5 tashabbus har doim biz bilan birga!
Bugungi kunda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ta’lim jarayonlari masofaviy olib borilayotganligiga qaramasdan talabalar va tyutorlar ma’naviy-ma’rifiy jarayonlar uzluksizligini ta’minlashda o‘z faolligini ko‘rsatishmoqdalar. Xususan, universitet tyutorlari D.To‘xtayeva, A.Abdujalilov, G.Mansurova, S.Nosirova, A.Begmurodovlarning talabalar bilan Toshkent shahridagi teatr, muzey va boshqa turistik obyektlarga tashriflari yosh diplomatlarda chuqur taassurot qoldirdilar. Yoshlar teatr madaniy hordiq chiqarish uchungina emas, balki undagi namoyish etiladigan sahnalarni tomosha qilib, inson jamiyatdagi voqe’liklarni, kechinmalarni teran anglashi mumkinligiga hamda har bir insonga hayotiy saboqlar beruvchi jonli vosita ekanligiga yana bir bor amin bo‘ldilar. Bejizga Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 tashabbusning birinchisi, aynan, yoshlarni musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirishga qaratilmaganligini beixtiyor anglaymiz.
Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan besh tashabbusni yodga olar ekanmiz 2-tashabbus - yoshlarni jismoniy chiniqtirish va sport sohasidagi qobiliyatlarini namoyon qilishlari uchun zarur sharoitlar yaratib berishda universitet sport murabbiylari Sh.Dilmurodov va D.Raxmatovlar ham jim qarab turmasdan 3 ta fakultetlarning 1-bosqich talabalari o‘rtasida 6 ta jamoalar ishtirokida minifutbol bo‘yicha minimusobaqa tashkil etdilar. Ushbu musobaqada Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakultetining “UWED United” jamoasi 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi. O‘qituvchi I.Uvraimov (o‘zi boshqa fan mutaxassisi bo’lishiga qaramasdan talabalarni sportga jalb qilishda juda faol, baraka topsin, boshqa o‘qituvchilar ham o‘rnak olsa bo‘larmidi?) ham salmoqli natijani qo‘lga kiritmasada 2,3 bosqich talabalardan iborat jamoalar bilan shahar va respublika miqyosidagi musobaqalarda faol ishtirok etdi. Bu to‘g‘rida I.Uvraimov shunday deydi: “Biz uchun sportda muhimi g‘alaba emas, biz uchun sportda muhimi sog‘lik!”.
Yoshlarni kitob o‘qishga bo‘lgan qiziqishlarini yanada oshirishga qaratilgan 4-tashabbusda ham tyutorlar faollik ko‘rsatib milliy va jahon adabiyoti durdonalari to‘g‘risida talabalar bilan turli suhbat va uchrashuvlar tashkil qilishmoqdalar.
Universitetga yaqinda ishga qabul qilingan psixolog O.Arziyev ham qo’l qovushtirib qarab turmasdan ma’naviy muhitdan ajralib qolayotgan talabalar va xodimlar bilan ishlarni faollashtirishga, ularni qiynayotgan muammolarga yechim topishga o’z hissasini qo‘shib kelmoqda.
Hozirda universitetimiz talabalar “8-dekabr – Konstitutsiya kuni”ga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rishmoqda.

5 инициатив всегда с нами!
Сегодня, несмотря на то, что образовательные процессы в Университете мировой экономики и дипломатии осуществляются дистанционно, студенты и тьюторы проявляют свою активность в обеспечении непрерывности духовно-просветительских процессов. В частности, университетские тьюторы Д.Тухтаева, А.Абдужалилов, Г.Мансурова, С.Носирова, А.Бемуродова вместе со студентами посетили театры, музеи и другие туристические объекты города Ташкента, которые произвели глубокое впечатление на молодых дипломатов. Молодые люди убедились не только в том, что театр служит для культурного досуга, но и в том, что, наблюдая за представленными в нем сценами, человек может глубже понять реалии и переживания общества, а также является живым инструментом, дающим каждому человеку жизненный урок. Не зря мы осознаем, что первая из 5 инициатив, выдвинутых Президентом нашей страны, направлена именно на повышение интереса молодежи к музыке, живописи, литературе, театру и другим видам искусства.
Вспоминая пять инициатив, выдвинутых Главой нашего государства, отметим, что 2-я инициатива-создание необходимых условий для физической подготовки молодежи и проявления ее способностей в области спорта-была реализована спортивными тренерами университета Ш.Дилмуродовым и Д.Рахматовым. Они также без промедления организовали мини-соревнование по мини-футболу среди студентов 1-го курса 3-х факультетов с участием 6 команд. В этом конкурсе команда UWED United Факультета Международной экономики и менеджмента (МЭМ) заняла 1-е место. Воспитатель И.Увраимов (несмотря на то, что он сам является специалистом по другим предметам, он очень активен в привлечении студентов к спорту, может преподавателям нужно брать пример с него? несмотря на впечатляющие результаты, вместе со 2 и 3 курсами принимал активное участие в соревнованиях городского и республиканского этапа с командами студентов. И.Увраимов говорит: "Для нас в спорте главное не победа, для нас в спорте главное здоровье!”.
В рамках 4-й инициативы, направленной на повышение интереса молодежи к чтению книг, тьюторы также активно проводят различные беседы и встречи со студентами по шедеврам национальной и мировой литературы.
Недавно принятый на работу в университет психолог О.Арзиев также вносит свой вклад в активизацию работы со студентами и сотрудниками, которые, не отрываясь от духовной среды, находят решение проблем, которые их волнуют.