Joriy yilning 10-11-dekabr kunlari “Inson huquqlari sohasidagi taʼlim: xalqaro tajriba va milliy amaliyot” mavzusida xalqaro konferensiyada boʻlib oʻtdi. Unda Inson huquqlari boʻyicha Milliy markaz, Bosh prokuratura va Ichki ishlar vazirligi Akademiyalari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya hamda Toshkent davlat yuridik universiteti rahbarlari, professor-oʻqituvchilari ishtirok etdilar.
Konferensiyada Inson huquqlari sohasidagi Milliy taʼlim dasturi loyihasi taqdim etilib, mazkur yoʻnalish istiqboli koʻrib chiqildi. Ekspertlar tomonidan taʼlim konsorsiumini yaratish boʻyicha milliy amaliyot va bu boradagi xorijiy tajriba atroflicha tahlil qilindi.
Xususan, mavzu yuzasidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Ismailova Gulnoza Saydiganixodjayevna maʼruza qilib, oʻz fikr-mulohazalarini bildirdi.
Konferensiya natijalariga koʻra, inson huquqlari boʻyicha taʼlimni rivojlantirish maqsadida Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti va Bosh prokuratura Akademiyasi vakillaridan iborat tarkibda “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” qoʻshma magistratura mutaxassisligining dasturini ishlab chiqish va uni amalga oshirish boʻyicha Konsorsium tashkil etilishiga kelishildi.
Anjuman yakunida “Raqamli avlod. COVID-19 pandemiyasi davrida inson huquqlari boʻyicha taʼlim” mavzusida yoshlar oʻrtasida oʻtkazilgan Respublika koʻrik-tanlovi gʻoliblari taqdirlandilar. Unda “Inson huquqlari va erkinliklariga bagʻishlangan eng yaxshi maqola” nomli nominatsiya boʻyicha Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Huquq nazariyasi va davlat boshqaruvi” kafedrasi oʻqituvchisi Shahlo Safarova 1-oʻrinni qoʻlga kiritganligi eʼtirof etildi.

Состоялась международная конференция "Образование в области прав человека: международный опыт и национальная практика"
13.12.2021 2123
10-11 декабря т.г. прошла международная конференция «Образование в области прав человека: международный опыт и национальная практика». В нем приняли участия руководители, профессоры и преподаватели Национального центра по правам человека, Академий Генеральной прокуратуры и Министерства внутренних дел, Университета мировой экономики и дипломатии, а также Ташкентского государственного юридического университета.
На конференции был представлен проект Национальной образовательной программы в области прав человека и рассмотрены перспективы этого направления. Эксперты подробно проанализировали отечественную практику создания образовательного консорциума и зарубежный опыт в этой сфере.
В частности, проректор по науке и инновациям Университета мировой экономики и дипломатии Исмаилова Гульноза Сайдиганиходжаевна выступила с докладом на эту тему и высказала свое мнение.
По итогам конференции, в целях развития образования в области прав человека, Национальный центр по правам человека, Университет мировой экономики и дипломатии, Ташкентский государственный юридический университет и Академия Генеральной прокуратуры согласились разработать совместную магистерскую программу по “Международному праву прав человека”, а также создать Консорциум для ее реализации.
В завершении конференции были награждены победители республиканского конкурса «Цифровое поколение. Образование в области прав человека во время пандемии COVID-19», проведенного среди молодежи. Первое место в номинации «Лучшая статья о правах и свободах человека» заняла преподавательница кафедры «Теория права и государственное управление» Университета мировой экономики и дипломатии Шахло Сафарова.