Yaponiya Xalqaro hamkorlik agentligi bilan JIDU oʻrtasida hamkorlik kengaymoqda
18-iyun kuni JIDU rahbariyati va Oʻzbekistondagi Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) oʻrtasida Oʻzbekistondagi onlayn formatda navbatdagi muzokaralar oʻtkazildi.
Yaponiya tomonidan muzokaralarda JICA vakolatxonasi rahbari janob Miyazaki Suguru va tashkilotning Oʻzbekistondagi vakili Omori Shun ishtirok etishdi. Universitet tomondan esa Xalqaro aloqalar boʻyicha JIDU prorektori, professor Saidmuxtor Saidqosimov, Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani Murod Bahodirov, Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi Alim Muhitdinov va Sharq tillari kafedrasi mudiri va yapon tadqiqotlari tahliliy markazi rahbari Hakima Gʻafurovalar ishtirok etishdi.
Oʻzbekistondagi JICA rahbari Miyazaki Suguru JIDU va Yaponiya universitetlari oʻrtasida yoʻlga qoʻyilgan keng koʻlamli hamkorliklarini yuqori baholadi. Tomonlar yaqin yillarda qator yangi istiqbolli ilmiy-maʼrifiy loyihalarni amalga oshirishning amaliy masalalarini muhokama qildilar.
JIDU va JICA oʻrtasida muvaffaqiyatli hamkorlik natijasida koʻp yillar davomida turli tadbirlar oʻtkazildi, ayniqsa yapon tilini professional oʻrganishni tashkil etish, tarix, madaniyat va zamonaviy ijtimoiy-iqtisodiy munosabatlar, Yaponiya texnologik yutuqlarini taʼlimda qoʻllash boʻyicha birgalikda qator loyihalar amalga oshirildi. Ularda JIDU va JICA koʻngillilarning faol ishtiroki alohida qayd etib oʻtildi.
Uchrashuv davomida JICAning yangi taʼlim yoʻnalishlardagi ishtirokini yanada kengaytirish masalalari xususan, JIDUda JICA kafedrasini tashkil yetish, volontyorlik va oʻquv dasturlari haqida ham soʻz yuritildi.

On June 18, the next negotiations between the leadership of the UWED and the Japan International Cooperation Agency (JICA) in Uzbekistan were held in the online format.
On the Japanese side, the negotiations were attended by the Head of the JICA Representative Office, Mr Miyazaki Tsuguru, and the representative of the organization in Uzbekistan, Mr Omori Shun. UWED was represented by the Vice-Rector of the university for International Relations, Prof.Saidmukhtar Saidkasimov, Dean of the faculty of International Relations Murad Bahodirov, Head of the Department of International Cooperation Alim Mukhitdinov and Head of the Department of Oriental Languages and the Head of the Analytical Center for Japanese Studies Hakima Gafurova.
The head of JICA in Uzbekistan, Miyazaki Tsuguru, highly appreciated the expanding cooperation established between UWED and Japanese universities. The parties discussed practical issues of implementing a number of new promising scientific and educational projects in the coming years.
During the many years of successful cooperation between UWED and JICA, a large number of different activities were carried out, especially the contribution to the organization of professional study of the Japanese language, history, culture and modern socio-economic, especially technological achievements of Japan, including the active participation of permanent JICA volunteers in UWED.
During the meeting, the issues of further expansion of JICA's participation in new educational areas were discussed in detail, in particular, the organization of the JICA department in the UWED, about volunteer and training programs.
The JICA representative office expressed its deep satisfaction with the results achieved, and also confirmed its interest in the further active involvement of UWED experts in the implementation of its projects within the framework of regional cooperation in various areas of international political and economic relations of the Central Asian countries, to participate in international seminars and consultations organized by the Japanese side.