Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoevning vazifasiga kirishish tantanali marosimiga bagʼishlangan Oliy Majlis palatalari qoʼshma majlisidagi "Yangi Oʼzbekiston taraqqiyot strategiyasi asosida demokratik islohotlar yoʼlini qatʼiy davom ettiramiz” mavzusidagi nutqi asosida maxsus dars
18.11.2021 2097
Shu yilning 17-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasining yangi saylangan Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatasining qo‘shma majlisidagi inauguratsiya marosimidagi nutqi asosida “O‘zbekistonning yangi taraqqiyot strategiyasiga asoslangan demokratik islohotlar yo‘li” mavzusida maxsus dars bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 2-kurs talabalari Prezidentimiz Sh.Mirziyoyevning joriy yil 6-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan tantanali marosimdagi nutqida bildirilgan “O‘zbekistonni rivojlantirishning yangi taraqqiyot strategiyasi”da belgilab berilgan asosiy tamoyil va yo’nalishlari bilan yaqindan tanishtirildi. Mamlakatimiz rahbari tomonidan “Harakatlar strategiyasidan taraqqiyot strategiyasi sari” g‘oyasi belgilab berilgan islohotlarning asosiy tamoyili ekanligi talabalarga tushuntirib berildi. Talabalar e’tibori Yangi O’zbekiston, “Inson-jamiyat-davlat” tamoyili asosida shakllantirilishiga qaratildi. Shu bilan birga, Strategiyaning ettita asosiy yo‘nalishi alohida tahlil qilib berildi. Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan Vatan farovonligi yo‘lida yangi g‘oyalar, amaliy takliflar izlash zarurligi bilan shartlangan yondashuvga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, O‘zbekiston pragmatik, muvozanatli tashqi siyosat va iqtisodiy diplomatiyani davom ettirishi qayd etildi. Bu, birinchi navbatda, Markaziy Osiyo davlatlari bilan yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, shuningdek, dunyoning barcha mintaqalaridagi hamkorlar bilan o‘zaro manfaatli va ko‘p qirrali munosabatlarni kengaytirishi ta’kidlab o’tildi.

Специальный курс посвященный выступлению Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева на совместном заседании Олий Мажлиса Республики Узбекистан на тему: “Мы будем решительно идти по пути демократических реформ на основе новой стратегии развития Узбекистана
18.11.2021 2095
17 ноября с.г. в Университете мировой экономики и дипломатии состоялись мероприятия, посвященные выступлению вновь избранного Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии вступления в должность на совместном заседании палат Олий Мажлиса на тему: «Мы будем решительно идти по пути демократических реформ на основе Новой стратегии развития Узбекистана».
На мероприятии студенты 2 курса факультета «Международные отношения» были ознакомлены с ключевыми положениями и идеями, изложенными в Новой стратегии развития Узбекистана, озвученными Президентом Ш.Мирзиеевым в своей инаугурационной речи 6 ноября с.г.
Президент Республики Узбекистан в своем выступлении, раскрывая суть основных приоритетов будущих реформ подчеркнул, что «все свои силы и потенциал мы направим на достижение нашей общей великой цели – построение Нового Узбекистана». Строительство Нового Узбекистана – это не субъективное желание, не пиар-кампания, а объективная необходимость.
Студентам были раскрыты основные базовые идеи реформы, которую Руководитель страны обозначил как идею «От Стратегии действий – к Стратегии развития». Внимание студентов было обращено на то, что организация деятельности будет формироваться на основе нового принципа: «человек-общество-государство». При этом были раскрыты по отдельности семь ключевых направлений Стратегии. Особое внимание было обращено подходу, озвученного Президентом, который обусловлен необходимостью поиска новых идей и практических предложений во благо процветания Родины. Также отмечено, что Узбекистан продолжит свою прагматичную, взвешенную внешнюю политику и экономическую дипломатию. Это, прежде всего, дальнейшее укрепление отношений добрососедства и стратегического партнерства со странами Центральной Азии, а также расширение взаимовыгодных и многоплановых отношений с партнерами во всех регионах мира.