"O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi - mamlakat taraqqiyoti va jamiyat farovonligining huquqiy kafolati"
09.12.2021 2352
Ma’lumki, har qanday huquqiy demokratik davlatning eng asosiy prinsiplaridan biri - bu qonun ustuvorligidir. Bosh qomusimiz bo’lgan Konstitutsiya - yurtimizda huquqiy demokratik davlat, kuchli fuqarolik jamiyati, erkin bozor munosabatlariga asoslangan iqtisodiyotni tarkib toptirish, xalqimiz uchun farovon hayot barpo etish, mamlakatimizning xalqaro maydonda munosib o‘rin egallab turishda xizmat qiladigan mustahkam poydevor sanaladi.
Respublikamiz mustaqillikka erishgach, 1992-yil 8-dekabrda Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Kengashining 12-chaqiriq oʼn birinchi sessiyasida mustaqil davlatimizning huquqiy asosi Oʼzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilindi. Oʼtgan qisqa davrda jamiyatimizning siyosiy-huquqiy va ijtimoiy-iqtisodiy qiyofasi, odamlarimizning dunyoqarashi butunlay oʼzgargani, har bir yurtdoshimizning mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qoʼshayotgani Bosh qomusimizning hayotbaxsh qudrati va ulkan salohiyatidan dalolat beradi. Аna shu ulkan salohiyatga tayanib, xalqimiz bugungi kunda murakkab sinovlarni mardona yengib, yurtimizda erkin, obod va farovon hayot – yangi Oʼzbekistonni barpo etish yoʼlida fidokorona mehnat qilmoqda.
Аsosiy Qonunimizda birinchi navbatda shaxs manfaatining davlat manfaatidan ustun etib belgilangani, inson, uning huquq va erkinliklari hamda manfaatlari eng oliy qadriyat sifatida muhrlab qoʼyilganligi, Oʼzbekistonda davlat hokimiyatining birdan-bir manbai xalq boʼlib, davlat xalqning irodasini ifodalashi, uning manfaatlariga xizmat qilishi ta'minlangan.
Konstitutsiyamiz yaratib bergan ulkan huquqiy imkoniyatlarning samarasi boʼlgan bunday yutuq va natijalar barchamizga albatta yuksak gʼurur va iftixor bagʼishlaydi. Shu maqsadda, “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 29 yilligi” munosabati bilan JIDU da universitet professor-o’qituvchilari, talaba-yoshlar ishtirokida tadbir tashkil etildi.
Tadbirni Konstitutsiyamiz yaratilishida bevosita ishtirok etgan JIDU Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori S.Saidqosimov ochib berib, Konstitutsiyamiz mohiyatiga chuqur singdirilgan demokratiya va ijtimoiy adolatga sadoqat hamda insonparvarlik tamoyillarini taʼminlash boʼyicha mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tizimli demokratik islohotlar haqida batafsil toʼxtalib oʼtdi.
Shuningdek, tadbirda so’zga chiqqan I.Xamedov Bosh qomusimiz mamlakatimizda suveren demokratik davlat barpo etish, inson manfaatlari, huquq va erkinliklarini ta’minlash, iqtisodiyotimiz rivoji va turmushimiz farovonligini yuksaltirishning asosiy huquqiy kafolati ekanligi ta’kidlab, uning yaratilishidagi hotiralar bilan o‘rtoqlashdi.
Shuningdek tadbirda talabalar ham Bosh Qomusimizning hayotimizdagi o‘rni va ahamiyati, yoshlarimiz qalbida qonunga hurmat, Vatanga mehr va sadoqat tuyg‘usini kuchaytirish, huquqiy ong va madaniyatni oshirish, bosh qomusimizning yaratilish tarixi, unga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar haqida o’zlarining badiiy chiqishlar, taqdimotlar orqali o’z fikr-mulohazalarini bildirib o’tdilar.

Как известно, одним из основополагающих принципов любого правового демократического государства является верховенство закона. Конституция, являющаяся главным законом нашей страны, является прочным фундаментом, служащим созданию в стране правового демократического государства, сильного гражданского общества, экономики, основанной на свободных рыночных отношениях, построению комфортной жизни для нашего народа, возрастающей роли нашей страны на международной арене.
После обретения нашей республикой независимости, 8 декабря 1992 года на одиннадцатой сессии Верховного Совета Республики Узбекистан 12-го созыва была принята Конституция Республики Узбекистан – правовая основа нашего независимого государства. Тот факт, что за прошедший короткий период полностью изменился политико-правовой и социально-экономический облик нашего общества, сознание нашего народа, каждый наш соотечественник вносит достойный вклад в развитие нашей страны, свидетельствует о жизненной силе и огромном потенциале нашего народа. Опираясь на этот огромный потенциал, наш народ сегодня мужественно преодолевает сложные испытания и самоотверженно трудится на пути построения в нашей стране свободной, благоустроенной и процветающей жизни – Нового Узбекистана.
В нашем Основном законе в первую очередь закреплено, что интересы личности превыше интересов государства, что человек, его права и свободы и интересы запечатлены как высшая ценность, что единственным источником государственной власти в Узбекистане является народ, что государство выражает волю народа, служит его интересам.
Такие достижения и результаты, являющиеся результатом огромных правовых возможностей, созданных нашей Конституцией, безусловно, вызывают у всех нас высокую гордость. С этой целью, в связи с 29-летием принятия Конституции Республики Узбекистан, в УМЭД организовано мероприятие с участием профессорско-преподавательского состава университета, студенческой молодежи.
Мероприятие провел проректор по международным отношениям УМЭД С. Саидкасимов, который принимал непосредственное участие в создании нашей Конституции. Саидкасимов подробно остановился на осуществляемых в нашей стране системных демократических реформах по обеспечению глубоко укоренившихся в нашей Конституции принципов демократии и социальной справедливости, верности и гуманизма.
Выступая на мероприятии, И.Хамедов отметил, что наш глава государства является главной правовой гарантией построения в нашей стране суверенного демократического государства, обеспечения интересов, прав и свобод человека, развития экономики и повышения благосостояния нашего народа, и поделился воспоминаниями о его создании.
На мероприятии студенты также посредством художественных выступлений и презентаций высказали свое мнение о роли и значении нашего головного офиса в нашей жизни, об укреплении в сердцах молодежи чувства уважения к закону, любви и преданности Родине, повышении правового сознания и культуры, об истории создания Основного закона, внесенных в него изменениях и дополнениях.