2021-yilning 20-avgustida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi hamda SHHT Xalq diplomatiyasi markazi tomonidan “O'zbekiston va SHHT: barqaror rivojlanish hamkorligi" mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi.
Tadbirni Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Anvar To'ychiev hamda O'zbekistondagi SHHT Xalq diplomatiyasi markazi direktori Qobuljon Sobirovlar ochib berishdi.
Davra suhbatida quyidagi ishtirokchilarning ma’ruzalari tinglandi:
TIVning MDH va ShHT tuzilmalari bilan hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i, O‘zbekiston Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkiloti ishlari bo‘yicha milliy koordinatori Rahmatulla Nurimbetov, ShHTning yaxshi qo'shnichilik, do'stlik va hamkorlik bo'yicha Xitoy qo'mitasi Bosh kotibi Chjen Vey, Hindistonning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Manish Prabhat, Aleksandr Gorchakov nomidagi ommaviy diplomatiyani qoʻllab-quvvatlash Fondi loyiha menejeri Andrey Gorbunov, Toshkent Sharqshunoslik universitetining rektori Gulchehra Rixsieva, Pokistonning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Sayyid Ali Asad Giloniy, “Yuksalish” Milliy harakati raisining o‘rinbosari Sherzod Saparov, ShHTning Tojikistondagi Do'stlik va hamkorlik markazi direktori G'afurzoda Abduxalil Davlatali, Qirg'izistonning O'zbekistondagi elchixonasi maslahatchisi Nurlan Jumaliyev.
Shuningdek, mazkur uchrashuvda siyosiy fanlar doktori, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori E’tibor Sultonova ham o'zining: “Barqaror rivojlanish maqsadida global hamkorlik” mavzusi bilan qatnashdi.
Davra suhbatining muhokamasida xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash masalalari, SHHT davlatlari o'rtasida jamoat diplomatiyasi mexanizmlarini faollashtirish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik masalalariga to'xtalib o'tildi, shuningdek, madaniy-gumanitar aloqalar sohasida almashuv va hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr va takliflar bildirildi.

20 августа 2021 года состоялся международный круглый стол «Узбекистан и ШОС: сотрудничество во имя устойчивого развития» организатором которого были Комитет Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма а также Центр Народной дипломатии ШОС в Узбекистане.
Открыли мероприятие Заместитель Председателя Комитета Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Анвар Туйчиев, директор Центра народной дипломатии стран ШОС в Узбекистане Кабулжон Собиров.
С докладами выступили: Начальник Управления МИД Республики Узбекистан, Национальный координатор по делам ШОС Рахматулла Нуримбетов, Генеральный секретарь Китайского Комитета ШОС по добрососедству, дружбе и сотрудничеству Чжэн Вэй, Чрезвычайный и полномочный посол Индии в Узбекистане Маниш Прабхат, руководитель проекта Фонда поддержки публичной дипломатии им. А.М.Горчакова Андрей Горбунов, ректор  Ташкентского университета востоковедения Гулчехра Рихсиева, Чрезвычайный и полномочный посол Пакистана в Узбекистане Сайид  Али Асад  Гилани, заместитель Общенационального движения «Юксалиш»  Шерзод Сапаров, Директор Центра Дружбы и сотрудничества ШОС в Таджикистане Гафурзода Абдухалил Давлатали, Советник Посольства Кыргызской Республики в Узбекистане Нурлан Джумалиев.
Наряду с ними выступила с докладом доктор политических наук, профессор Университета мировой экономики и дипломатии Эътибор Султанова по теме: «Глобальное партнёрство в интересах устойчивого развития».
В ходе обсуждения были затронуты такие темы, как вопросы обеспечения безопасности и стабильности, активизация механизмов публичной дипломатии между государствами ШОС, вопросы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также были высказаны мнения и предложения по развитию обмена и сотрудничества в области культурно-гуманитарных связей.