2021-yilning 27-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida B2Gold Mining kompaniyasining hukumat bilan aloqalar bo‘yicha vitse-prezidenti, Kanadaning Kosta-Rika, Nikaragua va Gondurasdagi sobiq elchisi, Prezident saylovida xalqaro kuzatuvchi sifatida O‘zbekistonga tashrif buyurgan Neil Rider (AQSh) bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Neil Rider tashrifini universitet rektori Sodiq Safayev qabul qildi. Uchrashuvda mehmon O‘zbekistonga tashrifi davomida orttirgan taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi.
Uchrashuvning keyingi qismi JIDU talabalari va o‘qituvchilari uchun ma’ruzadan iborat bo‘lib, unda Neil Rider o‘zining hayotiy tajribasi, jumladan, 35 yillik diplomatik faoliyati to`g`risida so`z yuritdi.
Janob Rider B2Gold tog'-kon kompaniyasi taqdimotini o'tkazish barobarida O'zbekistonda oltin qazib olish sanoatining istiqbollari haqida o'z qarashlarini bildirdi. Ushbu kompaniyaning mamlakatimizdagi faoliyati va istiqbollari haqida alohida to`xtalib o`tdi. Uchrashuv davomida Kanada kompaniyasi mamlakatimiz oltin qazib olish sanoatiga ilk bor 2018-yilda Navoiy viloyatidagi konlarni o‘zlashtirish bo‘yicha kirib kelganligi va birgina 2020-yil uchun mazkur loyihaga yo‘naltirilgan investitsiyalar hajmi qariyb 3 million AQSH dollarini tashkil etganligi haqida ma’lumotlar berib o`tildi.
Ma’ruzachi O‘zbekiston oltin zahiralari va resurslari bo‘yicha jahonda yetakchi o‘rinlardan birini egallaganligi sababli bu borada ulkan imkoniyatlarga ega ekanligi haqida ta`kidlab o`tdi.
Ingliz tilida o‘tkazilgan ma’ruza davomida talabalar va o‘qituvchilar o‘zlarini qiziqtirgan ko‘plab savollarga atroflicha javob oldilar.
Uchrashuv so‘ngida kanadalik diplomat uchrashuvdan chuqur mamnunligini bildirib, uning tashkilotchilariga alohida minnatdorchilik bildirdi.

УМЭД посетил бывший Посол Канады в Коста-Рике, Никарагуа и Гондурасе
27 октября 2021 г. в Университете мировой экономики и дипломатии прошла встреча с Нэилом Ридер (США) - Вице-президентом по связям с правительствами горнорудной компании «B2Gold», бывшим послом Канады в Коста-Рике, Никарагуа и Гондурасе, прибывшим в Узбекистан в качестве международного наблюдателя за президентскими выборами.
Нейл Ридер был принят ректором университета Садыком Сафаевым. Во время встречи гость поделился впечатлениями о своём пребывании в Узбекистане.
Следующая часть встречи состояла из лекции для студентов и преподавателей УМЭД, где Нейл Ридер рассказал о своём жизненном опыте, в том числе 35-летней дипломатической работе.
Г-н Ридер выступил с презентацией горнорудной компании «B2Gold» и своём видении перспектив золотодобывающей отрасли Узбекистана. Рассказал о деятельности компании в нашей стране. Проинформировал о том, что канадская компания впервые вошла в золотодобывающую отрасль нашей страны в 2018г. по освоению месторождений в Навоийской области и сумма инвестиций в данный проект только на 2020г. составила сумму в размере порядка 3 млн. долларов США.
Лектор особо отметил, что Узбекистан имеет колоссальные возможности в этой сфере, так как входит в число мировых лидеров по запасам и ресурсам золота.
В ходе лекции, проходившей на английском языке, студенты и преподаватели получили подробные ответы на многие интересующие их вопросы.
В заключение встречи, канадский дипломат выразил своё глубокое удовлетворение состоявшейся встречей и выразил благодарность за ее организацию.