2021-yilning 27-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida B2Gold Mining kompaniyasining hukumat bilan aloqalar bo‘yicha vitse-prezidenti, Kanadaning Kosta-Rika, Nikaragua va Gondurasdagi sobiq elchisi, Prezident saylovida xalqaro kuzatuvchi sifatida O‘zbekistonga tashrif buyurgan Neil Rider (AQSh) bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Neil Rider tashrifini universitet rektori Sodiq Safayev qabul qildi. Uchrashuvda mehmon O‘zbekistonga tashrifi davomida orttirgan taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi.
Uchrashuvning keyingi qismi JIDU talabalari va o‘qituvchilari uchun ma’ruzadan iborat bo‘lib, unda Neil Rider o‘zining hayotiy tajribasi, jumladan, 35 yillik diplomatik faoliyati to`g`risida so`z yuritdi.
Janob Rider B2Gold tog'-kon kompaniyasi taqdimotini o'tkazish barobarida O'zbekistonda oltin qazib olish sanoatining istiqbollari haqida o'z qarashlarini bildirdi. Ushbu kompaniyaning mamlakatimizdagi faoliyati va istiqbollari haqida alohida to`xtalib o`tdi. Uchrashuv davomida Kanada kompaniyasi mamlakatimiz oltin qazib olish sanoatiga ilk bor 2018-yilda Navoiy viloyatidagi konlarni o‘zlashtirish bo‘yicha kirib kelganligi va birgina 2020-yil uchun mazkur loyihaga yo‘naltirilgan investitsiyalar hajmi qariyb 3 million AQSH dollarini tashkil etganligi haqida ma’lumotlar berib o`tildi.
Ma’ruzachi O‘zbekiston oltin zahiralari va resurslari bo‘yicha jahonda yetakchi o‘rinlardan birini egallaganligi sababli bu borada ulkan imkoniyatlarga ega ekanligi haqida ta`kidlab o`tdi.
Ingliz tilida o‘tkazilgan ma’ruza davomida talabalar va o‘qituvchilar o‘zlarini qiziqtirgan ko‘plab savollarga atroflicha javob oldilar.
Uchrashuv so‘ngida kanadalik diplomat uchrashuvdan chuqur mamnunligini bildirib, uning tashkilotchilariga alohida minnatdorchilik bildirdi.

Former Ambassador of Canada to Costa Rica, Nicaragua and Honduras visited UWED
On October 27, 2021, at the University of World Economy and Diplomacy, a meeting was held with Neil Reeder (USA) - Vice President for Government Relations of the B2Gold Mining Company, the former Canadian Ambassador to Costa Rica, Nicaragua and Honduras, who arrived in Uzbekistan as international observer for the presidential election.
Neil Reeder was received by the rector of the university Sadyk Safayev. During the meeting, the guest shared his impressions earned during the period of time he spent in Uzbekistan.
The next part of the meeting consisted of a lecture for UWED students and teachers, where Neil Reeder spoke about his life experience, including 35 years of diplomatic work.
Mr. Reeder made a presentation of the B2Gold mining company and his vision of the prospects for the gold mining industry in Uzbekistan. He talked about the company's activities and prosperities in our country. He informed that the Canadian company first entered the gold mining industry of our country in 2018 for the development of deposits in the Navoi region and the amount of investment in this project has shown the numbers about 3 million US dollars for only 2020.
The lecturer emphasized that Uzbekistan has tremendous opportunities in this area, as it is one of the world leaders in gold reserves and resources.
During the lecture, which was held in English, students and teachers received detailed answers to many of their interested questions.
At the end of the meeting, the Canadian diplomat expressed his deep satisfaction with the meeting and expressed gratitude for its organization.