17 dekabr kuni Toshkent shahridagi “Hilton” mehmonxonasida “Xavfsiz, tartibli va qonuniy migratsiyaga ko’maklashish hamda yo’lovchilar to’g’risidagi ma’lumotlarni oldindan almashish tizimini joriy etish” mavzusida xalqaro konferensiya bo’lib o’tdi. Ushbu nufuzli anjuman O’zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Migratsiya bo’yicha xalqaro tashkilot (IOM) hamkorligida 18-dekabr – Xalqaro migrantlar kuniga bag’ishlab tashkil etildi. Unda sohaga aloqador xalqaro tashkilotlar vakillari bilan bir qatorda, tegishli davlat idoralari ekspertlari, universitet olimlari, Ozarbayjon, Turkiya, Shveytsariya, Qozog’iston kabi davlatlarining amaliyotchi mutaxassislari va migratsiya masalalari boyicha tadqiqotchi olimlari ishtirok etishdi.
Zamonaviy xalqaro munosabatlarda migratsiya fenomeni muhim masalalardan biri bo’lib, uni qonuniy va madaniylashgan tarzda yo’lga qo’yish nihotayda dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko’ra, bugungi kunda dunyoda 281 milliondan ortiq xalqaro migrantlar mavjud bo’lib, ular dunyo aholisining 3.6 foizini tashkil etmoqda. Migratsiya muammosi, ayniqsa, bugungi global pandemiya sharoitida yanada jiddiy tus oldi. Pandemiya tufayli joriy etilgan talaygina cheklovlar natijasida mehnat migrantlari o’z davlatlaridan xorijga ishga chiqib ketish, yoki xorijiy davlatlardan o’z vatanlariga qaytib kelishda murakkab sinovlarga duch kelishmoqda. Global migratsiya sohasining huquqiy negizlarini takomillashtirish, inson huquqlari va qadr-qimmatining mustahkam himoyasiga asoslangan, xavfsiz va tartibli, qonuniy, bir so’z bilan aytganda, madaniylashgan migratsiya tizimini yo’lga qo’yishni hozirgi chigal xalqaro vaziyatning o’zi taqozo etmoqda. Xususan, migrantlarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, xorijga mehnatga ketayotgan fuqarolarning professional va lingvistik mahoratlarini oshirish, kasb va hunar o’rgatishga qaratilgan qayta tayyorlov kurslarini tashkil etish hamda so’nggi yillarda bu borada mamlakatimizda amalga oshirilayotgan o’zgarishlar alohida ta’kidlandi.
Migratsiya bo’yicha xalqaro tashkilot tomonidan 18-dekabr­–Xalqaro migrantlar kuniga bag’ishlab Jahon Migratsiya Hisoboti – 2022 taqdimoti ham ushbu ilmiy anjuman doirasida bo’lib o’tganligi diqqatga sazovordir.
Bundan tashqari, xavfsiz va tartibli migratsiyaga ko’maklashish maqsadida yo’lovchilar to’g’risidagi ma’lumotlarni oldindan almashish tizimini joriy etish masalasiga alohida urg’u berildi. Soha ekspertlarining qa’yd etishicha, xavfsiz va tartibli migratsiya jarayoni joriy etish inson mobilligi salohiyatidan unumli foydalanish va migrantlarning haq-huquqlarini ishonchli himoya qilish ular tomonidan o’z vatanlariga jo’natiladigan pul miqdorining oshib borishi zamin yaratadi.
Anjumanda ishtirok etgan Jahon iqtidosiyoti va diplomatiya universiteti dekani, siyosiy fanlar bo’yicha falsafa doktori Otabek Nayimov o’z nutqida migratsiyaning ko’p-qirrali fenomen ekanligini, uning ilmiy asoslarini mustahkamlash maqsadida mazkur omilning siyosiy, iqtisodiy va huquqiy jihatlariga oid tadqiqotlarni kuchaytirish lozimligiga e’tibor qaratdi. U, shuningdek, universitetning global migratsiya masalalari bilan shug’ullanuvchi xalqaro institutlar bilan o’zaro aloqalarini kengaytirish muhim vazifa ekanligini ta’kidladi. Mehnat migratsiyasi masalalari bo’yicha ilmiy hamkorlikni jonlantirish maqsadida JIDUda Migratsiya bo’yicha xalqaro tashkilotning Toshkentdagi ofisi ko’magida universitet magistr talabalari va doktorantlari uchun maxsus davra suhbatini tashkil etishga kelishib olindi.

Обеспечение безопасной, упорядоченной и легальной миграции - одна из самых актуальных задач
17 декабря в отеле Hilton в Ташкенте прошла международная конференция на тему «Содействие безопасной, упорядоченной и законной миграции и внедрению системы раннего обмена информацией о пассажирах». Данная престижная конференция была организована Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан и Международной организацией по миграции (МОМ) 18 декабря – в Международный день мигранта. В нем приняли участие представители профильных международных организаций, эксперты государственных структур, ученые университетов, практики из Азербайджана, Турции, Швейцарии, Казахстана а также исследователи по вопросам миграции.
Феномен миграции является одним из важнейших вопросов современных международных отношений, и его правовое и культурное регулирование приобретает все большее значение. По данным Организации Объединенных Наций, сегодня в мире насчитывается более 281 миллиона международных мигрантов, что составляет 3,6 процента населения мира. Проблема миграции стала более серьезной, особенно в условиях сегодняшней глобальной пандемии. В результате множества ограничений, наложенных пандемией, трудящиеся-мигранты сталкиваются с серьезными проблемами, покидая свои родные страны на работу или возвращаясь в свои страны из-за рубежа. Нынешняя сложная международная ситуация требует улучшения правовой базы для глобальной миграции, создания безопасной и упорядоченной, законной, одним словом, цивилизованной миграционной системы, основанной на надежной защите прав и достоинства человека. В частности, были отмечены усиление социальной защиты мигрантов, профессиональные и языковые навыки граждан, выезжающих за границу, организация курсов переподготовки по профессиональному обучению и изменения, происходящие в нашей стране в последние годы.
Примечательно, что 18 декабря, в Международный день мигранта, Международная организация по миграции провела также презентацию Доклада о мировой миграции - 2022 г. в рамках этой научной конференции.
Кроме того, особое внимание было уделено внедрению системы предварительного обмена информацией о пассажирах для содействия безопасной и упорядоченной миграции. Специалисты в данной области отмечают, что внедрение безопасного и упорядоченного процесса миграции, эффективное использование мобильности людей и надежная защита прав мигрантов увеличат объем денежных переводов, отправляемых на родину.
Принявший участие в конференции декан Университета мировой экономики и дипломатии, доктор философии по политическим наукам Отабек Найимов отметил многогранность феномена миграции, а также необходимость проведения глубокого исследования ее политических, экономических и правовых аспектов. Он также подчеркнул важность расширения взаимодействия университета с международными организациями, занимающимися глобальной миграцией. В целях активизации научного сотрудничества по вопросам миграци, УМЭД при поддержке Ташкентского офиса Международной организации по миграции согласился организовать специальный круглый стол для магистрантов и докторантов вуза.