"Eng yaxshi ilmiy maqola" tanlovi gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi
Oʻzbekiston istiqboli har tomonlama yetuk, chuqur bilim va tajriba toʻplagan yosh avlodga bogʻlik. BMTning Yoshlar strategiyasida taʼkidlangan, “Yoshlar siymosida eng qimmatli va oʻta muhim resurslar mujassam topgan boʻlib, unga har qancha investitsiya kiritsa arziydi, chunki bu sarmoyalar bir necha barobar ziyoda boʻlib qaytadi”, soʻzlari ham ularga boʻlgan yuksak ishonch va eʼtibordan darakdir.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 25-avgustdagi “Oʻzbekiston Respublikasi yoshlari kunini nishonlash toʻgʻrisida”gi qonunga binoan 30-iyun Oʻzbekistonda Yoshlar kuni sifatida keng nishonlanadi. Ushbu sana munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari oʻrtasida tashkil etilgan “Eng yaxshi ilmiy maqola” tanlovi ishtirokchilarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tanlov doirasida vazirlikka turli yoʻnalishlarda tahsil oluvchi 59 nafar JIDU talaba va magistrantlari oʻz maqolalarini taqdim etishgan. JIDU Oʻquv ishlar boʻyicha birinchi prorektori Matyokub Bakoyev va Yoshlar bilan ishlash boʻyicha prorektor Laziz Mingishov gʻoliblar hamda turli nominatsiya sohiblari shuningdek, qolgan ishtirokchilarga TIVning diplom va tashakkurnomalarini topshirishdi.
Quyidagi talabalar “Eng yaxshi ilmiy maqola” tanlovi gʻoliblari safidan joy oldilar:
- Nigina Xudayberganova
- Farzin Vahidov
- Abu Tolib Gʻiyosov
- Ruslan Yakovlev
- Sardor Agzamov
- Gulmira Hamdamova
- Mahfuza Sharipova
- Nazokat Narimova
- Fazliddin Djamalov
- Nursulton Sayfullayev
- Islomxon Gafarov
Mazkur tanlovni tashkil etishdan maqsad – 2021-yil mamlakatimizda “Yoshlarni qoʻllab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da belgilangan ustuvor vazifalar, xususan yoshlarni zamonaviy bilim va tajribalar, milliy va umumbashariy qadriyatlar asosida mustaqil va mantiqiy fikrlaydigan, ezgu fazilatlar egasi boʻlgan insonlar etib voyaga yetkazish va shu bilan birga JIDU talaba yoshlarida respublikaning tashqi siyosati va iqtisodiy faoliyati hamda xalqaro huquqqa boʻlgan qiziqishini oshirishdan iborat.

The prospects of Uzbekistan depend on the young generation with mature, deep knowledge and experience. As noted in the UN Youth Strategy, “The young people represent the most valuable and extremely important resource which is worth investing in, as the investment will be repaid manifold in the future” and these words of which also imply high confidence and attention to them.
According to the law of the President “On the establishment of the Day of Youth of the Republic of Uzbekistan” on August 25, 2017, June 30 is widely celebrated as the day of youth in Uzbekistan. In connection with this date, the Ministry of foreign affairs of the Republic of Uzbekistan held a ceremony of awarding the participants of the competition “Best scientific article” organized among the students of the University of world economy and diplomacy.
Within the framework of the competition, 59 UWED students and undergraduates studying in different directions presented their articles to the ministry. Vice-rector on Educational Affairs of UWED Matyokub Bakoev and Vice-Rector on Youth Affairs Laziz Mingishov awarded the winners and holders of various nominations with diplomas, as well as the remaining participants were received letters of gratitude from the MIA.
The following students took the place among the winners of the contest “Best scientific article”:
• Nigina Khudaiberganova
• Farzin Vahidov
• Abu Talib Giyosov
• Ruslan Yakovlev
• Sardor Agzamov
• Gulmira Hamdamova
• Mahfuza Sharipova
• Nazokat Narimova
• Fazliddin Dzamalov
• Nursultan Sayfullayev
• Islamkhan Gafarov
The purpose of this competition is to raise the interest of UWED students in the foreign policy and economic activities of the Republic and international law. As well as the perform priority tasks defined in the “Year of Youth Support and Health Promotion”, in particular, it consists of educating young people independently and logically thinking, possessing noble qualities on the basis of modern knowledge and experience, and informing them of national and universal values.