"O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi - mamlakat taraqqiyoti va jamiyat farovonligining huquqiy kafolati"
09.12.2021 2352
Ma’lumki, har qanday huquqiy demokratik davlatning eng asosiy prinsiplaridan biri - bu qonun ustuvorligidir. Bosh qomusimiz bo’lgan Konstitutsiya - yurtimizda huquqiy demokratik davlat, kuchli fuqarolik jamiyati, erkin bozor munosabatlariga asoslangan iqtisodiyotni tarkib toptirish, xalqimiz uchun farovon hayot barpo etish, mamlakatimizning xalqaro maydonda munosib o‘rin egallab turishda xizmat qiladigan mustahkam poydevor sanaladi.
Respublikamiz mustaqillikka erishgach, 1992-yil 8-dekabrda Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Kengashining 12-chaqiriq oʼn birinchi sessiyasida mustaqil davlatimizning huquqiy asosi Oʼzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilindi. Oʼtgan qisqa davrda jamiyatimizning siyosiy-huquqiy va ijtimoiy-iqtisodiy qiyofasi, odamlarimizning dunyoqarashi butunlay oʼzgargani, har bir yurtdoshimizning mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qoʼshayotgani Bosh qomusimizning hayotbaxsh qudrati va ulkan salohiyatidan dalolat beradi. Аna shu ulkan salohiyatga tayanib, xalqimiz bugungi kunda murakkab sinovlarni mardona yengib, yurtimizda erkin, obod va farovon hayot – yangi Oʼzbekistonni barpo etish yoʼlida fidokorona mehnat qilmoqda.
Аsosiy Qonunimizda birinchi navbatda shaxs manfaatining davlat manfaatidan ustun etib belgilangani, inson, uning huquq va erkinliklari hamda manfaatlari eng oliy qadriyat sifatida muhrlab qoʼyilganligi, Oʼzbekistonda davlat hokimiyatining birdan-bir manbai xalq boʼlib, davlat xalqning irodasini ifodalashi, uning manfaatlariga xizmat qilishi ta'minlangan.
Konstitutsiyamiz yaratib bergan ulkan huquqiy imkoniyatlarning samarasi boʼlgan bunday yutuq va natijalar barchamizga albatta yuksak gʼurur va iftixor bagʼishlaydi. Shu maqsadda, “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 29 yilligi” munosabati bilan JIDU da universitet professor-o’qituvchilari, talaba-yoshlar ishtirokida tadbir tashkil etildi.
Tadbirni Konstitutsiyamiz yaratilishida bevosita ishtirok etgan JIDU Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori S.Saidqosimov ochib berib, Konstitutsiyamiz mohiyatiga chuqur singdirilgan demokratiya va ijtimoiy adolatga sadoqat hamda insonparvarlik tamoyillarini taʼminlash boʼyicha mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tizimli demokratik islohotlar haqida batafsil toʼxtalib oʼtdi.
Shuningdek, tadbirda so’zga chiqqan I.Xamedov Bosh qomusimiz mamlakatimizda suveren demokratik davlat barpo etish, inson manfaatlari, huquq va erkinliklarini ta’minlash, iqtisodiyotimiz rivoji va turmushimiz farovonligini yuksaltirishning asosiy huquqiy kafolati ekanligi ta’kidlab, uning yaratilishidagi hotiralar bilan o‘rtoqlashdi.
Shuningdek tadbirda talabalar ham Bosh Qomusimizning hayotimizdagi o‘rni va ahamiyati, yoshlarimiz qalbida qonunga hurmat, Vatanga mehr va sadoqat tuyg‘usini kuchaytirish, huquqiy ong va madaniyatni oshirish, bosh qomusimizning yaratilish tarixi, unga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar haqida o’zlarining badiiy chiqishlar, taqdimotlar orqali o’z fikr-mulohazalarini bildirib o’tdilar.

"The Constitution of the Republic of Uzbekistan - a legal guarantee of the country's development and the welfare of society"
09.12.2021 2351
As you know, one of the fundamental principles of any legal democratic state is the rule of law. The Constitution, which is the main law of our country, is a solid foundation that serves to create a democratic State based on the rule of law, a strong civil society, an economy based on free market relations, building a comfortable life for our people, and the increasing role of our country in the international arena.
After our republic gained independence, on December 8, 1992, at the eleventh session of the Supreme Council of the Republic of Uzbekistan of the 12th convocation, the Constitution of the Republic of Uzbekistan was adopted - the legal basis of our independent state. The fact that over the past short period the political, legal and socio-economic image of our society, the consciousness of our people has completely changed, each of our compatriots makes a worthy contribution to the development of our country, testifies to the vitality and enormous potential of our people. Relying on this huge potential, our people today bravely overcome difficult trials and selflessly work towards building a free, well-ordered and prosperous life in our country - New Uzbekistan.
First of all, our Main Law stipulates that the interests of the individual are above the interests of the state, that a person, his rights and freedoms and interests are imprinted as the highest value, that the only source of state power in Uzbekistan is the people, that the state expresses the will of the people, serves its interests.
Such achievements and results, which are the result of the enormous legal opportunities created by our Constitution, certainly cause us all great pride. To this end, in connection with the 29th anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, an event with the participation of the university faculty and students was organized at UWED.
The event was held by the Vice-Rector for International Relations of UWED S. Saidkasimov, who was directly involved in the creation of our Constitution. Saidkasimov dwelt in detail on the systemic democratic reforms carried out in our country to ensure the principles of democracy and social justice, loyalty and humanism deeply rooted in our Constitution.
Speaking at the event, I. Khamedov noted that our head of state is the main legal guarantee of building a sovereign democratic state in our country, ensuring human interests, rights and freedoms, economic development and improving the welfare of our people, and shared memories of its creation.
At the event, students also expressed their opinion through artistic performances and presentations about the role and importance of our head office in our lives, about strengthening in the hearts of young people a sense of respect for the law, love and devotion to the Motherland, raising legal awareness and culture, about the history of the creation of the Main Law, changes and additions made to it.