Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Huquq nazariyasi va davlat boshqaruvi” kafedrasi hamda Street Law jamoasi tomonidan o’tkazilgan “KONSTITUTSIYA BOLA NIGOHIDA” tanlovi
09.12.2021 2085
JIDU “Street Law” jamoasi hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Huquq nazariyasi va davlat boshqaruvi” kafedrasi hamkorligida 1992-yil 8-dekabr O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun munosabati bilan 2021-yil 4-dekabr kuni Chinoz tumanidagi Respublika qizlar ta’lim muassasasi tarbiyalanuvchilari o‘rtasida rasmlar tanlovi o‘tkazildi, shuningdek, 3 dekabr kuni Zangiota tumanidagi
24-sonli voyaga yetmaganlar uchun Axloq tuzatish koloniyasi o‘g‘il bolalari o‘rtasida tanlov e’lon qilindi.
“Street Law” jamoasi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining professor-o‘qituvchilari hamda 2-kurs talabalari bilan hamkorlikda voyaga yetmaganlar o‘rtasida ularning huquqiy madaniyatini oshirish, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini puxta o‘rganishni targ‘ib qilish, shuningdek, ularning ijodiy salohiyatini namoyon etishlari uchun iqtidorlar tanlovi tashkil etilishini e’lon qildi. Tanlovda Chinozlik ishtirokchilarga o‘z rasmlari orqali Konstitutsiyaning O‘zbekiston uchun ahamiyati haqidagi tasavvurlarini namoyish etish imkoniyati berildi. Zangiota axloq tuzatish koloniyasi ishtirokchilariga nafaqat rasm chizish, balki hunarmandchilik va hokazolar orqali ham o‘z iste’dodlarini namoyon etish imkoniyati yaratiladi.
JIDU qoshidagi Yuridik klinika direktori Z.S. Ubaydullayev ta’kidlaganidek: “Ushbu tanlov bolalar tomonidan Konstitutsiyaning fuqarolik jamiyatidagi o‘rnini o‘rganishga hissa qo’shdi, bu albatta, “Street Law” loyihasi maqsad va vazifalaridan biri bo’lgan voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqiy bilimlarni targ‘ib qilishga mos keladi. Bundan tashqari, ushbu muassasalar tarbiyalanuvchi va tarbiyalanayotganlarining ijodiy faoliyatidagi ishlari, shubhasiz, bolalarni yanada ko'proq yutuqlarga erishishga va o'z ustida ishlashga undaydi!
Tanlov 2021-yilning 4-dekabr kuni Chinoz shahrida bo‘lib o‘tgan bo‘lib, unda qizlar o‘z iste’dodi va Konstitutsiyaga oid bilimlari bilan hakamlarni hayratda qoldirdi. Tanlab olingan 10 nafar g‘olib qizlar nafaqat rasmni chiroyli chizgan, balki uning ma’nosini ham tasvirda yoritib bera olgan. G’oliblar bo’lgan qizlar esdalik sovg‘alari va diplomlar bilan taqdirlandilar.

КОНКУРС «КОНСТИТУЦИЯ ГЛАЗАМИ РЕБЁНКА» от команды UWED Street Law и кафедры «Теория права и государственное управления» Университета мировой экономики и дипломатии
09.12.2021 2086
Команда UWED Street Law кафедры «Теория права и государственное управления» Университета мировой экономики и дипломатии, в честь принятия Конституции Республики Узбекистан 8 декабря 1992 года, провела конкурс рисунков 4 декабря 2021 года среди воспитанниц Республиканского учебно-воспитательного учреждения для девочек Чиназского района, а также 3 декабря объявила о конкурсе мальчикам из Исправительной колонии для несовершеннолетних №24 в Зангиотинском районе.
Команда Street Law в сотрудничестве с профессорами а также со студентами 2 курса МП Университета Мировой Экономики и Дипломатии объявили об организации конкурса талантов среди несовершеннолетних для увеличения их правовой культуры, способствованию изучения ими Конституции Республики Узбекистан, а также проявления своего творческого потенциала. Участницам конкурса из Чиназа была предоставлена возможность продемонстрировать своё видение значимости Конституции для Узбекистана через свои рисунки. Участникам же из Зангиотинской исправительной колонии также будет предоставлена возможность продемонстрировать свои таланты не только через рисунки, но и через поделки, ручные изделия и так далее.
Директор Юридической клиники при УМЭД Убайдуллаев З.С. отметил, что: «Данный конкурс способствовал изучению детьми роли Конституции в гражданском обществе, что, конечно, соответствует целям и задачам проекта Street Law- пропаганда правовых знаний среди несовершеннолетних. Более того, работа воспитанниц и воспитанников данных учреждений над чем-то творческим несомненно сплотит и смотивирует детей достигать большего и работать над собой!».
Конкурс уже проведён в Чиназе 4 декабря 2021 года, где девочки поразили судей своим талантом и знаниями о Конституции. Было выбрано 10 девочек-победительниц, которые больше всех смогли не только красиво нарисовать картину, но и передать, рассказать её смысл. Они были награждены памятными подарками и дипломами.
Совсем скоро команда поедет в Зангиотинскую исправительную колонию №24, чтобы оценить рисунки, подготовленные воспитанниками данного учреждения.