17 dekabr kuni Toshkent shahridagi “Hilton” mehmonxonasida “Xavfsiz, tartibli va qonuniy migratsiyaga ko’maklashish hamda yo’lovchilar to’g’risidagi ma’lumotlarni oldindan almashish tizimini joriy etish” mavzusida xalqaro konferensiya bo’lib o’tdi. Ushbu nufuzli anjuman O’zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Migratsiya bo’yicha xalqaro tashkilot (IOM) hamkorligida 18-dekabr – Xalqaro migrantlar kuniga bag’ishlab tashkil etildi. Unda sohaga aloqador xalqaro tashkilotlar vakillari bilan bir qatorda, tegishli davlat idoralari ekspertlari, universitet olimlari, Ozarbayjon, Turkiya, Shveytsariya, Qozog’iston kabi davlatlarining amaliyotchi mutaxassislari va migratsiya masalalari boyicha tadqiqotchi olimlari ishtirok etishdi.
Zamonaviy xalqaro munosabatlarda migratsiya fenomeni muhim masalalardan biri bo’lib, uni qonuniy va madaniylashgan tarzda yo’lga qo’yish nihotayda dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko’ra, bugungi kunda dunyoda 281 milliondan ortiq xalqaro migrantlar mavjud bo’lib, ular dunyo aholisining 3.6 foizini tashkil etmoqda. Migratsiya muammosi, ayniqsa, bugungi global pandemiya sharoitida yanada jiddiy tus oldi. Pandemiya tufayli joriy etilgan talaygina cheklovlar natijasida mehnat migrantlari o’z davlatlaridan xorijga ishga chiqib ketish, yoki xorijiy davlatlardan o’z vatanlariga qaytib kelishda murakkab sinovlarga duch kelishmoqda. Global migratsiya sohasining huquqiy negizlarini takomillashtirish, inson huquqlari va qadr-qimmatining mustahkam himoyasiga asoslangan, xavfsiz va tartibli, qonuniy, bir so’z bilan aytganda, madaniylashgan migratsiya tizimini yo’lga qo’yishni hozirgi chigal xalqaro vaziyatning o’zi taqozo etmoqda. Xususan, migrantlarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, xorijga mehnatga ketayotgan fuqarolarning professional va lingvistik mahoratlarini oshirish, kasb va hunar o’rgatishga qaratilgan qayta tayyorlov kurslarini tashkil etish hamda so’nggi yillarda bu borada mamlakatimizda amalga oshirilayotgan o’zgarishlar alohida ta’kidlandi.
Migratsiya bo’yicha xalqaro tashkilot tomonidan 18-dekabr­–Xalqaro migrantlar kuniga bag’ishlab Jahon Migratsiya Hisoboti – 2022 taqdimoti ham ushbu ilmiy anjuman doirasida bo’lib o’tganligi diqqatga sazovordir.
Bundan tashqari, xavfsiz va tartibli migratsiyaga ko’maklashish maqsadida yo’lovchilar to’g’risidagi ma’lumotlarni oldindan almashish tizimini joriy etish masalasiga alohida urg’u berildi. Soha ekspertlarining qa’yd etishicha, xavfsiz va tartibli migratsiya jarayoni joriy etish inson mobilligi salohiyatidan unumli foydalanish va migrantlarning haq-huquqlarini ishonchli himoya qilish ular tomonidan o’z vatanlariga jo’natiladigan pul miqdorining oshib borishi zamin yaratadi.
Anjumanda ishtirok etgan Jahon iqtidosiyoti va diplomatiya universiteti dekani, siyosiy fanlar bo’yicha falsafa doktori Otabek Nayimov o’z nutqida migratsiyaning ko’p-qirrali fenomen ekanligini, uning ilmiy asoslarini mustahkamlash maqsadida mazkur omilning siyosiy, iqtisodiy va huquqiy jihatlariga oid tadqiqotlarni kuchaytirish lozimligiga e’tibor qaratdi. U, shuningdek, universitetning global migratsiya masalalari bilan shug’ullanuvchi xalqaro institutlar bilan o’zaro aloqalarini kengaytirish muhim vazifa ekanligini ta’kidladi. Mehnat migratsiyasi masalalari bo’yicha ilmiy hamkorlikni jonlantirish maqsadida JIDUda Migratsiya bo’yicha xalqaro tashkilotning Toshkentdagi ofisi ko’magida universitet magistr talabalari va doktorantlari uchun maxsus davra suhbatini tashkil etishga kelishib olindi.

On December 17, the Hilton Hotel in Tashkent hosted an international conference on “Facilitating safe, orderly and regular migration and implementation of advance passenger information system”. This prestigious conference was organized by the Ministry of Employment and Labor Relations of the Republic of Uzbekistan and the International Organization for Migration (IOM) on December 18 - International Migrants Day. It was attended by representatives of relevant international organizations, experts from government agencies of this sphere, university scientists, practitioners from Azerbaijan, Turkey, Switzerland, Kazakhstan and by other researchers on migration issues.
The phenomenon of migration is one of the most important issues in modern international relations, and its legal and cultural regulation is becoming increasingly important. According to the United Nations, there are more than 281 million international migrants in the world today, representing 3.6 percent of the world’s population. The problem of migration has become more serious, especially in today's global pandemic. As a result of the many restrictions imposed by the pandemic, migrant workers are facing severe challenges in leaving their home countries for work or returning to their home countries from foreign countries. Improving the legal framework for global migration, establishing a safe and orderly, regular, in short, civilized migration system based on strong protection of human rights and dignity, is required by the current turbulent international situation. In particular, among the issues highlighted in the conference were strengthening social protection of migrants, improving their professional and language skills, organizing vocational training for young people going abroad and the changes taking place in our country in recent years.
It is also noteworthy that as part of this scientific conference, the presentation of the World Migration Report – 2022 was held by the International Organization for Migration dedicated to the International Migrants Day.
In addition, special emphasis was placed on the introduction of a system of advance exchange of passenger information to facilitate safe and orderly migration. Experts in the field noted that the introduction of a safe and orderly migration process, the effective use of human mobility and reliable protection of the rights of migrants will increase the amount of remittances sent home.
Dean of the University of World Economy and Diplomacy, Doctor of Philosophy in Political Science Otabek Nayimov, who took part in the conference, noted that “migration is a multifaceted phenomenon”. He also stressed the importance of expanding the university’s interaction with international institutions dealing with global migration. In order to intensify scientific cooperation on labor migration, the UWED, with the support of the Tashkent office of the International Organization for Migration, agreed to organize a special roundtable for Master's and Doctoral students of the university.