5 tashabbus har doim biz bilan birga!
Bugungi kunda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ta’lim jarayonlari masofaviy olib borilayotganligiga qaramasdan talabalar va tyutorlar ma’naviy-ma’rifiy jarayonlar uzluksizligini ta’minlashda o‘z faolligini ko‘rsatishmoqdalar. Xususan, universitet tyutorlari D.To‘xtayeva, A.Abdujalilov, G.Mansurova, S.Nosirova, A.Begmurodovlarning talabalar bilan Toshkent shahridagi teatr, muzey va boshqa turistik obyektlarga tashriflari yosh diplomatlarda chuqur taassurot qoldirdilar. Yoshlar teatr madaniy hordiq chiqarish uchungina emas, balki undagi namoyish etiladigan sahnalarni tomosha qilib, inson jamiyatdagi voqe’liklarni, kechinmalarni teran anglashi mumkinligiga hamda har bir insonga hayotiy saboqlar beruvchi jonli vosita ekanligiga yana bir bor amin bo‘ldilar. Bejizga Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 tashabbusning birinchisi, aynan, yoshlarni musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirishga qaratilmaganligini beixtiyor anglaymiz.
Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan besh tashabbusni yodga olar ekanmiz 2-tashabbus - yoshlarni jismoniy chiniqtirish va sport sohasidagi qobiliyatlarini namoyon qilishlari uchun zarur sharoitlar yaratib berishda universitet sport murabbiylari Sh.Dilmurodov va D.Raxmatovlar ham jim qarab turmasdan 3 ta fakultetlarning 1-bosqich talabalari o‘rtasida 6 ta jamoalar ishtirokida minifutbol bo‘yicha minimusobaqa tashkil etdilar. Ushbu musobaqada Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakultetining “UWED United” jamoasi 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi. O‘qituvchi I.Uvraimov (o‘zi boshqa fan mutaxassisi bo’lishiga qaramasdan talabalarni sportga jalb qilishda juda faol, baraka topsin, boshqa o‘qituvchilar ham o‘rnak olsa bo‘larmidi?) ham salmoqli natijani qo‘lga kiritmasada 2,3 bosqich talabalardan iborat jamoalar bilan shahar va respublika miqyosidagi musobaqalarda faol ishtirok etdi. Bu to‘g‘rida I.Uvraimov shunday deydi: “Biz uchun sportda muhimi g‘alaba emas, biz uchun sportda muhimi sog‘lik!”.
Yoshlarni kitob o‘qishga bo‘lgan qiziqishlarini yanada oshirishga qaratilgan 4-tashabbusda ham tyutorlar faollik ko‘rsatib milliy va jahon adabiyoti durdonalari to‘g‘risida talabalar bilan turli suhbat va uchrashuvlar tashkil qilishmoqdalar.
Universitetga yaqinda ishga qabul qilingan psixolog O.Arziyev ham qo’l qovushtirib qarab turmasdan ma’naviy muhitdan ajralib qolayotgan talabalar va xodimlar bilan ishlarni faollashtirishga, ularni qiynayotgan muammolarga yechim topishga o’z hissasini qo‘shib kelmoqda.
Hozirda universitetimiz talabalar “8-dekabr – Konstitutsiya kuni”ga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rishmoqda.

Nowadays, despite the fact that educational processes at the University of World Economy and Diplomacy are carried out remotely, students and tutors are active in ensuring the continuity of spiritual and educational processes. In particular, university tutors D.Tukhtayeva, A.Abdujalilov, G.Mansurova, S.Nosirova, A.Begmurodova together with students visited theaters, museums and other tourist sites of the city of Tashkent, which made a deep impression on young diplomats. Young people were convinced not only that the theater serves for cultural leisure, but also that by watching the scenes presented in it, a person can better understand the realities and experiences of society, and is also a living tool that gives everyone a life lesson. It is not for nothing that we realize that the first of the 5 initiatives put forward by the President of our country is aimed precisely at increasing the interest of young people in music, painting, literature, theater and other types of art.
Recalling the five initiatives put forward by the Head of our State, we note that the 2nd initiative-the creation of the necessary conditions for the physical training of young people and the manifestation of their abilities in the field of sports-was implemented by the sports coaches of the University, Sh.Dilmurodov and D. Rakhmatov. They also immediately organized a mini-mini-football competition among 1st-year students of 3 faculties with the participation of 6 teams. In this competition, the UWED United team of the Faculty of International Economics and Management (IEM) took 1st place. Educator I. Uvraimov (despite the fact that he himself is a specialist in other subjects, he is very active in attracting students to sports, maybe teachers need to take an example from him?) despite the impressive results, together with the 2nd and 3rd courses, he took an active part in competitions of the city and republican stage with teams of students. I.Uvraimov says: «For us in sports the main thing is not victory, for us in sports the main thing is health!».
As part of the 4th initiative aimed at increasing the interest of young people in reading books, tutors also actively conduct various conversations and meetings with students on masterpieces of national and world literature.
Recently hired at the university psychologist O.Arziyev also contributes to the activation of work with students and staff who, without breaking away from the spiritual environment, find solutions to problems that concern them.
Currently, students of our university are actively preparing for the «8th of December-Constitution Day».