Hukumatning qarori bilan Oliy Majlis Senati raisining birinchi oʻrinbosari Sodiq Solixovich Safoyevga Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori vazifasini bajarish yuklatildi.
Sodiq Safoyev 1991-yilda Prezident adminstratsiyasida xalqaro iqtisodiy munosabatlar boʻlimida yetakchi konsultant va boʻlim rahbari lavozimiga tayinlangan. 1992-1993-yillarda tashqi iqtisodiy aloqalar vazirining birinchi oʻrinbosari lavozimida ishlagan. Turli yillarda Oʻzbekistonning Germaniyadagi Favqulodda va Muxtor elchisi, prezidentining davlatlararo munosabatlar va tashqi iqtisodiy aloqalar masalalari boʻyicha Davlat maslahatchisi, Oʻzbekistonning Amerika Qoʻshma Shtatlaridagi Favqulodda va Muxtor elchisi, tashqi ishlar vaziri, Oliy Majlisi Senatining Tashqi siyosat masalalari qoʻmitasi raisi boʻlgan.

Sоdik Safoyev became the rector of the University of World Economy and Diplomacy
By the decision of the Government, the first Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Sodik Solikhovich Safoev was appointed Rector of the University of World Economy and Diplomacy.
In 1991, Safoev was appointed chief consultant and head of the Department of International Economic Relations in the Presidential Administration. From 1992 to 1993, he held the position of First Deputy Minister of Foreign Economic Relations. In different years, he was the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Germany, State Adviser to the President on state relations and foreign Economic Relations, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to the United States, Minister of Foreign Affairs, Chairman of the Senate of the Oliy Majlis on foreign policy.