6-7-sentabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o'qituvchilari tomonidan barcha kurs va ta’lim yoʻnalishlari talabalariga "Yangi Oʻzbekistonda erkin va farovon yashaylik" shiori ostidai mustaqillik darslari oʻtkazildi. Mustaqillik darslarida O’zbekistonda inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, jamiyat hayotining barcha sohalarini yanada liberallashtirish, tinchlik, doʻstlik va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, xalq farovonligini oshirish borasida amalga oshirilayotgangan keng koʻlamli islohotlar va erishlayotgan ijobiy oʻzgarishlarning mazmun mohiyati talabalarga tushuntirildi. Mamlakatimizni innovatsion rivojlantirish, odamlarda faol fuqarolik pozitsiyasi va tashabbuskorlikni kuchaytirish, mustaqil fikrlash kunikmasini shakllantirish, huquqiy demokratik davlat negizlarini mustahkamlash, jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish bo’yicha amalga oshirilgan muhim vazifalar haqida gapirildi.
Darslar zamonaviy texnologiyalarni qoʻllagan holda onlayn formatda boʻlib oʻtdi. Ular quyidagi mavzularda boʻlib oʻtdi:
• Yangi Oʻzbekiston demokratik o'zgarishlar, keng imkoniyatlar va amaliy ishlar mamlakatiga aylanmoqda (Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning "Yangi Oʻzbekiston" gazetasi bosh muharriri savollariga javoblari asosida)
• Tadbirkorlar - Yangi O'zbekiston bunyodkorlari (Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimiz tadbirkorlari bilan ochiq muloqot shaklidagi uchrashuvda soʻzlagan nutqi asosida)
• Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy oʻzaro bog'liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar (Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining shu nomli xalqaro konferensiyadagi nutqi asosida)
• Yangi Oʻzbekistonda erkin va farovon yashaylik! (Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasi mustaqilligining oʻttiz yilligi munosabati bilan o'tkaziladigan tantanali marosimdagi ma'ruzasi asosida)
Shuningdek, JIDUning iqtidorli va faol talabalari oʻzlari oʻqigan oʻrta maktablarda "Yangi Oʻzbekistonda erkin va farovon yashaylik" shiori ostida mustaqillik darslarini oʻtishdi.

Университет мировой экономики и дипломатии провел уроки независимости под девизом "Жить свободно и комфортно в новом Узбекистане"
07.09.2021 2635
6-7 сентября 2021 года профессорско-преподавательский состав Университета мировой экономики и дипломатии провел для студентов всех курсов и направлений обучения уроки независимости под девизом "Жить свободно и комфортно в новом Узбекистане". На уроках независимости студентам было детально разъяснено содержание осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных реформ и позитивных изменений в сфере обеспечения прав и свобод человека, дальнейшей либерализации всех сфер жизни общества, укрепления атмосферы мира и добра, дружбы и согласия, повышения благосостояния народа. Говорилось о важных задачах по инновационному развитию нашей страны, повышения и усилению у людей активной гражданской позиции и инициативы, формированию навыков самостоятельного мышления, укреплению основ правового демократического государства, борьбе с невежеством и развитию просвещения.
Занятия проходили в онлайн-формате с использованием современных образовательных технологий. Темы занятий были следующими:
- Новый Узбекистан становится страной демократических преобразований, широких возможностей и практической работы (на основе ответов Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на вопросы главного редактора газеты "Новый Узбекистан");
- Предприниматели-созидатели нового Узбекистана (на основе выступления Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на встрече в форме открытого диалога с предпринимателями нашей страны);
- Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязь. Угрозы и возможности (на основе выступления Президента Республики Узбекистан на международной конференции);
- Давайте жить свободно и комфортно в новом Узбекистане! (На основании доклада президента Республики Узбекистан на торжественном мероприятии, посвященном тридцатилетию Независимости Республики Узбекистан).
Кроме того, талантливые и активные студенты УМЭД прошли в общеобразовательных школах уроки независимости под девизом "Свободный и процветающий образ жизни в новом Узбекистане".