Yaponiya Elchisi bilan chet tillarini chuqur oʻrgatish markazi boʻyicha muzokaralar boʻlib oʻtdi
Muloqot avvalida JIDU Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektori, professor S.Saidqosimov joriy yilning 6-mayida davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoev tomonidan “Chet tillarini oʻqitish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari” yuzasidan oʻtkazgan videoselektor yigʻilishida belgilangan vazifalar va maqsadlar haqida yanada batafsil maʼlumot berdi.
JIDUda yaqinda tashkil etilgan va tez orada davlat xizmatchilari, oʻqituvchilar va yoshlarning xorijiy tillar boʻyicha bilimini mustahkamlashga yordam beruvchi chet tillarini chuqur oʻrgatish markazida yapon madaniyati, anaʼnalari va tilini oʻrgatuvchi yapon tili boʻlinmasining tashkiliy masalalari muhokama qilindi.
Janob Fujiyama Yoshinori JIDUda Markaz yaratish gʻoyasi va unda yapon tilini oʻqitilishini yana bir bor yuksak baholab, uning yapon tili va madaniyati bilan tanish boʻlgan oʻzbek mutaxassislarini tayyorlash sifatini oshirishga zamin yaratishini taʼkidladi. Shuningdek, birinchi navbatda, Yaponiya xalqaro tashkilotlari, xususan, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) vakolatxonasi va boshqa bir qator Yaponiya tashkilotlari va jamgʻarmalarining moliyaviy salohiyatidan keng foydalanishni tavsiya etdi.
Yaponiya Elchisi F.Yoshinori ushbu tashkilotlar tomonidan zarur grantlarni ajratish mexanizmi haqida gapirib, JIDUning Markaz faoliyati uchun zarur uskuna va jihozlarni shu yoʻl bilan olishdagi saʼy-harakatlarini qoʻllab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, Elchi kelgusi yili markazda ishlash uchun JICAning yapon tili boʻyicha 2 nafar malakali koʻngilli oʻqituvchilarini taqdim yetishda koʻmaklashishini ham tasdiqladi.
Uchrashuv soʻngida, professor S.Saidqosimov mazkur uchrashuvni tashkil etish tashabbusi bilan chiqqan Yaponiya tomoniga minnatdorchilik bildirdi va Yaponiyaning Oʻzbekistondagi madaniyati, tili, zamonaviy texnologik yutuqlarini oʻrganish va targʻib qilish boʻyicha aniq natijalar hamda amaliy harakatlarga erishish uchun konstruktiv muloqotni davom ettirishga umid bildirdi.

At the beginning of the meeting, the Vice-rector for International Relations of UWED, professor S. Saidkasimov again outlined in detail the goals and objectives defined at the video conference of the head of our state Shavkat Mirziyoyev on May 6 of this year “On measures to improve the system of teaching foreign languages”.
Organizational issues related to equipping the Japanese language department at the newly established Center for Advanced Foreign Language Training at the UWED were discussed in detail, where civil servants, teachers and young people will soon be able to strengthen their knowledge of foreign languages, including getting more detailed information about Japanese culture, traditions and language.
Mr Fujiyama Yoshinori once again highly appreciated the idea of creating a Center at the UMED and the project of teaching Japanese in it and stressed that this will create a basis for improving the quality of training of Uzbek specialists familiar with the language and culture of Japan. It was also recommended to make extensive use of Japanese international organizations’ financial potential, particularly the Representative Offices of the Japan International Cooperation Agency (JICA) and several other Japanese organizations and foundations.
Japanese Ambassador Fujiama Yoshinori spoke about the mechanism for allocating the necessary grants by these organizations and expressed his readiness to support the efforts of UWED in obtaining the necessary equipment and equipment for the Center’s activities in this way.
The Ambassador also confirmed his intention to assist JICA in providing 2 qualified volunteer teachers of the Japanese language to work at the center next year.
In conclusion, Professor S. Saidkasimov thanked the Japanese side for organizing this meeting and expressed hope for the continuation of a constructive dialogue to achieve concrete results and practical actions to expand the study and promotion of culture, language, and modern technological achievements of Japan in Uzbekistan.