Hammamizga yaxshi ma’lumki, inson va jamiyat hayotida, xalqning ma’naviy dunyosini, ong-u tafakkurini yuksaltirishda teatr san’atining o‘rni va ahamiyati beqiyosdir.
Buyuk ma’rifatparvar bobomiz Mahmudxo‘ja Behbudiy aytganlaridek, teatr haqiqatan ham ibratxona, qutlug‘ tarbiya va ma’rifat maskanidir.
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan besh muhim tashabbusning birinchi yo’nalishi doirasida, ya’ni yoshlarning musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san'atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirish maqsadida, joriy yilning 26-dekabr kuni JIDU Yoshlarni ma’naviy-ma’rifiy tarbiyalash bo’limi hamda 1-kurs tyutorlari tomonidan talaba yoshlarni O’zbek Milliy Akademik Drama teatriga tashrifi uyushtirildi. Teatrda Erkin Hushvaqtov ssenariysi asosida sahnalashtirilgan “Andishali kelinchak” nomli komediya janridagi spektakl namoyish etildi.  Milliy qadriyatlarimiz va urf-odatlarimizni o’zida mujassam etgan ushbu spektakl talabalarda katta taasurot qoldirdi.

Театр - место образования и духовности. Все мы знаем, что роль и значение театрального искусства в жизни человека и общества, в развитии духовного мира и сознания людей несравнимо.
Как сказал наш великий просветленный предок Махмудходжа Бехбуди, театр поистине является примером, местом образования и просвещения.
В рамках первого направления из пяти важных инициатив, выдвинутых Президентом, а именно повышения интереса молодежи к музыке, живописи, литературе, театру и другим видам искусства, 26 декабря текущего года духовно-воспитательный отдел и гтьюторы УМЭД организовали визит студентов в Узбекский национальный академический драматический театр. В театре был поставлен комедийный спектакль по сценарию Эркина Хушвактова «Андишали келинчак». Студенты были впечатлены спектаклем, в котором воплотились наши национальные ценности и традиции.