida, joriy yilning 26-dekabr kuni JIDU Yoshlarni ma’naviy-ma’rifiy tarbiyalash bo’limi hamda 1-kurs tyutorlari tomonidan talaba yoshlarni O’zbek Milliy Akademik Drama teatriga tashrifi uyushtirildi. Teatrda Erkin Hushvaqtov ssenariysi asosida sahnalashtirilgan “Andishali kelinchak” nomli komediya janridagi spektakl namoyish etildi.  Milliy qadriyatlarimiz va urf-odatlarimizni o’zida mujassam etgan ushbu spektakl talabalarda katta taasurot qoldirdi.

Theatre is the place of education and spirituality
Theatre is the place of education and spirituality. We all know that the role and importance of theatrical art in the life of people is incomparable.
As our great enlightened ancestor, Mahmudhoja Behbudi said, the theater is truly a place of education and enlightenment.
As a part of the first directions of the five important initiatives, which were put forward by the President, to increase the interest of young people in music, painting, literature, theater and other arts, on December 26, 2021, UWED Youth Spiritual and Enlightenment Department and 1st-year tutors organized a visit with students to the Uzbek National Academic Drama Theater. The theater staged a comedy performance based on the screenplay by Erkin Hushvaqtov "Andishali kelinchak". Students were impressed by the performance, which embodied our national values and traditions.