JIDU o‘qituvchilari Prezident intervyusidagi masalalarga bag‘ishlab tadbir o‘tkazishdi
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining “O’zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o’ttiz yillik bayramiga tayyorgarlik ko’rish va uni yuqori saviyada o’tkazish to’g’risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Mirzo Ulug’bek tumani “Beshkapa” mahalla fuqarolar yig’ini binosida ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv bo’lib o‘tdi. Bu tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o’qituvchilari, talabalari hamda mahalla faollari ishtirok etishdi.
Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani muovini Sayyora Tillaxodjayeva tadbir ishtirokchilarini joriy yilning 17-avgust kuni O’zbekiston Respublikasi Prezidentining “Yangi O’zbekiston” gazetasiga bergan intervyusining mazmun-mohiyati bilan tanishtirdi. Yangi O‘zbekistonni barpo etishda tashqi siyosatga, xorijiy davlatlar bilan do‘stona hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga hamda ichki va tashqi siyosatning o‘zaro uyg‘un jihatlariga alohida to’xtalib o’tdi.
Tadbirda Xalqaro huquq fakulteti o’qituvchisi N.Qodirova “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak”, “Insonlarning dardu tashvishlarini o’ylab yashash – odamiylikning eng oliy mezonidir”, “Xalqimiz o’z hayotida ijobiy o’zgarishlarni ertaga emas, uzoq kelajakda emas, aynan bugun ko’rishi kerak“ kabi hayotiy g’oyalarga asoslangan o’zgarishlar eng avvalo mamlakatda inson huquqlari va erkinliklarini to’liq ta’minlashga qaratilgani bilan muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
So’ngra Xalqaro munosabatlar fakulteti o’qituvchisi Dilnoza Xudoyberganova so’zga chiqib, davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan mamlakat taraqqiyotining oltita ustuvor vazifalari haqida ma’lumot berdi. Shuningdek bugungi kunda mamlakatimiz yoshlariga yoritib berilayotgan keng imkoniyatlar haqida o’z fikr-mulohazalari bilan o’rtoqlashdi.

Преподаватели УМЭД провели мероприятие, посвященное президентскому интервью в газете "Новый Узбекистан”
26.08.2021 2624
В целях обеспечения выполнения Постановления Президента Республики Узбекистан “О подготовке и проведении на высоком уровне празднования тридцатилетия Государственной Независимости Республики Узбекистан” состоялось духовно-просветительское мероприятие махалли «Бешкапа» Мирзо Улугбекского района столицы. В этом мероприятии приняли участие профессора, преподаватели и студенты Университета мировой экономики и дипломатии, а также жители махалли.
Заместитель декана факультета Международных отношений Сайёра Тиллаходжаева ознакомила участников с сутью и содержанием интервью Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева газете “Новый Узбекистан” 17 августа текущего года. При создании нового Узбекистана уделяется особое внимание укреплению и расширению тесного сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, дружбы и добрососедских связей между государствами Центральной Азии.
На мероприятии преподаватель факультета Международного права Н.Кадирова подробно рассказала о реформах, проведенных в нашей стране за последние годы, и объяснила смысл идей «Удовлетворенность народа жизнью – самая высокая и справедливая оценка», «Не люди должны служить государству, а государственные органы должны служить народу», «Жить заботами людей – самый важный критерий человечности», «Люди должны хорошо жить не завтра, не в отдаленном будущем, а сегодня». Она подчеркнула, что эти изменения являются наиболее важными в первую очередь на полное обеспечение прав и свобод человека в стране.
Затем преподаватель факультета Международных отношений Дилноза Худойберганова рассказала о шести приоритетных задачах развития страны, выдвинутых главой нашего государства. Она также поделилась своими взглядами на широкие возможности, которые в настоящее время открываются перед молодежью нашей страны.