12-avgust – Xalqaro yoshlar kuni
Yoshlik inson umrining eng unutilmas davri hisoblanadi. Aynan shu davrda olingan bilim hamda egallangan mahorat kelgusi davrning bebaholigini ta’minlaydi. Bejiz donishmandlar: “Yoshlikda olingan bilim – toshga o‘yilgan naqsh kabidir”, deyishmagan.
Yoshlarimiz uchun ulkan yangiliklardan biri bu, shubhasiz, 2019-yilning 19-mart kuni e’lon qilingan Yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish va ularning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etishga yo‘naltirilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 5 muhim tashabbusi bo‘ldi. Ushbu tashabbus ijrosi yuzasidan joylarda ko‘plab musiqa va san’at maktablari, sport komplekslari, IT markazlar, kutubxonalar hamda xotin-qizlarni ish bilan ta’minlash bo‘yicha ular uchun yangidan-yangi korxonalar qurildi, rekonstruksiya qilindi. Hozirda har bir shahar-tumanda yoshlarimizning ushbu sohalar bilan shug‘ullanishlari uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan.
Raqamlarga nazar tashlaydigan bo‘lsak, hozirgi kunda dunyoda 25 yoshgacha bo‘lgan yoshlar soni 3 milliardni tashkil etmoqda. Ulardan yarim milliardi kam ta’minlangan yoshlar hisoblanadi. 100 milliondan ortiq bollar maktabga qatnashmaydi. Har kuni deyarli 30 mingta yosh bolalar ochlikdan halok bo‘lishadi. 7 mingdan ortiq yoshlar xavfli kasallik OITS bilan zararlanishadi. Har yili konferensiya maxsus shiorlar “Kambag‘allikka qarshi birga kurash: yoshlar va kambag‘allik”, “Yoshlar va o‘zgarishlar: harakat qilish payti keldi” kabi shiorlar ostida o‘tkaziladi. Bundan tashqari Xitoy, Tunis, Kamerun, Turkiya va boshqa davlatlarda ham yoshlar kuni nishonlanadi.
Bugun, 12-avgust – Xalqaro yoshlar kuni. Tarixga nazar tashlaydigan bo‘lsak, 1999-yilning 8-12-avgust kunlari Lissabon shahrida o‘tkazilgan Butunjahon yoshlar ishi bo‘yicha konferensiyada 12-avgustni Xalqaro yoshlar kuni sifatida keng nishonlash tasdiqlangan. Ushbu kun bayram sifatida 2000-yildan beri nishonlanib kelinadi. Bu kunda jahon hamjiyatining diqqat-e’tibori yoshlarga oid masalalarga yana bir bor qaratiladi.

12 августа – Международный День молодежи
Действительно, юность считается самым запоминающимся периодом жизни человека. Именно полученные в этот период знания и приобретенные навыки обеспечат бесценность предстоящего периода. Недаром мудрецы говорили: “Знания, полученные в юности, подобны узору, высеченному в камне”.
Одной из больших новостей для нашей молодежи, несомненно, стала объявление 19 марта 2019 года 5 инициатив Президента Республики Узбекистан, направленная на повышение духовности молодежи и организацию ее досуга. Во исполнение этой инициативы на местах были построены и реконструированы многочисленные школы музыки и искусства, спортивные комплексы, IT-центры, библиотеки, а также новые предприятия по обеспечению занятости женщин. В настоящее время в каждом городе и районе созданы все условия для того, чтобы наша молодежь занималась этими сферами.
Глядя на цифры, в настоящее время в мире насчитывается 3 миллиарда молодых людей в возрасте до 25 лет. Полмиллиарда из них-малообеспеченная молодежь. Более 100 миллионов детей не посещают школу. Почти 30 тысяч маленьких детей умирают от голода каждый день. Более 7 тысяч молодых людей заражаются опасным заболеванием-СПИДом. Ежегодно конференция проходит под специальными лозунгами: “Вместе бороться с бедностью: молодежь и бедность”, “Молодежь и перемены: пора действовать”. Кроме того, День молодежи отмечается в Китае, Тунисе, Камеруне, Турции и других странах.
Сегодня, 12 августа – Международный День молодежи. Что касается истории, то на Всемирной конференции по делам молодежи, проходившей в Лиссабоне с 8 по 12 августа 1999 года, было утверждено широкое празднование 12 августа Как Международного Дня молодежи. Этот день отмечается как праздник с 2000 года. В этот день внимание мирового сообщества вновь будет приковано к вопросам молодежи.