JIDUda JICAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi ko‘magida tashkil etilgan Yaponiya bo‘yicha ma’ruzalar davom etmoqda
10.12.2021 2000
JIDU JICAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi ko‘magida Yaponiya bo‘yicha tashkil etilgan ma’ruzalar turkumini davom ettirmoqda.
Ushbu tadbir doirasida 4-noyabr kuni JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari JICA prezidenti Dr. Kitaoka Chiniti «Meiji restavratsiyasi haqida: Yaponiyani modernizatsiya qilish» mavzusidagi ma’ruzani tinglash imkoniga ega bo’ldilar. Ma’ruza talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi. Taqdimot yakunlangach, JICA prezidenti Dr. Kitaoka Chiniti tinglovchilarning savollariga javob berdi.
Ushbu sermazmun ma’ruzaning davomi sifatida Tokio universiteti professori, Yaponiya iqtisodiyoti tarixi bo‘yicha mutaxassis, Dr. Okazaki Tetsujining «Ikkinchi jahon urushidan keyin Yaponiyada sanoatning rivojlanishi» mavzusidagi ma’ruzasi bo’ldi.
Tokio universiteti professori JIDU talabalariga Yaponiya iqtisodiyotining urushdan keyingi davri haqida gapirib berdi, uning rivojlanishining uchta asosiy bosqichlarini belgilab berdi. Shuningdek, tingovchilarga Yaponiyaning urushdan keyingi davrda iqtisodiyotni tiklash va uning o‘sishining asosiy strategik vazifalari haqida ma’lumot berdi.
Dr. Okazaki Tetsuji, Yaponiya sanoatini tiklash va rivojlantirish rejasini amalga oshirishning asosiy me’zonlari haqida ta’kidlab o’tdi.
Ma'ruza tugagach, Dr. Okazaki Tetsuji yig‘ilganlarning savollariga javob berdi, shundan so‘ng Yaponiyada iqtisodiy barqarorlikni saqlash maqsadida amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar yuzasidan muhokama va fikr almashildi.

With the active assistance of the JICA Representative Office in Uzbekistan at UWED continues a series of lectures in Japan
10.12.2021 1964
The UWED continues a series of lectures on Japan, organized with the assistance of the JICA Representative Office in Uzbekistan.
As part of this event, the teaching staff and UWED students on November 4 had the opportunity to listen to a lecture by the President of JICA Dr. Kitaoka Chiniti on Meizhi Restoration: Modernizing Japan. The lecture aroused keen interest among the students. Upon completion of the presentation of the President of JICA Dr. Kitaoka Chiniti answered questions from the audience.
The continuation was (was) a lecture by a professor at the University of Tokyo, a specialist in the history of Japanese economy, Dr. OKAZAKI Tetsuji on the topic "Industrial development of Japan after the Second World War."
A professor at the University of Tokyo told UWED students about the post-war period of the Japanese economy, identified three main stages of its development. I briefed those present on the main strategic tasks of economic recovery and its growth in the post-war period of Japan.
Dr. OKAZAKI Tetsuji, noted the main points of the implementation of the plan for the revival and development of industry in Japan.
Upon completion of the lecture, Dr. OKAZAKI Tetsuji answered questions from the audience, after which a discussion and exchange of views on the ongoing economic reforms in Japan to maintain economic stability took place.