Oʻzbekiston-Pokiston hamkorlik istiqbollari
Oʻzbekiston-Pokiston ishbilarmonlar doirasi uchun “Oʻzbekiston va Pokiston – Shanhay hamkorlik tashkiloti doirasida hamkorlik istiqbollari” mavzusida uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda SHHT Oʻzbekiston Xalq diplomatiyasi markazining direktori Qobuljon Sobirov, Pokiston tinchlik va diplomatiya instituti Prezidenti Farxat Asif, JIDU Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektori, professor Saidmuxtor Saidqosimov, siyosiy fanlar doktori, professor Eʼtibor Sultonova va yurtimiz hamda xorijdan ekspertlar oʻz maʼruzalari bilan onlayn qatnashishdi.
Mazkur uchrashuvni tashkil etishdan asosiy maqsad SHHT doirasida Oʻzbekiston va Pokiston oʻrtasidagi hamkorlikni muhokama qilishdan iborat boʻldi. Maʼlumki, Oʻzbekiston 2017-yilning iyunida Pokistonning SHHTga qabul qilinishini qoʻllab-quvvatlagan va tashkilotga raislik qilish chogʻida bu masalaga alohida eʼtibor qaratdi. Har ikki davlat xalqaro maydonda bir-birini oʻzaro qoʻllab-quvvatlab, BMT, SHHT, Islom hamkorlik tashkiloti kabi boshqa xalqaro tashkilotlar doirasida faol hamkorlik qilib kelmoqda.
Oʻzbekiston-Pokiston munosabatlarining izchil rivojlanishi nafaqat ikki mamlakatning uzoq muddatli manfaatlariga javob beradi, balki butun mintaqada xavfsizlikni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy, kommunikatsiya va gumanitar aloqalarni rivojlantirishga ham ijobiy taʼsir koʻrsatadi.
Har ikki mamlakatning oʻzaro manfaatli hamkorligini kengaytirish, ularning geografik joylashuviga boʻlgan qiziqishini inobatga olgan holda, har ikki Davlat mintaqadagi tinchlik jarayonlarini va mintaqadagi iqtisodiy rivojlanishni ragʻbatlantirishda muhim rol oʻynashi mumkin.
Shu bilan birga, ijtimoiy-iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalarda mintaqaviy darajadagi hamkorlikning istiqbollarini muhokama qilish ham qiziqarli va foydalidir.
Uchrashuvda maʼruzalar tinglangach ishtirokchilar oʻrtasida yuzaga kelgan savollar boʻyicha qizgʻin muhokama boʻlib oʻtdi. Mavzu yuzasidan xulosalar qilindi.

Uzbekistan-Pakistan cooperation prospects
A meeting was held for the Uzbek-Pakistani business community on the topic “Uzbekistan and Pakistan – Prospects for Cooperation within the SCO”. It was attended by Director of the Center for Public Diplomacy Kabuljon Sabirov, President of the Institute of Peace and Diplomatic Studies (IPDS) Farhat Asif, Vice-rector for International relations, professor of UWED Saidmukhtor Saidkasimov, doctor of political sciences, professor Etibor Sultanova and experts from our country and abroad.
The main purpose of the meeting is to discuss cooperation between Uzbekistan and Pakistan within the SCO. As you know, Uzbekistan supported the admission of Pakistan to the SCO in June 2017 and paid special attention to this issue during its chairmanship in the organization. Both countries mutually support each other in the international arena, actively interacting within the framework of such international organizations as the UN, the SCO, the Islamic Cooperation Organization and others.
The consistent development of Uzbek-Pakistani relations meets the long-term interests of not only the two countries but also has a positive impact on strengthening security, developing trade, economic, communication and humanitarian ties in the region as a whole.
Taking into account the interest of both countries in expanding mutually beneficial cooperation, their geographical location, both States can play an important role in promoting peace processes in the region and economic revival in the region.
With this in mind, it is interesting and useful to discuss possible prospects for cooperation at the regional level in the socio-economic, cultural and humanitarian spheres.
At the meeting, after listening to the lectures, discussions were held on the questions raised among the participants. Conclusions were made on the topic.