Joriy yilning 2-10-avgust kunlari JIDU “Xalqaro huquq” fakulteti talabalari uchun birinchi onlayn Vis Moot Yozgi maktabi tashkil etildi. Ushbu tadbir “Xalqaro xususiy huquq va fuqarolik-huquqiy fanlar” kafedrasi katta oʻqituvchisi Xasanova Farangis boshchiligida tashkillashtirildi.
Yozgi maktab treninglari talabalarda Vis Moot musobaqasida samarali qatnashish uchun zarur koʻnikmalarni hosil qilishga qaratilgan edi. Xususan, quyidagi koʻnikmalarni hosil qilishga qaratilgan treninglar olib borildi: muammoning faktlarini aniqlash va muxim faktlarni keraksizlaridan saralash, muammoning yechimini topish uchun mos boʻlgan manbaalarni izlash, muammoni tahlil qilish va tegishli normalarni qoʻllash, memorandumni huquqiy jihatdan toʻgʻri yozish, arbitraj jarayonida nutq qilish. Ushbu qattiq koʻnikmalar bilan birga jamoa boʻlib ishlash, taym menejment va netvorking oʻrnatish kabi yumshoq koʻnikmalar haqida ham maʼlumotlar berildi.
Treninglar avvalgi yillarda JIDU Vis Moot jamoasining aʼzolari boʻlgan quyidagi mutaxacsislar tomonidan olib borildi: Azizov & Partners Firm of Advocates yuristlari Abdulaziz Jurajonov, Abdumalik Muxtorov, Maksud Mirjonov va Feruza Abdullayeva, “My Lawyer” yuridik firmasi huquqshunosi Jahongir Azatov, Intellektual mulk agentligi yetakchi mutaxasisi Javohir Qurbonov, JIDU bituruvchisi Azizbek Suyunboyev. Shuningdek, Xalqaro huquq fakulteti 4 kurs talabalari Mohlaroyim Zokirova va Mehriniso Djumanazarovalar ham treninglarni oʻtkazishga katta hissa qoʻshdilar.

We are pleased to inform that the First Online Vis Moot Summer School was organized for students of International Law faculty by a senior teacher of the department of “International Private Law and Civil Law Disciplines” Farangis Khasanova. The Summer school lasted from the 2nd to 10th of August, 2021.
The Summer School trainings were focused on acquiring the necessary skills for an effective participation in Vis Moot. In particular, the trainings aimed at developing hard skills such as analyzing the facts of the problem, research skills, legal analysis, legal writing skills and oral advocacy. In addition to the above-mentioned hard skills, students also realized the importance of enhancing soft skills such as teamwork, time management and networking.
The trainings were conducted by following specialists, previous members of UWED Vis Moot team: lawyers of Azizov & Partners firm of advocates Abdulaziz Jurajonov, Abdumalik Mukhtorov, Maksud Mirjonov and Feruza Abdullayeva; a lawyer of “My Lawyer” law firm Jakhongir Azatov, a leading specialist of the Intellectual Property Agency Javokhir Kurbanov and UWED graduate Azizbek Suyunboyev. Besides, senior students of International Law faculty Mokhlaroyim Zokirova and Mekhriniso Djumanazarova also contributed a lot.
We wish the candidates for the 29th UWED Vis Moot Team good luck in their further challenging journey.