6-7-sentabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o'qituvchilari tomonidan barcha kurs va ta’lim yoʻnalishlari talabalariga "Yangi Oʻzbekistonda erkin va farovon yashaylik" shiori ostidai mustaqillik darslari oʻtkazildi. Mustaqillik darslarida O’zbekistonda inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, jamiyat hayotining barcha sohalarini yanada liberallashtirish, tinchlik, doʻstlik va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, xalq farovonligini oshirish borasida amalga oshirilayotgangan keng koʻlamli islohotlar va erishlayotgan ijobiy oʻzgarishlarning mazmun mohiyati talabalarga tushuntirildi. Mamlakatimizni innovatsion rivojlantirish, odamlarda faol fuqarolik pozitsiyasi va tashabbuskorlikni kuchaytirish, mustaqil fikrlash kunikmasini shakllantirish, huquqiy demokratik davlat negizlarini mustahkamlash, jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish bo’yicha amalga oshirilgan muhim vazifalar haqida gapirildi.
Darslar zamonaviy texnologiyalarni qoʻllagan holda onlayn formatda boʻlib oʻtdi. Ular quyidagi mavzularda boʻlib oʻtdi:
• Yangi Oʻzbekiston demokratik o'zgarishlar, keng imkoniyatlar va amaliy ishlar mamlakatiga aylanmoqda (Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning "Yangi Oʻzbekiston" gazetasi bosh muharriri savollariga javoblari asosida)
• Tadbirkorlar - Yangi O'zbekiston bunyodkorlari (Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimiz tadbirkorlari bilan ochiq muloqot shaklidagi uchrashuvda soʻzlagan nutqi asosida)
• Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy oʻzaro bog'liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar (Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining shu nomli xalqaro konferensiyadagi nutqi asosida)
• Yangi Oʻzbekistonda erkin va farovon yashaylik! (Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasi mustaqilligining oʻttiz yilligi munosabati bilan o'tkaziladigan tantanali marosimdagi ma'ruzasi asosida)
Shuningdek, JIDUning iqtidorli va faol talabalari oʻzlari oʻqigan oʻrta maktablarda "Yangi Oʻzbekistonda erkin va farovon yashaylik" shiori ostida mustaqillik darslarini oʻtishdi.

Independence lessons under the motto "Live freely and comfortably in New Uzbekistan" were held at University of World Economy and Diplomacy
07.09.2021 2634
On September 6-7, 2021, teaching staff of the University of World Economy and Diplomacy held independence lessons for students of all courses and areas of study under the motto "Live freely and comfortably in New Uzbekistan". During independence lessons, students were explained in detail the content of large-scale reforms and positive changes being carried out in Uzbekistan in the field of ensuring human rights and freedom, further liberalization of all spheres of society, strengthening the atmosphere of peace and kindness, friendship and harmony, improving the welfare of the people. They spoke about important tasks for innovative development of our country, increasing and strengthening people's active citizenship and initiative, forming independent thinking skills, strengthening the foundations of a democratic state based on the rule of law, combating ignorance and developing education.
Lessons were held in an online format using modern educational technologies. The topics of the classes were as follows:
- The new Uzbekistan is becoming a country of democratic transformations, broad opportunities and practical work (based on answers of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to questions of the editor-in-chief of the newspaper "New Uzbekistan");
- Entrepreneurs – creators of the new Uzbekistan (based on speech of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at a meeting in the form of an open dialogue with entrepreneurs of our country);
- Central and South Asia: regional interconnection. Threats and opportunities (based on speech of the President of the Republic of Uzbekistan at an international conference);
- Let's live freely and comfortably in New Uzbekistan! (Based on speech of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the solemn event dedicated to the thirtieth anniversary of Independence of the Republic of Uzbekistan).
In addition, talented and active university students took independence lessons at secondary schools under the motto "A free and prosperous lifestyle in New Uzbekistan".