Yaponiya Xalqaro hamkorlik agentligi bilan JIDU oʻrtasida hamkorlik kengaymoqda
18-iyun kuni JIDU rahbariyati va Oʻzbekistondagi Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) oʻrtasida Oʻzbekistondagi onlayn formatda navbatdagi muzokaralar oʻtkazildi.
Yaponiya tomonidan muzokaralarda JICA vakolatxonasi rahbari janob Miyazaki Suguru va tashkilotning Oʻzbekistondagi vakili Omori Shun ishtirok etishdi. Universitet tomondan esa Xalqaro aloqalar boʻyicha JIDU prorektori, professor Saidmuxtor Saidqosimov, Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani Murod Bahodirov, Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi Alim Muhitdinov va Sharq tillari kafedrasi mudiri va yapon tadqiqotlari tahliliy markazi rahbari Hakima Gʻafurovalar ishtirok etishdi.
Oʻzbekistondagi JICA rahbari Miyazaki Suguru JIDU va Yaponiya universitetlari oʻrtasida yoʻlga qoʻyilgan keng koʻlamli hamkorliklarini yuqori baholadi. Tomonlar yaqin yillarda qator yangi istiqbolli ilmiy-maʼrifiy loyihalarni amalga oshirishning amaliy masalalarini muhokama qildilar.
JIDU va JICA oʻrtasida muvaffaqiyatli hamkorlik natijasida koʻp yillar davomida turli tadbirlar oʻtkazildi, ayniqsa yapon tilini professional oʻrganishni tashkil etish, tarix, madaniyat va zamonaviy ijtimoiy-iqtisodiy munosabatlar, Yaponiya texnologik yutuqlarini taʼlimda qoʻllash boʻyicha birgalikda qator loyihalar amalga oshirildi. Ularda JIDU va JICA koʻngillilarning faol ishtiroki alohida qayd etib oʻtildi.
Uchrashuv davomida JICAning yangi taʼlim yoʻnalishlardagi ishtirokini yanada kengaytirish masalalari xususan, JIDUda JICA kafedrasini tashkil yetish, volontyorlik va oʻquv dasturlari haqida ham soʻz yuritildi.

18 июня в онлайн формате состоялись очередные переговоры между руководством УМЭД и Японского Агентства по международному сотрудничеству (JICA) в Узбекистане.
С японской стороны в переговорах приняли участие Глава Представительства JICA г-н Миязаки Цугуру, представитель организации в Узбекистане г-н Омори Шун. УМЭД представляли проректор УМЭД по международным связям проф.Саидмухтар Саидкасымов, декан факультета «Международные отношение» Мурад Баходиров, начальник Отдела международного сотрудничества Алим Мухитдинов и зав. кафедрой «Восточные языки», руководитель Аналитического центра японских исследований Хакима Гафурова.
Руководитель JICA в Узбекистане Миядзаки Цугуру высоко оценил расширяющее сотрудничество, налаженное между УМЭД и японскими университетами. Стороны обсудили практические вопросы реализации ряда новых перспективных научно-образовательных проектов в ближайшие годы.
За период многолетнего успешного взаимодействия УМЭД и JICA было осуществлено большое число различных мероприятий, особенно успешным был вклад в организацию профессионального изучения японского языка, истории, культуры и современных социально-экономических, особенно технологических достижений Японии, включая активное участие в этом постоянных волонтеров JICA в УМЭД.
В ходе встречи подробно обсуждались вопросы дальнейшего расширения участия JICA в новых образовательных направлениях, в частности, организации кафедры JICA в УМЭД, о волонтерских и учебных программах.
Представительство JICA выразило свое глубокое удовлетворение достигнутыми результатами, а также подтвердила заинтересованность в дальнейшем активном привлечении экспертов УМЭД в реализации своих проектов в рамках  регионального сотрудничества в различных сферах международных политических и экономических отношений стран Центральной Азии, к участию в международных семинарах и консультациях, организуемых японской стороной.