Ona tilimiz taqdiri bizning qo‘limizda!
Til davlat qudrati, nufuzi ramzidir. Milliy va madaniy boyligimiz, davlatchiligimiz timsoli, g‘urur va sha’nimiz bo‘lgan ona tilimizga davlat tili maqomi berilganiga 32 yil to‘lishi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Ona tilimiz taqdiri bizning qo‘limizda!” shiori ostida keng nishonlanmoqda.
O‘zbek tili bayrami kuni munosabati bilan o‘tkazilayotgan tadbirlar oyligi doirasida “Ona tilimiz taqdiri bizning qo‘limizda!” publitsistik maqolalar tanlovi, “Xalqning umrboqiyligi – uning tili bilandir” mavzusida insholar tanlovi, “Ona tilim o‘lmaydi” mavzusida videoroliklar tanlovi, “Mening ona tilim, munis, mehribon, Sen Turkiy Dunyoning g‘olib xayoli - Seni yozajakman, tirilgan jahon” shiori ostida yosh ijodkorlar tanlovlari bo‘lib o‘tdi. Tanlovda 60 dan ortiq talabalar ishtirok etdilar.
20–oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida TIV xodimlari, diplomatlar, chet eldagi elchixonamiz vakillari va JIDU talabalari ishtirokida “Davlat tashkilotlarida o‘zbek tilidan foydalanishni takomillashtirish” mavzusida davra suhbati bo‘ldi. Unda til sohasida qo‘lga kiritilgan ulkan yutuqlar, tilimizga davlat siyosati darajasida berilayotgan e’tibor, hozirgi kunda o‘zbek tilining rasmiy ish yuritish tili sifatida barcha sohalardagi o‘rni, xalqaro hujjatlardagi maqomi, yuksak madaniy til masalari, soha tili muammolari haqida so‘z bordi. Tadbir ishtirokchilari davlat tilini yanada takomillashtirish borasida zarur vazifalarni belgilab oldilar.
21-oktabr kuni taniqli yozuvchi, shoir, tarjimon va adabiyotshunos olim, filologiya fanlari doktori Ulug‘bek Hamdam bilan "Til - ma'naviyat ko'zgusi" mavzusida ZOOM dasturi orqali onlayn formatda davra-suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda JIDU professor-o‘qituvchilari hamda talabalar ishtirok etdilar. O‘zbek va rus tillar kafedrasi mudiri M. Abduraxmanova kirish nutqida barcha yig‘ilganlarni bayram bilan qutladi hamda tilimizga davlat tili maqomi berilgan sanadan buyon o‘tgan davr ichida erishilgan yutuqlar, ayni paytda uning buguni hamda kelajagi bilan bog‘liq muammolarga qisqa to‘xtalib o‘tdi. Kafedra dotsenti, f.f.n. Sh. Normatova o‘zbek tilining qudrati hamda imkoniyatlarini namoyish qilishda ijodkor qalam ahli – shoir va yozuvchilarning ulkan xizmatlarini ta’kidladi. Shundan so‘ng navbat Ulug‘bek Hamdamga berildi. Notiq o‘zbek tili bayramining ahamiyati, uning tub mohiyati, qadrini alohida e’tirof etdi; til hamda adabiyot, ularning jamiyatdagi, inson ma’naviy hayotidagi o‘rni, shu bilan bog‘liq o‘zini o‘ylantirgan muammolar bilan o’rtoqlashdi. Yozuvchi, shoir va munaqqid sifatida tanilgan serqirra ijodkorning jo‘shqin, qamrovli hamda mazmunli nutqi tinglovchilarda chuqur taassurot qoldirdi.
Uchrashuv so‘ngida talabalar hurmatli mehmonga o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qildilar, sermazmun javoblarni tingladilar, foydali maslahatlar oldilar. Talabalar tomonidan Ulug‘bek Hamdam qalamiga mansub she’rlarning yoddan o‘qilishi bayramga alohida shoirona ruh baxsh etdi.
Ushbu uchrashuv “Ona tilimiz taqdiri bizning qo‘limizda!” shiori ostida o‘tkazilayotgan oylik tadbirlarning o‘ziga xos yakuni bo‘ldi.

Language is a symbol of country’s power and authority. On the 32nd anniversary of the status of our mother tongue, the symbol of our national and cultural wealth, statehood, pride and honor, is widely celebrated at the University of World Economy and Diplomacy under the motto "The fate of our mother tongue is in our hands!".
As part of the month of events dedicated to the Day of the Uzbek language, "The fate of our native language is in our hands!" competition of journalistic articles, competition of essays on "People's longevity is in their language", competition of videos on "Mother tongue will not die", competitions of young artists have been held under the motto "My mother tongue, powerful, kind, You are the victorious dream of the Turkic World - I will write you, resurrected world". More than 60 students have participated in the competition.
On October 20, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan hosted a roundtable discussion on "Improving the use of the Uzbek language in government agencies" with the participation of Foreign Ministry officials, diplomats, representatives of our embassies abroad and UWED students. It tells about the great achievements in the field of language, the attention paid to our language at the level of state policy, the role of Uzbek as an official language in all spheres, its status in international documents, high cultural language issues, language problems. The participants of the event identified the necessary tasks for further improvement of the state language.
On October 21, Ulugbek Hamdam, a well-known writer, poet, translator and literary scholar, Doctor of Philology, held an online roundtable discussion on "Language is a mirror of spirituality" through the ZOOM program.
The event was attended by UWED faculty and students. In her introductory speech, the head of the department of Uzbek and Russian languages ​​M. Abdurahmanova congratulated all those present and briefed on the achievements of the language since the date of its status, as well as the problems of its present and future. Associate Professor, Ph.D. Sh. Normatova noted the great contribution of the creative people - poets and writers - in demonstrating the power and potential of the Uzbek language. Then it was the turn of Ulugbek Hamdam. The speaker emphasized the importance of the Uzbek language holiday, its essence and value; language and literature, their place in society, in the spiritual life of man, and the problems they have to think about. Known as a writer, poet and critic, the multi-faceted artist's lively, comprehensive and meaningful speech left a deep impression on the audience.
At the end of the meeting, the students addressed their questions to the distinguished guest, listened to interesting answers and received useful advice. The students recited poems by Ulugbek Hamdam, which gave a special poetic spirit to the holiday.
This meeting was the culmination of a month-long campaign under the motto "The fate of our native language is in our hands!".