2021 yil 22 oktyabrda O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Markaziy Osiyo va Kavkazni o‘rganish tadqiqot instituti Bosh direktori, professor Tetsudji Tanaka (Yaponiya) bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Yig'ilishda JIDU tomonidan Xalqaro aloqalar bo'yicha prorektor S.S. Saidqosimov, Xalqaro hamkorlik bo'limi boshlig'i A.I. Muxitdinov va Sharq tillari kafedrasi mudiri X.Sh. Gafurova ishtirok etdi.
Suhbat boshida prof. S. Saidqosimov mehmonni qutlab, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2019 yil dekabr oyida Yaponiyaga rasmiy tashrifi yakunlari bo'yicha qabul qilingan "Yo'l xaritasi" bandlariga muvofiq JIDU Yaponiya oliy o'quv yurtlari bilan fan va ta'lim sohasidagi aloqalarni kengaytirish borasida faol maqsadli ish olib borilayotganini ta'kidladi.
Professor Tanakaning so’zlariga ko’ra, institut Sh.Mirziyoyevning nutqlari va faoliyatini doimiy o'rganish asosida O'zbekiston Prezidentining Markaziy Osiyo mintaqasidagi etakchiligini, uning yangilangan tashqi siyosat va dinamik ichki islohotlar borasidagi ko'plab tashabbuslarini yuqori baholab, jahon hamjamiyatida keng qo'llab-quvvatlashga munosibligini ta’kidladi.
Professor Tetsuji Tanaka hozirda Yaponiya Tokiyo universitetida rektor maslahatchisi ekanini ma'lum qildi va JIDU talabalari uchun ingliz va yapon tillarida ma'ruzalar o'qishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv davomida o'zaro manfaatli ikki tomonlama hamkorlikning turli masalalari, shuningdek, o'zaro munosabatlarning ustuvor yo'nalishlari muhokama qilindi.
Muzokaralar natijasida JIDU talabalari uchun "Yaponiya bank tizimi", "Raqamli iqtisodiyot", "Yaponiyaning texnologik yutuqlari", "Yaponiyaning milliy o'ziga xosligini saqlanishi" va boshqa yo'nalishlar bo'yicha yapon va ingliz tillarida onlayn-ma'ruzalar siklini yaqin kelajakda tashkil etish, yosh tadqiqotchilar, magistrantlar va doktorantlar ishtirokida qo'shma ilmiy konferentsiyalar va seminarlar o'tkazish to'g'risida kelishuvga erishildi.
Shuningdek, JIDUning Yaponiya tadqiqotlari tahliliy markazi va Yaponiyaning Markaziy Osiyo va Kavkazni o‘rganish tadqiqot instituti o'rtasida hamkorlik o‘rnatish, Yaponiya jamiyatini Markaziy Osiyo madaniyati bilan qiyosiy tahlil qilish bo'yicha seminarlar tashkil etish va boshqa amaliy masalalar ko'rib chiqildi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning amaliy masalalarini hal qilish maqsadida Markaziy Osiyo va Kavkazni o'rganish tadqiqot instituti va JIDU rahbariyatlarining bunday uchrashuvlarini muntazam ravishda o'tkazishga kelishib oldilar.
Professor Tanaka, S.S.Saidqosimov tomonidan keng qamrovli ma'lumotlar berilgan O'zbekistonning pandemiya oqibatlarini bartaraf etish tajribasi, shuningdek, Prezident Sh.M.Mirziyoyevning Afg'onistondagi so'nggi o'zgarishlar munosabati bilan mazkur davlatga nisbatan siyosatiga alohida qiziqish bildirdi.
Yaponiyadan kelgan oliy martabali mehmon uchrashuvdan chuqur mamnunligini va uning tashkil etilganidan minnatdorligini bildirdi.

22 октября 2021г. в УМЭД при МИД Узбекистана состоялась обстоятельная встреча с проф.Тецуджи Танака (Япония) - генеральным директором Исследовательского института изучения ЦА и Кавказа.
Со стороны УМЭД на встрече приняли участие Саидкасымов С.С. – проректор по международным связям, Мухитдинов А.И. – начальник Отдела международного сотрудничества, Гафурова Х.Ш.– зав.кафедрой «Восточные языки».
В начале беседы проф. Саидкасымов С.С., поприветствовав гостя, отметил, что в соответствии с пунктами «дорожной карты», принятой по итогам официального визита Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева в Японию в декабре 2019г., УМЭД ведется активная целенаправленная работа по расширению научно-образовательных связей между высшими образовательными учреждениями Японии.
Проф.Танака сообщил, что институт на основе постоянного изучения выступлений и деятельности Ш.Мирзиёева, высоко оценивает лидерство Президента Узбекистана в центрально-азиатском регионе, его многочисленные инициативы с обновленной внешней политикой и динамичными внутренними реформами, что заслуженно получает, по его словам, широкую поддержку в мировом сообществе.
Проф.Тецуджи Танака проинформировал о том, что в настоящее время он является также Советником Ректора в Токийском Университете Японии и выразил готовность прочитать лекции для студентов УМЭД на английском и японском языках.
В ходе встречи были обсуждены различные вопросы взаимовыгодного двустороннего сотрудничества, а также обсуждались приоритетные направления взаимодействия.
По итогам переговоров достигнута договоренность об организации в ближайшее время цикла онлайн лекций для студентов УМЭД по направлениям «Банковская система Японии», «Digital economy», «Технологические достижения Японии», «Сохранение национальной идентичности Японии» и др. на японском и английском языках, проведение совместных научных конференций и семинаров с участием молодых исследователей, магистрантов и докторантов.
Также рассматривались практические вопросы организации сотрудничества между вновь организованным Аналитическим Центром научных исследований Японии УМЭД и Исследовательским институтом изучения ЦА и Кавказа Японии, организация семинаров по сравнительному анализу японского общества с культурой Центральной Азии и др.
Стороны согласились проводить подобные встречи руководства Исследовательского института изучения ЦА и Кавказа и УМЭД на регулярной основе для оперативного решения практических вопросов развития двухстороннего сотрудничества.
Проф.Танака также особо интересовался опытом Узбекистана в преодолении последствий пандемии, а также политикой Президента Ш.М.Мирзиёева в отношении Афганистана в свете последний изменений в этой стране, на что проф.С.С.Саидкасимовым была дана исчерпывающая информация по этим вопросам.
Высокий гость из Японии выразил свою глубокое удовлетворение состоявшейся встречей и выразил благодарность за ее организацию.