Joriy yilning 16-17 dekabr kunlari “Ayollar, tinchlik va xavsizlik” va uning inson huquqlari va barqaror rivojlanish bilan aloqasi mavzusidagi xalqaro konferensiya boʻlib oʻtdi.
Unda Inson huquqlari boʻyicha Milliy markaz, YXHTning O‘zbekiston Respublikasi Gender tengligining oldini olish markazi direktori, O‘zbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi, Bosh prokuratura va Ichki ishlar vazirligi Akademiyalari, hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori Sultonova E.S. va stajor doktarant Zakirova M.A. ishtirok etdilar.
Аyollar mojarolar va mojarodan keyingi jamiyatlarning eng zaif guruhlari hisoblanadi va ko'pincha zo'ravonlik, qo'rqitish, zo'rlash, odam savdosi va majburiy nikoh kabi turli zo'ravonlik turlariga duchor bo'ladi.
Konferensiyada BMT Ayollar Xavfsizlik Kengashining 1325-sonli rezolyutsiyasi bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy harakatlar rejasi istiqbolli ko’rib chiqildi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining 1325-sonli qonuni ayollarning nizolar va mojarodan keyingi vaziyatlarda jinsiy zo'ravonlikka ayniqsa zaif ekanligini tan oladi va ularni himoya qilishga chaqiradi.
Ekspertlar tomonidan xorijiy tajriba atroflicha tahlil qilinib, mavzu yuzasidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori Sultonova E’tibor Siddikovna maʼruza qildilar.
Konferensiya natijalariga ko’ra, ayollrning xavfsizligi, ularning parlamentdagi ulushi, diskriminatsion normalari singari kategoriyalar asosida tuzilgan reytingda O’zbekiston Ayollar, tinchlik va xavfsizlik global indeksida 170 ta mamlakat ichidan 74-o’rinni egallaganligi ko’rsatib o’tildi.

Состоялась международная конференция "Женщины, мир и безопасность" и ее связь с правами человека и устойчивым развитием
20.12.2021 2014
16-17 декабря прошла международная конференция «Женщины, мир и безопасность» и ее связь с правами человека и устойчивым развитием.
В конференции приняли участия руководители, директор Национального центра по правам человека, Центра ОБСЕ по гендерному равенству в Узбекистане, Академий Министерства по делам соседства и поддержки семьи, Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел и Университет мировой экономики и дипломатии.
Женщины являются наиболее уязвимыми группами в конфликтных и постконфликтных обществах и часто подвергаются различным формам насилия, таким как насилие, запугивание, изнасилование, торговля людьми и принудительные браки.
На конференции были рассмотрены перспективы Национального плана действий Республики Узбекистан в соответствии с Резолюцией 1325 Совета Безопасности ООН.
В Законе ООН 1325 признается, что женщины особенно уязвимы перед сексуальным насилием в конфликтных и постконфликтных ситуациях, и содержится призыв к их защите.
Эксперты подробно проанализировали зарубежный опыт. В частности, с докладом на эту тему выступила профессор Университета мировой экономики и дипломатии Султанова Этибор Сиддиковна.
По данным конференции, было сказано что Узбекистан занимает 74-е место из 170 стран в Глобальном индексе женщин, мира и безопасности.
По итогам конференции была достигнута договоренность о проведении подобных мероприятий и дальнейшем развитии сотрудничества.