Joriy yilning 2-10-avgust kunlari JIDU “Xalqaro huquq” fakulteti talabalari uchun birinchi onlayn Vis Moot Yozgi maktabi tashkil etildi. Ushbu tadbir “Xalqaro xususiy huquq va fuqarolik-huquqiy fanlar” kafedrasi katta oʻqituvchisi Xasanova Farangis boshchiligida tashkillashtirildi.
Yozgi maktab treninglari talabalarda Vis Moot musobaqasida samarali qatnashish uchun zarur koʻnikmalarni hosil qilishga qaratilgan edi. Xususan, quyidagi koʻnikmalarni hosil qilishga qaratilgan treninglar olib borildi: muammoning faktlarini aniqlash va muxim faktlarni keraksizlaridan saralash, muammoning yechimini topish uchun mos boʻlgan manbaalarni izlash, muammoni tahlil qilish va tegishli normalarni qoʻllash, memorandumni huquqiy jihatdan toʻgʻri yozish, arbitraj jarayonida nutq qilish. Ushbu qattiq koʻnikmalar bilan birga jamoa boʻlib ishlash, taym menejment va netvorking oʻrnatish kabi yumshoq koʻnikmalar haqida ham maʼlumotlar berildi.
Treninglar avvalgi yillarda JIDU Vis Moot jamoasining aʼzolari boʻlgan quyidagi mutaxacsislar tomonidan olib borildi: Azizov & Partners Firm of Advocates yuristlari Abdulaziz Jurajonov, Abdumalik Muxtorov, Maksud Mirjonov va Feruza Abdullayeva, “My Lawyer” yuridik firmasi huquqshunosi Jahongir Azatov, Intellektual mulk agentligi yetakchi mutaxasisi Javohir Qurbonov, JIDU bituruvchisi Azizbek Suyunboyev. Shuningdek, Xalqaro huquq fakulteti 4 kurs talabalari Mohlaroyim Zokirova va Mehriniso Djumanazarovalar ham treninglarni oʻtkazishga katta hissa qoʻshdilar.

Первая летняя-онлайн школа УМЭД Vis Moot
Со 2 по 10 августа этого года под руководством Хасановой Фарангис, старшего преподавателя кафедры «Международного частного права и гражданско-правовых дисциплин», была организована Первая онлайн Vis Moot летняя школа для студентов факультета Международного права УМЭД.
Тренинги Летней школы были направлены на развитие навыков, необходимых студентам для эффективного участия в конкурсе Vis Moot. В частности, проводились тренинги по развитию следующих навыков: выявление и отсеивание важных фактов проблемы от ненужных, поиск подходящих источников для решения проблемы, анализ проблемы и применение соответствующих норм, написание меморандума, искусство речи в арбитражном процессе. К тому же, как дополнение к данным «жестким» навыкам, учащиеся также осознали важность «мягких» навыков, такие как командная работа, тайм-менеджмент и нетворкинг.
Тренинги проводили следующие специалисты, которые в предыдущие годы были в составе команды UWED Vis Moot: юристы Адвокатской фирмы “Azizov & Partners firm of advocates” Абдулазиз Журажонов, Абдумалик Мухторов, Максуд Миржонов и Феруза Абдуллаева; юрист юридической фирмы “My Lawyer” Жахонгир Азатов, ведущий специалист Агентства по интеллектуальной собственности Жавохир Курбанов, выпускник УМЭД Азизбек Суюнбоев. Немалый вклад в проведение Летней школы внесли студенты 4 курса факультета международного права Мохларойим Зокирова и Мехринисо Джуманазарова.