JIDUda Hindiston Elchisi bilan muzokaralar boʻlib oʻtdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida davlat rahbari tashabbusi bilan tashkil etiladigan chet tillarini chuqur oʻrgatish markazi faoliyati boʻyicha xorijiy davlatlar elchilari bilan uchrashuvlar davom etmoqda. Bugun ana shunday uchrashuvlardan biri Hindistonning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Manish Prabxat bilan boʻlib oʻtdi. Diplomatik missiya rahbariga elchixona maslahatchisi Shipra Gosh xonim va Hindiston Elchixonasi huzuridagi Lal Bahodir Shastri nomli hind madaniyat markazi direktori, professor Shri Chander Shekxar hamrohlik qilishdi.
Universitet rektori Komiljon Karimov mehmonlarga uchrashuv uchun minnatdorchilik bildirib, JIDU va uning xalqaro miqyosdagi hamkorlari, diplomatik yoʻnalishda kadrlash tayyorlash tajribasi haqida maʼlumot berdi, davlatlarimiz oʻrtasida oʻrnatilgan koʻp yillik sheriklikning bugungi holati, taʼlim, sogʻliqni saqlash, madaniyat va nashriyot-matbaa yoʻnalishlardagi amaliy hamkorlik boʻyicha oʻz fikrlari bilan boʻlishdi. Shundan soʻng, Oliy martabali mehmon strategik hamkor Oʻzbekiston va Hindiston davlatlari oʻrtasida olib borilayotgan turli sohalardagi keng koʻlamli aloqalar, xalqlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik va ishonchning mustahkamlanib borayotgani taʼkidladi. JIDUda mavjud malakali kadrlar tayyorlash tizimi, ularning keng dunyoqarash, chuqur bilim va xorijiy til malakalariga ega ekanliklarini yuqori baholadi.
K.Karimov JIDUda chet tillarini chuqur oʻrgatish markazida ingliz tili tuzilmasi bilan bogʻliq masalalar boʻyicha janob Elchiga maʼlumot berdi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning koʻrsatma va tashabbusi bilan JIDUda tuziladigan markazda joriy yilda 10 ta xorijiy til boʻyicha mutaxassislarga bilim beriladi. Bu orqali davlat xizmatchilari, maktab va OTM professor-oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlarning chet til boʻyicha bilim va malakalarini oshirish koʻzlangan.
Uchrashuvda janob Manish Prabxat markazning ingliz tili tuzilmasi uchun oʻquv adabiyotlar, mutaxassislar va boshqa zaruriy vositalar bilan taʼminlashga Hindiston elchixonasi tayyor ekanligini, shuningdek JIDUda oʻrgatiladigan urdu tili bilan birgalikda talabalarga hindi tilini taklif etish, agar yoshlarda bu tilga nisbatan qiziqish ortsa bu tilni oʻqitish boʻyicha maxsus mutaxassislar yetkazib berish taklifini berdi.
Ikki tomonlama samimiy ruhda oʻtgan muloqot tomonlarning hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha yangi rejalar muhokamasi bilan yakuniga yetdi.

Negotiations with the Ambassador of India in UWED
Meetings with the ambassadors of foreign countries on the establishment of the Center for in-depth teaching of foreign languages, which is organized on the initiative of the head of our state at the University of world economy and diplomacy, are continuing. Today one of such meetings was held with Indian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Uzbekistan Manish Prabhat. The head of the diplomatic mission was accompanied by Ms Sipra Ghosh ambassador advisor and Professor Chander Shekhar, Director Lal Bahadur Shastri Centre for Indian Culture.
Rector of the University Komiljon Karimov thanked the guests for the meeting and informed about UWED and its international partners, the experience of Personnel Training in the diplomacy, shared views on the current state of the multi-year partnership established between our countries, practical cooperation in the fields of education, health, culture and publishing-printing. After that, the honourable guest noted that the strategic partner Uzbekistan and India are strengthening large-scale relations in various spheres. He highly appreciated the existing system of training qualified personnel in UWED, their wide outlook, deep knowledge and foreign language skills.
After that, K.Karimov informed the Ambassador on the issues related to the structure of the English language at the Center for in-depth teaching of foreign languages in UWED. At the center, which will be established on the instructions and initiative of the President of our country Shavkat Mirziyoyev, 10 foreign languages will learn this year. Through this, it is aimed to improve the knowledge and skills of civil servants, professors and teachers of schools and universities, as well as students in foreign languages.
During the meeting, H.E. Manish Prabhat stated that the Indian Embassy is ready to provide educational literature, specialists and other necessary tools for the English-language structure of the center, and also invited students to provide a choice of Hindi language to Urdu learners. If young people are interested in this area, the embassy is ready to offer specialists for teaching the Hindi.
The dialogue, held in a bilateral friendly spirit, ended with the discussion of new plans for the development of cooperation between the parties.