Seulning Koryo universiteti professor-oʻqituvchilari 2018-yildan buyon JIDUdagi hamkasblari bilan Global muammolar forumi ekspertlari doirasida ilmiy anjumanlar,  uchrashuvlar oʻtkazib kelishmoqda.
Ikki oliy oʻquv yurti olimlari Orol dengizi va Orolboʻyi hududini kompleks tadqiqotiga bu yildan eʼtiboran talaba-yoshlarni ham jalb etishga qaror qildilar. Ular uchun maxsus loyiha ishlab chiqilib, uning onlayn video-anjumani taqdimoti oʻtkazildi. Maqsad – ikki mamlakat talabalarini yagona guruhda jamoa boʻlib ishlash koʻnikmalarini shakllantirish, mintaqadagi siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy vaziyatni chuqur oʻrganib, yangi ilmiy xulosalar tayyorlash, mintaqa uchun zarur yangi texnologiyalarni qoʻllash boʻyicha oʻz tavsiyalarini berish va yoshlar orasida mintaqada amalga oshirilayotgan keng koʻlamli ishlarni targʻiboti boʻyicha volontyorlik harakatini boshlashdir.
Ushbu onlayn video anjumanda talaba-yoshlar bir-birlari bilan  yaqindan tanishib oldilar, tadqiqot rejalarini muhokama qildilar va reja boʻyicha tadbirlarni belgilab oldilar, shuningdek, karantin choralari yumshatilgandan keyin ikki universitet talaba-yoshlaridan iborat ishchi guruhlari Moʻynoq shahri, Orolboʻyi hududiga tashrif buyurib, oʻz tadqiqotlari uchun materiallar yigʻadilar, mintaqadagi tengqurlari bilan uchrashuvlar va aksiyalar oʻtkazadilar.
Shuhrat Gʻoyibnazarov
Rektor maslahatchisi, Oliy Majlis Senatining Orolboʻyi mintaqasini rivojlantirish masalalari qoʻmitasi eksperti,

International scientific conference on "Problems of the Aral Sea and Aral Sea region" was held
Since 2018, the professors and teachers of the University of Koryo of Seoul have been holding scientific conferences and meetings with their colleagues in UWED within the framework of the forum's experts on Global problems.
Scientists of these universities decided to attract students and young people to the research of the Aral Sea and the Aral Sea region complex this year. A special project was developed for them, was held a presentation of its online video conference. The aim is to formulate the skills of the students of the two countries to work as a team in a single group, to study the political, economic and social situation in the region in-depth, to prepare new scientific conclusions, to give their recommendations on the application of new technologies necessary for the region, and to initiate a volunteering movement among young people.
During this online video conference, students and young people got acquainted with each other closely, discussed their research plans and outlined the activities under the plan, as well as working groups consisting of two university students and young people, after the quarantine measures were softened, will visit the city of Moynoq, the Aral Sea region to collect materials for their research, hold meetings and will share with their peers in the region.
Adviser to the Rector of the University of world economy and diplomacy,
Member of the expert group of the Committee on Development of the Aral Sea Region of the Senate of the Oliy Majlis,