Hukumatning qarori bilan Oliy Majlis Senati raisining birinchi oʻrinbosari Sodiq Solixovich Safoyevga Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori vazifasini bajarish yuklatildi.
Sodiq Safoyev 1991-yilda Prezident adminstratsiyasida xalqaro iqtisodiy munosabatlar boʻlimida yetakchi konsultant va boʻlim rahbari lavozimiga tayinlangan. 1992-1993-yillarda tashqi iqtisodiy aloqalar vazirining birinchi oʻrinbosari lavozimida ishlagan. Turli yillarda Oʻzbekistonning Germaniyadagi Favqulodda va Muxtor elchisi, prezidentining davlatlararo munosabatlar va tashqi iqtisodiy aloqalar masalalari boʻyicha Davlat maslahatchisi, Oʻzbekistonning Amerika Qoʻshma Shtatlaridagi Favqulodda va Muxtor elchisi, tashqi ishlar vaziri, Oliy Majlisi Senatining Tashqi siyosat masalalari qoʻmitasi raisi boʻlgan.

Содик Сафоев назначен ректором Университета мировой экономики и дипломатии
Решением Правительства ректором Университета мировой экономики и дипломатии назначен первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Содик Солихович Сафоев.
В 1991 году Сафоев был назначен главным консультантом и заведующим отделом международных экономических отношений в администрации президента. С 1992 по 1993 год занимал должность первого заместителя министра внешнеэкономических связей. В разные годы он был Чрезвычайным и Полномочным Послом Узбекистана в Германии, Государственным советником Президента по вопросам государственных отношений и внешнеэкономических связей, Чрезвычайным и Полномочным Послом Узбекистана в США, Министром иностранных дел, Председателем Сената Олий Мажлиса по вопросам внешней политики.