Turkiy Kengash Mahmud Qoshg'ariyning ilmiy merosi bo'yicha xalqaro konferensiya tashkil etdi
Istanbul shahrida Turkiy Kengash (Turkic Council - Türk Keneşi), Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti hamda Istanbul va Marmara universitetlari hamkorligida “Mahmud Qoshg‘ariyning ilmiy merosi va uning uchinchi mingyillik turkologiyasi rivojlanishidagi o‘rni” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda Ozarbayjon, Qozog‘iston, Turkiya, O‘zbekiston, Tojikiston, Eron, Rossiya, Ukraina va AQSHdan 16ta universitet va tashkilot vakillaridan iborat bo‘lgan 30ta ma’ruzachi va 40dan ortiq ekspertlar ishtirok etdilar. Konferensiyada O‘zbek va rus tillari kafedrasi mudiri Mehribon Abduraxmanova “Devonu lug‘otit turk” leksikasi tahlili hamda hozirgi zamon o‘zbek tilshunosligi oldida turgan muhim vazifalar” mavzusida ma’ruza qildi.
Konferensiyaning ochilish marosimi bundan deyarli 600 yil oldin birinchi oliy ta'lim muassasasi sifatida tashkil etilgan Istanbul universitetining tarixiy binosida bo'lib o'tdi. Keyingi uchrashuvlar Turkiy Kengash qarorgohida davom etdi va Marmara universitetida yakunlandi.
“Devonu lug‘otit turk” kabi ajdodlarimizning asarlarini keng o‘rganish nafaqat boy tariximiz va madaniyatimizni anglash va jahonga tanitish, balki turkiy davlatlarni yanada yaqinlashtirish va turkiy dunyo xalqlarining qardoshlik munosabatlarini yanada mustahkamlash yo‘lida muhim omil bo‘lib xizmat qiladi. Konferensiya ishtirokchilari ham bu durdona asar turkiy xalqlarning birinchi noyob ilmiy yozma yodgorliklaridan biri sifatida turkiy tilning barcha zamonaviy dialektlari tarixi bilan bevosita bog'liqligini ta'kidladilar.
Turkiy Kengash Bosh kotibi o'rinbosari janob Mirvohid Azimov ham bunday tadbirlar Turkiy kengashga a’zo davlatlarning oliy oֲ‘quv yurtlari va tadqiqot markazlarini jahon turkiy merosini targ'ib qilish va ommalashtirishga jalb qilishini, Turkiy Kengash bunday tashabbuslarni har tomonlama qo‘llab -quvvatlashini va bu konferensiya turkiy xalqlarning madaniy-gumanitar aloqalarini kengaytirishini alohida e’tirof etdi.

The Turkic Council Secretariat in partnership with the Istanbul, Marmara Universities and Tashkent State University of Oriental Studies organized the international conference in hybrid format on the topic of “Scientific Heritage of Mahmud Kashgari and its place in the development of Turkology of the third millennium” in Istanbul.
During the two days event, over 30 speakers and 40 experts from 9 countries, representing 16 universities and organizations from Azerbaijan, Kazakhstan, Turkey, Uzbekistan, Tajikistan, Iran, Russia, Ukraine and the US participated in the event. Head of the Department of Uzbek and Russian Languages Mehribon Abdurakhmanova made a speech  at the conference “The scientific heritage of Mahmud Kashgari and his role in the development of Turkology of the third millennium” in Istanbul, Turkey. The  report was dedicated to  "Analysis of the vocabulary" Devani lugatit Turk "and the important tasks that  modern Uzbek linguistics faces now".
The opening ceremony of the conference was held in the historical building of Istanbul University, which was established almost 600 years ago as the first higher education institution in this geography. The following sessions continued at the Headquarter of the Turkic Council and concluded at the University of Marmara.
The conference participants emphasized that the work of Mahmud Kashgari “Dīvānu Luğāti-t-Türk” is one of the first unique scientific written monuments of the Turkic peoples, which directly related to the history of all modern dialects of the Turkic language.
The Deputy Secretary General Mr. Mirvokhid Azimov emphasized that such events will serve to involve higher education institutions and research centers of the Turkic Council Member States in promotion and popularization of the Turkic World heritage. He noted that Turkic Council fully supports such initiatives and that this conference will expand the cultural and humanitarian ties of Turkic peoples.