2016-yil 15-dekabrida JIDU Tarjimonlarni tayyorlash markazi(TTM)ning “Notiqlik-tarjimonlik vositasida” (Discourse via interpreting) deb nomlangan navbatdagi yillik konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Shakllangan an’anaga muvofiq konferensiyaga Toshkent shahrining 10 ga yaqin universitetlari talaba va o‘qituvchilari taklif etildi. Talabalarning hisobotlari o‘g‘zaki tarjimaning turli xil jihatlari va o‘ziga xosliklarini qamrab oldi. Ushbu konferensiyada qatnashgan ko‘pgina JIDU TTM talabalari sinxron va ketma-ket tarjima qiluvchi sifatida yurtimizning turli xil maskanlarida bo‘lib o‘tgan konferensiyalar, tadbirlarda to‘plagan tajribalari haqida so‘zlashdi. Talabalar tomonidan olib borilgan kuzatuvlar tinglovchilarda kata qiziqish uyg‘otdi. Shu bilan birga konferensiya qatnashchilarining savol va javob qismida ko‘rsatgan yuqori faolligini ta’kidlash joizdir. Konferensiyaning ushbu qismida ayon bo‘ldiki, TTM talabalari ketma-ket va sinxron tarjimaning nafaqat amaliy ko‘nikmalarini puxta egallashgan, balki ushbu sohaning nazariyasiga ham jiddiy tayyorgarlik ko‘rganliklarini ko‘rsatdilar.
JIDU rektori A. Jumanov konferensiya qatnashchilarini faqatgina bir yoki ikkita xorijiy til bilan chegaralanib qolmasdan kamida uchta xorijiy tilni o‘rganishga chorladi. JIDU TTMning ingliz tili sohasidagi samarali ishlarini e’tirof etib, Markazning ta’lim dasturiga Yevropa va Osiyoning mashhur tillarini ham kiritishni taklif etdi.
O‘zining tabrik so‘zida TTM professori Samadov hozirda ushbu soha mutaxasislarini tayyorlashning dolzarbliligiga qaramasdan O‘zbekiston OTMlarida hanuz tarjimonlarni tayyorlash muammo bo‘lib turganligini inobatga olgan holda, shu kabi konferensiyalarni o‘tkazishning muhim ekanligini ta’kidlab o‘tdi.
Britaniya kengashi vakili E.Sheyhametova o‘z chiqishida mazkur konferensiyada sinxron tarjimani amalga oshirgan talabalarning ishini yuqori baholadi. Shuningdek, E.Sheyhametova O‘zbekistonning ta’lim sohasida Britaniya kengashi tomonidan amalga oshirilayotgan dasurlar bilan tanishtirdi.
Konferensiyada shuningdek JTU, Mirzo Ulug‘bek nomidagi Milliy universitet talaba va o‘qituvchilari o‘zlarining qiziqarli nutqlari bilan chiqishdi. Odatdagidek, ushbu tadbir ingliz tilida bo‘lib o‘tdi.

"Discourse via Interpreting" annual conference
The annual conferences of Training Center for Interpreters of UWED titled Discourse via Interpreting took place on the 15 of December 2016. According to the set tradition the conference had been attended by students and teachers of about 10 universities of Tashkent. Students’ reports presented in the course of the event touched upon various aspects and subtleties of interpreting. A number of students of TCI UWED present at this conference shared their views on the experience they gained while interpreting for the events which took place at different sites of our country. The observations made by these students aroused great interest of the audience. The participants of the conference asked a lot of questions concerning practical experience of these students. The way the students were able to answer the questions clearly showed that they were able to internalize both practical skills and theoretical knowledge of the profession.
Rector of UWED A. Djumanov called on all the participants to study more than two foreign languages. He has pointed out the high achievements of TCI in the realm of English. He suggested to include into TCI UWED curriculum study of popular languages of Europe and Asia.
In his welcoming speech Director of TCI UWED prof. B. Samadov underlined the importance of conferences of this sort. He said that in spite of the need for interpreters in this country training of interpreters still remains to be a problem.
Representative of British Council Ms E. Sheykhametova highly appreciated the work of student- interpreters functioning in the interpreting booth for this conference. Further on she familiarized the participants of the conference with the British Council’s projects on education in Uzbekistan.
Students and teachers from USWLU, NUU named after M. Ulugbek and other universities made interesting reports and comments concerning the issues discussed at this conference. According to the tradition of TCI UWED the conference had been conducted in the English language.