2021-yilning 20-avgustida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi hamda SHHT Xalq diplomatiyasi markazi tomonidan “O'zbekiston va SHHT: barqaror rivojlanish hamkorligi" mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi.
Tadbirni Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Anvar To'ychiev hamda O'zbekistondagi SHHT Xalq diplomatiyasi markazi direktori Qobuljon Sobirovlar ochib berishdi.
Davra suhbatida quyidagi ishtirokchilarning ma’ruzalari tinglandi:
TIVning MDH va ShHT tuzilmalari bilan hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i, O‘zbekiston Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkiloti ishlari bo‘yicha milliy koordinatori Rahmatulla Nurimbetov, ShHTning yaxshi qo'shnichilik, do'stlik va hamkorlik bo'yicha Xitoy qo'mitasi Bosh kotibi Chjen Vey, Hindistonning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Manish Prabhat, Aleksandr Gorchakov nomidagi ommaviy diplomatiyani qoʻllab-quvvatlash Fondi loyiha menejeri Andrey Gorbunov, Toshkent Sharqshunoslik universitetining rektori Gulchehra Rixsieva, Pokistonning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Sayyid Ali Asad Giloniy, “Yuksalish” Milliy harakati raisining o‘rinbosari Sherzod Saparov, ShHTning Tojikistondagi Do'stlik va hamkorlik markazi direktori G'afurzoda Abduxalil Davlatali, Qirg'izistonning O'zbekistondagi elchixonasi maslahatchisi Nurlan Jumaliyev.
Shuningdek, mazkur uchrashuvda siyosiy fanlar doktori, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori E’tibor Sultonova ham o'zining: “Barqaror rivojlanish maqsadida global hamkorlik” mavzusi bilan qatnashdi.
Davra suhbatining muhokamasida xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash masalalari, SHHT davlatlari o'rtasida jamoat diplomatiyasi mexanizmlarini faollashtirish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik masalalariga to'xtalib o'tildi, shuningdek, madaniy-gumanitar aloqalar sohasida almashuv va hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr va takliflar bildirildi.

On August 20, 2021, an international round table “Uzbekistan and the SCO: Cooperation for Sustainable Development” was held, organized by the Senate Committee on International Relations, Foreign Economic Relations, Foreign Investment and Tourism, as well as the SCO People's Diplomacy Center in Uzbekistan.
The event was opened by Deputy Chairman of the Senate Committee on International Relations, Foreign Economic Relations, Foreign Investment and Tourism Anvar Tuychiev, Director of the Center for People's Diplomacy of the SCO countries in Uzbekistan Kabuljon Sobirov.
Reports were made by: Head of the Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, National Coordinator for SCO Affairs Rakhmatulla Nurimbetov, Secretary General of the SCO Chinese Committee for Good-Neighborliness, Friendship and Cooperation Zheng Wei, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Uzbekistan Manish Prabhat, Project Manager of the Fund for the Support of Public Diplomacy named after AM Gorchakov Andrey Gorbunov, Rector of the Tashkent University of Oriental Studies Gulchehra Rikhsieva, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Pakistan to Uzbekistan Sayyid Ali Asad Gilani, Deputy of the National Movement “Yuksalish” Sherzod Saparov, Director of the SCO Friendship and Cooperation Center in Tajikistan Gafurzoda Abdukhalil Davlatali, Adviser to the Embassy of the Kyrgyz Republic in Uzbekistan Nurlan Dzhumaliyev.
Along with them, Doctor of Political Sciences, Professor of the University of World Economy and Diplomacy Etibor Sultanova made a report on the topic: “Global Partnership for Sustainable Development”.
During the discussion, such topics as issues of ensuring security and stability, activation of mechanisms of public diplomacy between the SCO states, issues of trade, economic and investment cooperation were touched upon, as well as opinions and proposals were expressed on the development of exchange and cooperation in the field of cultural and humanitarian ties.