Ona tilimiz taqdiri bizning qo‘limizda!
Til davlat qudrati, nufuzi ramzidir. Milliy va madaniy boyligimiz, davlatchiligimiz timsoli, g‘urur va sha’nimiz bo‘lgan ona tilimizga davlat tili maqomi berilganiga 32 yil to‘lishi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Ona tilimiz taqdiri bizning qo‘limizda!” shiori ostida keng nishonlanmoqda.
O‘zbek tili bayrami kuni munosabati bilan o‘tkazilayotgan tadbirlar oyligi doirasida “Ona tilimiz taqdiri bizning qo‘limizda!” publitsistik maqolalar tanlovi, “Xalqning umrboqiyligi – uning tili bilandir” mavzusida insholar tanlovi, “Ona tilim o‘lmaydi” mavzusida videoroliklar tanlovi, “Mening ona tilim, munis, mehribon, Sen Turkiy Dunyoning g‘olib xayoli - Seni yozajakman, tirilgan jahon” shiori ostida yosh ijodkorlar tanlovlari bo‘lib o‘tdi. Tanlovda 60 dan ortiq talabalar ishtirok etdilar.
20–oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida TIV xodimlari, diplomatlar, chet eldagi elchixonamiz vakillari va JIDU talabalari ishtirokida “Davlat tashkilotlarida o‘zbek tilidan foydalanishni takomillashtirish” mavzusida davra suhbati bo‘ldi. Unda til sohasida qo‘lga kiritilgan ulkan yutuqlar, tilimizga davlat siyosati darajasida berilayotgan e’tibor, hozirgi kunda o‘zbek tilining rasmiy ish yuritish tili sifatida barcha sohalardagi o‘rni, xalqaro hujjatlardagi maqomi, yuksak madaniy til masalari, soha tili muammolari haqida so‘z bordi. Tadbir ishtirokchilari davlat tilini yanada takomillashtirish borasida zarur vazifalarni belgilab oldilar.
21-oktabr kuni taniqli yozuvchi, shoir, tarjimon va adabiyotshunos olim, filologiya fanlari doktori Ulug‘bek Hamdam bilan "Til - ma'naviyat ko'zgusi" mavzusida ZOOM dasturi orqali onlayn formatda davra-suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda JIDU professor-o‘qituvchilari hamda talabalar ishtirok etdilar. O‘zbek va rus tillar kafedrasi mudiri M. Abduraxmanova kirish nutqida barcha yig‘ilganlarni bayram bilan qutladi hamda tilimizga davlat tili maqomi berilgan sanadan buyon o‘tgan davr ichida erishilgan yutuqlar, ayni paytda uning buguni hamda kelajagi bilan bog‘liq muammolarga qisqa to‘xtalib o‘tdi. Kafedra dotsenti, f.f.n. Sh. Normatova o‘zbek tilining qudrati hamda imkoniyatlarini namoyish qilishda ijodkor qalam ahli – shoir va yozuvchilarning ulkan xizmatlarini ta’kidladi. Shundan so‘ng navbat Ulug‘bek Hamdamga berildi. Notiq o‘zbek tili bayramining ahamiyati, uning tub mohiyati, qadrini alohida e’tirof etdi; til hamda adabiyot, ularning jamiyatdagi, inson ma’naviy hayotidagi o‘rni, shu bilan bog‘liq o‘zini o‘ylantirgan muammolar bilan o’rtoqlashdi. Yozuvchi, shoir va munaqqid sifatida tanilgan serqirra ijodkorning jo‘shqin, qamrovli hamda mazmunli nutqi tinglovchilarda chuqur taassurot qoldirdi.
Uchrashuv so‘ngida talabalar hurmatli mehmonga o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qildilar, sermazmun javoblarni tingladilar, foydali maslahatlar oldilar. Talabalar tomonidan Ulug‘bek Hamdam qalamiga mansub she’rlarning yoddan o‘qilishi bayramga alohida shoirona ruh baxsh etdi.
Ushbu uchrashuv “Ona tilimiz taqdiri bizning qo‘limizda!” shiori ostida o‘tkazilayotgan oylik tadbirlarning o‘ziga xos yakuni bo‘ldi.

Судьба нашего родного языка в наших руках!
Язык - символ государственной власти и его авторитета. В Университете мировой экономики и дипломатии под девизом «Судьба нашего родного языка в наших руках!» широко отмечается 32-летие нашего родного языка, символа нашего национального и культурного богатства, государственности, гордости и чести.
В рамках месяца мероприятий, посвященных Дню узбекского языка, были проведены такие конкурсы, как «Судьба нашего родного языка в наших руках!» конкурс публицистических статей, конкурс эссе на тему «Долголетие людей в их языке», конкурс видеороликов на темы «Родной язык не умрет», под девизом «Мой родной язык, истинный и добрый, Ты - победная мечта тюркского мира, Я пишу тебя, мой воскресший мир» конкурс молодых талантов.
20 октября в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан прошел круглый стол на тему «Улучшение использования узбекского языка в государственных органах» с участием официальных лиц МИД, дипломатов, представителей наших посольств за рубежом и студентов УМЭД. На мероприятии говорилось о больших достижениях в области языка, о том внимании, которое уделяется нашему языку на уровне государственной политики, о роли узбекского языка как государственного во всех сферах, его статусе в международных документах. Участники мероприятия определили необходимые задачи для дальнейшего совершенствования государственного языка.
21 октября известный писатель, поэт, переводчик и литературовед, доктор филологических наук Улугбек Хамдам в рамках в формате программы ZOOM провел онлайн круглый стол на тему «Язык - зеркало духовности».
В мероприятии приняли участие преподаватели и студенты УМЭД. В своем вступительном слове заведующая кафедрой узбекского и русского языков М. Абдурахманова поздравила всех присутствующих с праздником и кратко рассказала о достижениях языка со дня приобретения им статуса государственного, а также о его проблемах, о его настоящем и будущем. Доцент, к.ф.н. Ш. Норматова отметила большой вклад творческих людей - поэтов и писателей - в развитие языка, которые своими произведениями показали силу и возможности узбекского языка. Затем слово было предоставлено Улугбеку Хамдаму, который подчеркнул важность праздника узбекского языка, его сущность и значение. Улугбек Хамдам говорил о языке и литературе, их месте в обществе, в духовной жизни человека и проблемах, которые нужно решать. Восторженная и содержательная речь великого художника, писателя, поэта и критика, произвела на публику глубокое впечатление.
В завершение встречи студенты задали вопросы высокому гостю, выслушали интересные ответы и получили полезные советы. Студенты прочитали стихи Улугбека Хамдама, которые придали празднику особую поэтическую атмосферу.
Данная встреча, которая прошла под девизом «Судьба нашего родного языка в наших руках!» была последней в ряду месячных мероприятий, посвященных празднованию узбекского языка.