Chet tillarini chuqur oʻrgatish markazini tuzish boʻyicha muzokaralar davom etmoqda
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti negizida Chet tillarini chuqur oʻrgatish markazini tuzish boʻyicha amaliy ishlar davom etmoqda. Bugun JIDU rektori Komiljon Karimov BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska xonim bilan onlayn tarzda muloqot qildi.
Unda kun tartibidagi asosiy vazifa sifatida JIDUda tashkil etiladigan Chet tillarini chuqur oʻrgatish markazi loyihasi muhokama etildi. Oʻzbekistondagi turli islohotlarda oʻz faol pozitsiyasi bilan qatnashuvchi BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi rahbari mazkur markaz tuzilishi hamda uning kelgusi faoliyatini ham yuqori baholadi.
Taʼlim sohasidagi bu eʼtibor – Birlashgan Millatlar Tashkilotining ishchi tillari boʻlgan ingliz, arab, ispan, xitoy, rus va fransuz tillari hamda boshqa xorijiy tillarni oʻrgatishni chuqurlashtirish mamlakat taraqqiyotida ijobiy taʼsir qilishini taʼkidladi. Tomonlar oʻrtasida almashilgan markaz memorandumining dastlabki loyihasida zamonaviy va samarali uslubda chet tillarini oʻqitish, bu orqali davlat xizmatchilari va talabalarni kasbiy qayta tayyorlash, malakasini oshirish belgilangan.
BMT Taraqqiyot dasturi 1993-yildan buyon Oʻzbekistonda faoliyat koʻrsatmoqda. Bu esa oʻtgan davr ichida mamlakat qanchalik rivojlanganiga xolis baho berish imkonini beradi. Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston islohotlar va tashqi dunyoga nisbatan ochiqlik siyosatini olib bormoqda. Bu holat birgina Oʻzbekistonga emas balki butun Markaziy Osiyoning xalqaro munosabatlari va hamkorligiga ijobiy taʼsir koʻrsatib kelmoqda.
Suhbat yakunida Matilda Dimovska Chet tillarini chuqur oʻrgatish markazining davlat xizmatchilari bilim va malakasini oshirish, xalqaro munosabatlar hamda mintaqaviy masalalar boʻyicha malakali mutaxassislarni tayyorlashida BMT Taraqqiyot dasturi hukumat va universitet bilan hamkorlikka tayyorligini yana bir bor bildirib oʻtdi.

At the initiative of the head of our state, practical work is underway to establish a Center for in-depth teaching of foreign languages on the basis of the University of world economy and diplomacy. Today the rector of UWED Komiljon Karimov met online with the UNDP Resident Representative in Uzbekistan Matilda Dimovska.
The parties considered as the main task of the agenda the project of creating a Center for in-depth teaching of foreign languages, which is organized in the UWED. UNDP is an active participant in various reforms in Uzbekistan, and the Head of the UNDP mission highly appreciated the structure of this center and its future activities.
She noted that the focus in the field of education – the study of the working languages of the United Nations, such as Arabic, Chinese, English, French, Russian and Spanish, as well as other foreign languages, will have a positive impact on the development of the country. The draft memorandum of the center, which was exchanged between the parties, defined the teaching of foreign languages in a modern and effective way, through which professional retraining and advanced training of civil servants and students are carried out.
The UN Development Program has been operating in Uzbekistan since 1993. This allows them to assess impartially how much the country has developed over the past period. In recent years, Uzbekistan has been pursuing a policy of reforms and openness to the outside world. This situation has a positive impact not only on Uzbekistan but also on the international relations and cooperation of the whole of Central Asia.
At the end of the conversation, Matilda Dimovska once again expressed the readiness of the UN Development Program Office to cooperate with the government and the University to develop the knowledge and skills of civil servants, young people in the Center for Advanced Study of Foreign Languages, training qualified specialists in international relations and regional issues.