“Yangi O‘zbekiston strategiyasi: milliy rivojlanish istiqbollari” mavzusida ilmiy-amaliy videokonferensiya bo‘lib o‘tdi
14.10.2021 6266
2021-yil 14-oktabrda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Yangi O‘zbekiston strategiyasi: milliy rivojlanish istiqbollari” mavzusida ilmiy-amaliy videokonferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning “Yangi O‘zbekiston strategiyasi” kitobiga bag‘ishlandi. Videokonferensiya davomida Yangi O‘zbekiston va Uchinchi Renessans konsepsiyasi doirasida yangi turdagi jamiyat va davlat qurish asosini yaratishga qaratilgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar har tomonlama va chuqur tahlil qilib berildi.
Konferensiya tashkilotchilari – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti.
Tadbirda JIDU professor-o‘qituvchilar tarkibi, magistrlar va talabalar, mamlakat ilmiy-ta’lim muassasalari, ekspert hamjamiyatlar vakillari ishtirok etdilar. Yuksak martabali mehmonlar sirasida – janob Pierre-Emmanuel Thomann (Belgiya), Alkis Drakinos, Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbariqatnashdilar.
Konferensiyadagi bahs-munozaralarning mazmun-mundarijasini Prezident asari zamiridagi asosiy g‘oya hamda qarashlar belgilab berdi. Sho‘ba yig‘ilishlari doirasida “Yangi O‘zbekiston strategiyasi”: mohiyati va tamoyillari, “Milliy iqtisodiyot rivojlanishi”, “Adolatli ijtimoiy siyosat va ma’naviy taraqqiyot”, “O‘zbekistonning ochiq va pragmatik tashqi siyosati va umuminsoniy muammolar” mavzulari ko‘rib chiqildi. Tadbir davomida, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining hozirgi bosqichda jahon hamjamiyati bilan hamkorligining dolzarb masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari JIDU rektori S.Safoyev so‘zlagan kirish nutqida mamlakatning yangi imijini shakllantirish va respublika Rahbariyatining bu borada xalqaro maydondagi qizg‘in va samarali sa’y-harakatlarining asosiy masalalariga to‘xtaldi.
JIDU prorektori G. Ismailova o‘zining “Yangi O‘zbekiston: yangilanish va taraqqiyot omillari” ma’ruzasida ishtirokchilarni O‘zbekiston tomonidan qisqa tarixiy davr ichida erishilgan islohotlarning aniq natijalari bilan tanishtirdi.
G. Utemuratova va I.R. Mavlonovlarning ma’ruzalarida milliy iqtisodiyot rivoji masalalariga alohida urg‘u berildi.
O‘zbekistonda adolatl ijtimoiy siyosat va ma’naviyat rivoji masalalari yuzasidan bahs-munozaralar alohida diqqatga sazovordir.
“Markaziy Osiyo – Yangi O‘zbekiston tashqi siyosatidagi bosh ustuvor yo‘nalish” (I.X. Yoqubov), “Markaziy va Janubiy Osiyo: hamkorlikning yangi shakllari” (R.B. Mahmudov) mavzusidagi chiqishlar ishtirokchilar tomonidan qiziqish bilan kutib olindi.
Tadbirning yakunlovchi qismida A.Sharapovning “O‘zbekistonda bugungi kun va rivojlanishning global muammolari” ma’ruzasi tinglandi.
Konferensiyaning xorijlik qatnashchilari o‘z chiqishlarida respublikada Prezident Sh. Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan islohotlar jarayonlariga, shuningdek, O‘zbekiston rahbarining mamlakatning xalqaro nufuzni oshirishga xizmat qilgan ochiq va izchil tashqi siyosatiga yuqori baho berdilar.
Tadbir davomida ilmiy va ekspertlar hamjamiyati, yosh olimlar va talabalar vakillarining qizg‘in bahs-munozaralari bo‘lib o‘tdi.
Tadbir so‘ngida JIDUning xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori, professor, f.f.n. n S. Saidqosimov anjuman natijalarini sarhisob qilib, O'zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyevning "Yangi O'zbekiston strategiyasi: milliy taraqqiyot istiqbollari" asari nafaqat respublika va JIDU akademik jamoasi hamda talabalari balki, chet ellik mutaxassislar va ekspertlarning keng doirasi uchun ham muhim dasturamalga aylanishiga ishonch bildirdi.

14 октября 2021 г. в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась международная научно-практическая видеоконференция «Стратегия Нового Узбекистана: перспективы национального развития».
Мероприятие было посвящено книге Президента Республики Узбекистана Ш.М.Мирзиёева «Стратегия Нового Узбекистана», в которой дан всесторонний и глубокий анализ хода масштабных преобразований, направленных на создание фундамента общества и государства нового типа в рамках концепций Нового Узбекистана и Третьего Ренессанса.
Организаторы конференции – Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Университет мировой экономики и дипломатии.
В мероприятии приняли участие члены Сенат, депутаты, представители ННО, профессорско-преподавательский состав, магистранты и студенты УМЭД, представители научно-образовательных учреждений, экспертного сообщества страны. Среди почетных гостей – г-н Pierre-Emmanuel Thomann (Бельгия), г-н Алкис Дракинос, Глава представительства Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в Узбекистане.
Зарубежные участники конференции в своих выступлениях дали высокую оценку процессам реформ в республике, осуществляемым под руководством Президента Ш.Мирзиёева, а также открытой и последовательной внешней политике лидера Узбекистане, способствующей заметному росту международного авторитета страны.
Ключевые положения работы Президента определили тематику и основные вопросы дискуссий на конференции. В рамках секционных заседаний рассмотрены следующие темы: «Стратегия Нового Узбекистана»: сущность и принципы, «Развитие национальной экономики», «Справедливая социальная политика и духовное развитие», «Открытая и прагматичная активная внешняя политика Узбекистана и общечеловеческие проблемы» были заслушаны доклады и выступления участников. В ходе мероприятия были также обсуждены актуальные вопросы взаимодействия Республики Узбекистан с международным сообществом на современном этапе.
Со вступительным словом выступил Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД С.Сафаев, который остановился на ключевых вопросах формирования нового имиджа страны и активных и эффективных усилиях Руководства республики на международной арене.
В своем докладе «Новый Узбекистан: факторы обновления и развития» проректор УМЭД Г.Исмаилова ознакомила участников с конкретными результатами реформ, достигнутыми Узбекистаном за короткий исторический период.
Особый акцент в разрезе развития национальной экономики был сделан в докладах Г.Утемуратовой и Мавланова И.Р.
Отдельного внимания заслуживают дискуссии по вопросам реализации в Узбекистане справедливой социальной политики и духовного развития.
Живой интерес вызвали выступления по темам «Центральная Азия – главный приоритет во внешней политике Нового Узбекистана» (Якубов И.Х.), «Центральная и Южная Азия: новые формы сотрудничества» (Махмудов Р.Б.).
В заключительной части мероприятия был заслушан доклад А.Шарапова на тему «Глобальные проблемы современности и развитие Узбекистана».
В ходе мероприятия состоялась активная дискуссия и обмен мнениями представителей научного и экспертного сообщества, молодых ученых и студентов.
В завершение мероприятия проректор по международным связям УМЭД, профессор, д. ф. н. С.Саидкасимов подвел итоги работы конференции и выразил уверенность, что работа Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева «Стратегия Нового Узбекистана: перспективы национального развития» станет настольной книгой не только для академического сообщества и студентов УМЭД и республики, но для широкого круга зарубежных  специалистов и экспертов.