Chet tillarini chuqur oʻrgatish markazini tuzish boʻyicha muzokaralar davom etmoqda
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti negizida Chet tillarini chuqur oʻrgatish markazini tuzish boʻyicha amaliy ishlar davom etmoqda. Bugun JIDU rektori Komiljon Karimov BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska xonim bilan onlayn tarzda muloqot qildi.
Unda kun tartibidagi asosiy vazifa sifatida JIDUda tashkil etiladigan Chet tillarini chuqur oʻrgatish markazi loyihasi muhokama etildi. Oʻzbekistondagi turli islohotlarda oʻz faol pozitsiyasi bilan qatnashuvchi BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi rahbari mazkur markaz tuzilishi hamda uning kelgusi faoliyatini ham yuqori baholadi.
Taʼlim sohasidagi bu eʼtibor – Birlashgan Millatlar Tashkilotining ishchi tillari boʻlgan ingliz, arab, ispan, xitoy, rus va fransuz tillari hamda boshqa xorijiy tillarni oʻrgatishni chuqurlashtirish mamlakat taraqqiyotida ijobiy taʼsir qilishini taʼkidladi. Tomonlar oʻrtasida almashilgan markaz memorandumining dastlabki loyihasida zamonaviy va samarali uslubda chet tillarini oʻqitish, bu orqali davlat xizmatchilari va talabalarni kasbiy qayta tayyorlash, malakasini oshirish belgilangan.
BMT Taraqqiyot dasturi 1993-yildan buyon Oʻzbekistonda faoliyat koʻrsatmoqda. Bu esa oʻtgan davr ichida mamlakat qanchalik rivojlanganiga xolis baho berish imkonini beradi. Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston islohotlar va tashqi dunyoga nisbatan ochiqlik siyosatini olib bormoqda. Bu holat birgina Oʻzbekistonga emas balki butun Markaziy Osiyoning xalqaro munosabatlari va hamkorligiga ijobiy taʼsir koʻrsatib kelmoqda.
Suhbat yakunida Matilda Dimovska Chet tillarini chuqur oʻrgatish markazining davlat xizmatchilari bilim va malakasini oshirish, xalqaro munosabatlar hamda mintaqaviy masalalar boʻyicha malakali mutaxassislarni tayyorlashida BMT Taraqqiyot dasturi hukumat va universitet bilan hamkorlikka tayyorligini yana bir bor bildirib oʻtdi.

В УМЭД продолжается работа по созданию Центра углубленного изучения иностранных языков
По инициативе главы нашего государства ведется практическая работа по созданию Центра углубленного обучения иностранных языков на базе Университета мировой экономики и дипломатии. Сегодня ректор УМЭД Комилжон Каримов встретился онлайн с Постоянным Представителем Программы развития ООН в Узбекистане г-жой Матильдой Димовска.
Стороны рассмотрели в качестве основной задачи повестки дня проект создания Центра углубленного обучения иностранным языкам, который организуется в УМЭД. ПРООН является активным участником различных реформ в Узбекистане, и Глава миссии ПРООН высоко оценила структуру этого центра и его будущую деятельность.
Она отметила, что внимание в области образования – изучение рабочих языков Организации Объединенных Наций, таких как английский, арабский, испанский, китайский, русский и французский, а также других иностранных языков окажет положительное влияние на развитие страны. В проекте меморандума центра, которым обменялись стороны, было определено преподавание иностранных языков современным и эффективным способом, посредством которого осуществляется профессиональная переподготовка, повышение квалификации государственных служащих и студентов.
ПРООН работает в Узбекистане с 1993 года и стала свидетелем того, как страна развивалась и росла за этот период. За последние годы Узбекистан встал на решительный путь реформ и открытости для внешнего мира. Эта позиция оказала катализирующее воздействие на всю Центральную Азию, что привело к расширению сотрудничества и улучшению отношений между странами в регионе.
В конце беседы Матильда Димовска еще раз выразила готовность Представительства Программы развития ООН сотрудничать с правительством и университетом для развития знаний и навыков государственных служащих, молодежи в Центре углубленного изучения иностранных языков, подготовки квалифицированных специалистов по международным отношениям и региональным вопросам.