Bugun Oʻzbekiston Respublikasining Davlat gerbi qabul qilingan kun
“Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi toʻgʻrisida”gi qonun 1992-yil 2-iyulda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Kengashining X sessiyasida qabul qilingan. Unga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi Oʻzbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining ramzidir. Davlat ramzi oʻzbek xalqining asrlar davomidagi orzu-umidlari va turmushidagi qadriyatlarni namoyon etgan.
Bugun ushbu muqaddas ramzni kattayu kichik birdek qadrlaydi. Unda jonajon Oʻzbekistonimizning tom maʼnodagi asl tasvirini koʻradi. Gerbimizga har bir hamyurtimiz alohida ehtirom bilan munosabatda boʻlishi mamlakatimizda ezgu qadriyatga aylangan.
Ushbu sanaga bagʻishlab telemarafon, Davlat gerbining ahamiyati, uni ulugʻlashga qaratilgan interfaol madaniy-maʼrifiy tadbirlar, fleshmoblar, anjumanlar oʻtkaziladi. Bularning barchasi Davlat gerbining ahamiyatini yosh avlod ongiga yanada mustahkam singdirish, ularni ulugʻ ajdodlarimizga munosib, yurtparvar insonlar etib kamolga yetkazishdek maqsadlarga yoʻnaltirilgani bilan ahamiyatlidir.

2 июля 1992 года, был принят Закон «О Государственном гербе Республики Узбекистан». Этот символ является основой многовековой истории и национальных традиций, воплощением настоящего и будущего.
Безусловно, для каждого соотечественника, национальный герб — это источник бесконечной гордости за независимый Узбекистан, за свою Родину.
В соответствии с законом, изображение Государственного герба помещается постоянно на фасадах зданий резиденций Президента, палат Олий Мажлиса, Кабинета Министров, республиканских органов государственного управления, Службы национальной безопасности, Центрального банка, Счетной палаты, Центральной избирательной комиссии, Жокаргы Кенеса и Совета Министров Республики Каракалпакстан, органов государственной власти на местах, судов, органов прокуратуры, дипломатических представительств, консульских учреждений, а также представительств Республики Узбекистан при международных организациях.
Изображение Государственного герба отражено на денежных знаках, на паспорте гражданина Республики Узбекистан, на пограничных столбах, устанавливаемых на Государственной границе Республики Узбекистан, на документах общегосударственного образца.