YUNESKOning xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi dotsenti Surayyo Usmanova ishtirokida Mirzo Ulugʻbek tumanidagi “Boʻz” mahalla fuqarolar yigʻinida “Oʻzbekistonda yoshlar oʻrtasidagi huquqbuzarliklarni oldini olish masalalari: xalqaro standartlar va milliy qonunchilik” mavzusida suhbat boʻlib oʻtdi. Uchrashuvni MFY raisi Olga Panfilova ochib berib, OTM bilan yoʻlga qoʻyilgan hamkorlik va uning yoshlarga taʼsiri haqida gapirib oʻtdi.
Suhbatda dastlab yoshlar oʻrtasida huquqbuzarliklar profilaktikasining xalqaro va milliy huquqiy asoslari haqida toʻxtalib oʻtildi. Mamlakatda aholining 18,9 mln nafari yoki 54 foizini 30 yoshgacha boʻlgan yoshlar va bolalar tashkil etadi. 2020-yili qayd etilgan jami jinoyatlarning 14 378 tasi (23,2%) ham aynan yoshlar tomonidan sodir etilgan. Bu raqamlar, yoshlar huquqbuzarligi profilaktikasi naqadar muhim ekanligidan darakdir.
Huquqbuzarliklar profilaktikasini avvalo jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimini takomillashtirishmasdan amalga oshirib boʻlmaydi. Shu bois mazkur masala 2017-2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasida “Qonun ustuvorligini taʼminlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilishning ustuvor yoʻnalishlaridan biri” sifatida belgilangan. Suhbatda bu yoʻnalishdagi statistik maʼlumotlarga ham toʻxtalib oʻtildi. Shuningdek, davra suhbatida Surayyo Usmanova  “Oʻzbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini tubdan isloh qilish va yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” Farmoni, “Oʻquvchi va talaba yoshlar oʻrtasida oʻtkaziladigan respublika sport musobaqalari tizimini yanada takomillashtirish toʻgʻrisida” gi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Qarori, “Huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Qarori, “Oʻzbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida” Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Qarori va boshqa huquqiy hujjatlar haqida maʼlumot berdi.
Muloqot davomida BMTning Bola huquqlari toʻgʻrisidagi Konvensiyasi (1989), BMTning Balogʻatga yetmagan bolalarga nisbatan odil sudlov yuritishga doir minimal standart qoidalari (Pekin qoidalari, 1985), BMTning Voyaga yetmaganlar oʻrtasida jinoyatlarning oldini olish uchun bosh tamoyillari (Ar-Riyod bosh tamoyillari, 1990) haqida ham toʻhtalib oʻtildi.
Shuningdek, maʼruzachi suhbat yakunida mahalla yoshlarining qiziqishlari, boʻsh vaqtlarida nimalar bilan band ekanliklari hamda mahalla yoshlarining asosiy muammolari haqida soʻradi. Uchrashuv qatnashchilari oʻzlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat etib tegishli javoblarni olishdi.

Working with mahallas and increasing the legal literacy of young people
With the participation of Surayyo Usmanova, assistant professor of the UNESCO Department of International law and Human Rights, was held a conversation on the topic “Issues of prevention of violations among young people in Uzbekistan: international standards and national legislation” at the mahalla “Boz” of Mirzo Ulugbek district. The meeting was opened by the chairperson of the mahalla Olga Panfilova, who spoke about the cooperation with the university and its impact on young people.
Initially, the conversation focused on the International and national legal basis of the profile of offences among young people. In the country, 18.9 million or 54 percent of the population consists of children and young people under the age of 30. Of the total crimes recorded in the 2020 year, 14 378 (23,2%) were also committed by young people. These figures show how important the prevention of youth offences is.
Crime prevention cannot be carried out without first improving the system of combating crime and preventing offences. Therefore, this issue is defined in the Action Strategy for Five Priority Areas of Development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 as one of the priority areas of "Ensuring the rule of law and further reform of the judicial system". The conversation touched on the statistics in this direction.
In addition, during the round table, Surayyo Usmanova also gave insights on such documents the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to radically reform and raise the state youth policy in the Republic of Uzbekistan to a new level”, the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On further improvement of the system of republican sports competitions among students and students", the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to further improve the system of crime prevention and crime control”, Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On approval of the regulations of the Agency for Youth Affairs of the Republic of Uzbekistan".
During the dialogue, the UN Convention on the Rights of the Child (1989), United Nations Standard Minimum Rules for the Administration of Juvenile (Beijing Rules, 1985), United Nations Guidelines for the Prevention of Juvenile Delinquency (The Riyadh Guidelines, 1990) were also overthrown.
At the end of the conversation, the speaker also asked about the interests of the mahalla's youth, what they are busy with within their spare time and the main problems of the youth. The participants of the meeting addressed their questions and received the appropriate answers.