12-avgust – Xalqaro yoshlar kuni
Yoshlik inson umrining eng unutilmas davri hisoblanadi. Aynan shu davrda olingan bilim hamda egallangan mahorat kelgusi davrning bebaholigini ta’minlaydi. Bejiz donishmandlar: “Yoshlikda olingan bilim – toshga o‘yilgan naqsh kabidir”, deyishmagan.
Yoshlarimiz uchun ulkan yangiliklardan biri bu, shubhasiz, 2019-yilning 19-mart kuni e’lon qilingan Yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish va ularning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etishga yo‘naltirilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 5 muhim tashabbusi bo‘ldi. Ushbu tashabbus ijrosi yuzasidan joylarda ko‘plab musiqa va san’at maktablari, sport komplekslari, IT markazlar, kutubxonalar hamda xotin-qizlarni ish bilan ta’minlash bo‘yicha ular uchun yangidan-yangi korxonalar qurildi, rekonstruksiya qilindi. Hozirda har bir shahar-tumanda yoshlarimizning ushbu sohalar bilan shug‘ullanishlari uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan.
Raqamlarga nazar tashlaydigan bo‘lsak, hozirgi kunda dunyoda 25 yoshgacha bo‘lgan yoshlar soni 3 milliardni tashkil etmoqda. Ulardan yarim milliardi kam ta’minlangan yoshlar hisoblanadi. 100 milliondan ortiq bollar maktabga qatnashmaydi. Har kuni deyarli 30 mingta yosh bolalar ochlikdan halok bo‘lishadi. 7 mingdan ortiq yoshlar xavfli kasallik OITS bilan zararlanishadi. Har yili konferensiya maxsus shiorlar “Kambag‘allikka qarshi birga kurash: yoshlar va kambag‘allik”, “Yoshlar va o‘zgarishlar: harakat qilish payti keldi” kabi shiorlar ostida o‘tkaziladi. Bundan tashqari Xitoy, Tunis, Kamerun, Turkiya va boshqa davlatlarda ham yoshlar kuni nishonlanadi.
Bugun, 12-avgust – Xalqaro yoshlar kuni. Tarixga nazar tashlaydigan bo‘lsak, 1999-yilning 8-12-avgust kunlari Lissabon shahrida o‘tkazilgan Butunjahon yoshlar ishi bo‘yicha konferensiyada 12-avgustni Xalqaro yoshlar kuni sifatida keng nishonlash tasdiqlangan. Ushbu kun bayram sifatida 2000-yildan beri nishonlanib kelinadi. Bu kunda jahon hamjiyatining diqqat-e’tibori yoshlarga oid masalalarga yana bir bor qaratiladi.

August 12 – International Youth Day
Youth is considered the most memorable period of a person’s life. It is the knowledge and skills acquired during this period that will ensure the pricelessness of the upcoming period. No wonder the sages said: “The knowledge gained in youth is like a pattern carved in stone”.
One of the big news for our Youth, undoubtedly, was the announcement on March 19, 2019 of 5 initiatives of the President of the Republic of Uzbekistan aimed at increasing the spirituality of young people and organizing their leisure time. In pursuance of this initiative, numerous music and art schools, sports complexes, IT centers, libraries, as well as new enterprises for women's employment were built and reconstructed on the ground. Currently, every city and district has all the conditions for our young people to be engaged in these areas.
Looking at the numbers, there are currently 3 billion young people under the age of 25 in the world. Half a billion of them are low-income young people. More than 100 million children do not attend school. Almost 30 thousand young children die of hunger every day. More than 7 thousand young people are infected with a dangerous disease-AIDS. Every year the conference is held under special slogans: “Fighting poverty together: youth and poverty”, “Youth and change: it’s time to act”. In addition, the Youth Day is celebrated in China, Tunisia, Cameroon, Turkey and other countries.
Today, August 12 is the International Youth Day. As for history, the World Conference on Youth, held in Lisbon from 8 to 12 August 1999, approved the broad celebration of 12 August As the International Youth Day. This day has been celebrated as a holiday since 2000. On this day, the attention of the world community will once again be focused on youth issues.